Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Vai drīkst dedzināt sadzīves atkritumus?

Dedzināšana, Photo by Matias T on Unsplash

Dedzināšana, Photo by Matias T on Unsplash

Daudzus gadus atpakaļ sadzīves atkritumus lauku apvidus iedzīvotāji mēdza dedzināt sava nekustamā īpašuma teritorijā. Tāpat arī tie, kam mājās ir krāsnis un kamīni mēdz tajos sadedzināt sadzīves atkritumus, cerot ieekonomēt uz atkritumu izvešanu. Laikam ejot ir kļuvis skaidra šādas rīcības ietekme uz vidi, veselību un īpašumu. Tomēr vēl ir cilvēki, kas mēdz dedzināt atkritumus. Vai to drīkst darīt un kādas var būt sekas, skaidro Valsts vides dienests (VDD).

Atkritumus dedzināt nedrīkst!

Apkures sezonai turpinoties, novembra laikā saņemtas jau 18 sūdzības par iespējamu atkritumu dedzināšanu. Valsts vides dienests (VVD) vērš uzmanību - atkritumus dedzināt ir stingri aizliegts, tā ir administratīvi sodāma rīcība, kas būtiski kaitē apkārtējai videi un cilvēku veselībai.

Sadegot plastmasai un dažādiem citiem naftas izstrādājumiem (t.sk. eļļai, riepām), gaisā tiek emitēts liels daudzums CO2, cieto daļiņu, sēra un slāpekļa oksīdu, un dažādu toksīnu, tai skaitā kancerogēnu vielu, kas veicina gaisa piesārņojumu. Sēra un slāpekļa oksīdi atmosfērā veido skābes, kas sasniedz zemes virsmu kā skābie nokrišņi. Uz zemes un ūdenī nokļūst nevēlamas vielas, kas uzkrājas dzīvajos organismos, izsaucot virkni nelabvēlīgu efektu, piemēram, cilvēku un dzīvnieku saslimšanu, iedzimtus defektus, var izraisīt vēzi, alerģijas, bojāt nervu sistēmu un imūnsistēmu. Šie ļoti stabilie savienojumi vidē var saglabātie vairākus gadus, pat gadu desmitus pirms tie noārdās.

Jāatzīmē, ka aizliegts dedzināt ne vien plastmasas izstrādājumus, dažādus sadzīviskus atkritumus, bet arī apstrādātu koksni un mēbeļu atlikumus.

Gadījumā, ja krāsnī vai apkures katlā tiek dedzinātas lietas, kas nav tam paredzētas, tiek bojāts apkures katls un palielinās ugunsgrēka draudi. Plastmasas izstrādājumu, PET pudeļu, plēvju degšanas temperatūra ir daudz augstāka, nekā tas plānots, izgatavojot apkures iekārtu, tāpēc rodas sodrēji un nekontrolēta degšana.

Ko darīt, ja mani aizliegtu atkritumu dedzināšanu?

Mājsaimniecībā radīto atkritumu atbilstošu apsaimniekošanu kontrolē pašvaldība, tādēļ, gadījumā, ja tiek novērota privātpersonas pretlikumīga darbība, jeb citiem vārdiem sakot - kaimiņš ugunskurā vai apkures katlā dedzina mājsaimniecības atkritumus, aicinām par to ziņot pašvaldības policijai. Savukārt, ja pastāv aizdomas vai tiek konstatēts, ka kāda uzņēmuma teritorijā notiek atkritumu dedzināšana, lūdzam zvanīt uz VVD diennakts tālruni +371 26338800.

Kāds ir sods par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu?

Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu, tajā skaitā dedzināšanu, var tikt piemērots naudas sods - fiziskai personai līdz 1000 EUR, bet juridiskai personai līdz 2800 EUR.

Aicinām izturēties atbildīgi pret apkārtējo vidi un atgādinām, ka jebkuri atkritumi (gan mājsaimniecības, gan ražošanas, jo īpaši bīstamie atkritumi) ir jānodod apsaimniekošanai komersantam, kuram ir nepieciešamā vides atļauja.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...