Suņi rotaļājas, Photo by Sebastian Coman Travel on Unsplash
Vai esi kādreiz domājis par to, kādēļ dzīvnieki rotaļājas? Protams, jā – ķepaiņu mazuļiem, līdzīgi kā cilvēkbērniem piemīt milzīga ziņkāre un arī vēlme iepazīt šo pasauli, izmeģināt, izkustēties. Kaķēni cenšas ķert mušas un dzenas pēc visa, kas kust, līdz sāk peļot, mazie vāverēni apmēram trīs nedēļas rotaļājoties rīko dūru cīņas, savukārt kumeļi lepni sit kājas pret zemi…Trenējas lielajai dzīvei un medībām? Ne tikai!
Ir pieradīts, ka vāveres, kuras rotaļās bijušas aktīvākas, ir attīstījušas labākas koordinācijas spējas, kā arī spēj būt labākas māmiņas saviem mazuļiem. Savvaļas kumeliņi, kuri rotaļās mēdz dauzīt papēžus pret zemi aktīvāk, izdzīvo līdz gada vecumam daudz biežāk. Arī lācēni, kas aktīvi plosās mazotnē, ar daudz lielāku iespēju izdzīvos pieaugušo lāču pasaulē, protams, ja barības nosacījumi ir labvēlīgi.
Rotaļas attīsta izveicību
Protams, ka rotaļām ir vēl daudz citu ieguvumu, taču vieni no nozīmīgākajiem secinājumiem tika veikti, pētot žurciņu darbošanos un attīstību. Pārsteidzoši, ka mājas žurkas ir vieni no rotaļīgākajiem dzīvniekiem, kamēr peles nespēlējas gandrīz nemaz. Ja saliksiet kopā divus žurkulēnus, nespēsiet izsekot to dedzībai rotaļās.
Socializēšanās
Rotaļās tiek attīstīta arī socializēšanās spēja un prasme paredzēt rotaļu biedra rīcību. Savukārt žurkas, kurām rotaļu trūkst, kļūst niknas vai depresīvas. Ja Tavās mājās mīt žurkulēns, kas ir izolēts no pasaules, vajadzētu parūpēties, lai vismaz stundu dienā tam būtu iespējas rotaļāties. Rotaļas arī palīdz tikt galā ar stresa situācijām.
Smadzeņu attīstība
Vēl kāda lieta, kas tika atzīta -žurciņas, kurām augot tika nodrošinātas rotaļas un kompānija, bija ar attīstītākām un lielākām smadzenēm nekā viņu sugasmāsas, kas tika turētas stingrā vidē bez izklaides iespējām. Šīs žurkas arī ātrāk spēja mācīties un apgūt jaunas lietas, jo, kā tika secināts pētījumos – tieši rotaļas stimulē smadzeņu attīstību.
Tādēļ nākamreiz, kad vēro savu kaķēnu vai suņuku dzenājamies pa istabu, iesaisties rotaļā! Nesēdi un neblenz TV ekrānā, bet paripini bumbiņu, pamētā čaukstošu papīra maisiņu – Tavs četrkājainais draugs būs pateicīgs, turklāt Tu būsi ne tikai vairojis viņa izdzīvošanas spējas, bet iesaistījies brīnumainajā dzīvnieka attīstības procesā.
Izlasi arī:
Suņi rotaļājas, Photo by Sebastian Coman Travel on Unsplash