Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Traģiskā katastrofa Turcijā - cik liela tā ir uz 21. gadsimta postošāko zemestrīču fona?

Drupas Turcijā. Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Drupas Turcijā. Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Turcija un Sīrija šobrīd piedzīvo šausmas - šajās valstīs notikusī postošā zemestrīce sev līdzi paņēmusi vairāku desmitu tūkstošu cilvēku dzīvības. Turcijā situācija ir daudz sliktāka, jo no vairāk nekā 40 000 bojā gājušajiem, vairāk nekā 35 000 ir tieši šīs valsts teritorijā.

Eiropā šāda mēroga dabas katastrofas ir retums. Sociālajos tīklos cilvēki ar šausmām vēro kadrus no Turcijas un ir šokā par milzīgo upuru skaitu, tomēr cik liela šī katastrofa ir uz šī gadsimta postošāko zemestrīču fona?

Lai arī cilvēces vēsturē ir bijušas daudz postošākas zemestrīces, kurās upuru skaits sasniedzis vairākus simtus tūkstošus, tomēr Turcijas-Sīrijas katastrofa ir viena no lielākajām 21. gadsimtā un pārliecinoši traģiskākā, kāda novērota Eiropā.

Šajā gadsimtā Eiropā nav bijusi neviena cita zemestrīce, kuras upuru skaits pārsniegtu 1000 cilvēkus, līdz ar to uzreiz kļūst skaidrs, ka šī ir mūsdienu sabiedrībai vēl neredzēta traģēdija.

Vairākas postošas zemestrīce bijušas novērotas lielākoties ārpus Eiropas. 87,4 tūkstoši iedzīvotāju gāja bojā 2005. gadā Kašmiras zemestrīcē Pakistānā, bet trīs gadus vēlāk 87,6 tūkstoši gāja bojā Sičuaņas zemestrīcē Ķīnā.

Divas postošākās 21. gadsimta zemestrīces fiksētas 2010. gadā Haiti - aptuveni no 100 līdz 220 tūkstošiem cilvēku - un 2004. gadā Indonēzijā, kurā bojā gāja 227,9 tūkstoši. Līdz ar to Turcijas-Sīrijas zemestrīce līdz šim ir piektā postošākā pasaulē šajā gadsimtā.

Raugoties uz zemestrīcēm, kas notikušas pirms 21. gadsimta, pasaule ir piedzīvojusi vēl lielākas šausmas. 200 tūkstošu bojāgājušo skaits sasnietgs kopumā astoņas reizes, visām šīm zemestrīcēm lielākoties notiekot visai sen, piemēram, 1976. gadā Ķīnā zemestrīcē bojā gāja 255 tūkstoši, savukārt absolūti lielākais upuru skaits fiksēts 1556. gadā, kad Šaņsji zemestrīcē Ķīnā bojā gāja vairāk nekā 800 tūkstoši cilvēku.

Lai arī uz vēsturiskā fona Turcijas zemestrīce upuru skaita ziņā nav starp lielākajām, tomēr mūsdienu kontekstā tieši Eiropā šāda katastrofa vēl nav bijusi pieredzēta un ir pilnībā saprotams sabiedrības šoka stāvoklis, apzinoties mirušo skaitu šajā zemestrīcē.

Drupas Turcijā. Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Drupas Turcijā. Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas