Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai drīkst peldēties pērkona laikā?

Negaiss virs jūras, Image by dexmac from Pixabay

Negaiss virs jūras, Image by dexmac from Pixabay

Pērkona laikā bieži vien ūdens šķiet tik patīkami silts, tā vien vilina nopeldēties! Bet bērnībā dzirdētie vecāku brīdinājumi, ka nedrīkst peldēt pērkona laikā nav vienīgi, lai atturētu bērnus no peldēšanās! To patiešām nedrīkst darīt!

Cik spēcīgi ir zibens jeb pērkona spērieni?

Pirmkārt, definīcija - zibens ir “pēkšņa elektrostatiska izlāde, kas notiek pērkona negaisa laikā”, izsaka praktiski visu. Elektrostatiskā izlāde var notikt mākoņa iekšienē, starp diviem mākoņiem vai starp mākoņiem un zemi. Tāpēc zibens, šķiet, virzās visos iespējamos virzienos. Aiz šī milzīgā statiskā spēriena slēpjas milzīgs spēks.

Zibens spērieni ir atšķirīgi. Vidēji to strāva ir no 10 līdz 100 miljoniem voltu, vidējais strāvas stiprums ir 30 000 ampēri. Ātrai tik daudz enerģijas nodošanai ir dramatiska ietekme uz apkārtējo matēriju.

Kas notiek, kad zibens skar ūdeni?

Kad zibens iesit ūdenstilpē, viss ir vienkārši. Elektriskais lādiņš neiekļūst tālu ūdenī. Tāpēc pēc katras vētras neparādās vairāki desmiti beigtu zivju. Tā vietā tas izplatās pa virsmu, izlādējoties horizontāli, un tā kā peldētāji atrodas ūdens virspusē, pats saproti, ka vari “atrauties”! Attiecībā uz to, cik tālu tas var izplatīties, aplēses atšķiras. Pat ja atrodies ārpus letālā elektriskās strāvas trieciena diapazona, skaļumā vari gūt pamatīgus dzirdes traucējumus.

Tātad, vai kaut kur tomēr pērkona negaisa laikā var peldēties?

Ņemot vērā šos faktus, var būt skaidrs, kāpēc laba ideja ir izvairīties no zibens spēriena. Bet vai tiešām ūdens ir tik liels zibens mērķis? Vai apgaismojumu piesaista ūdens?

Ir trīs īpašības, kas galvenokārt nosaka zibens spērienu: izolācija, augstums un forma. Parasti visbīstamākā vieta ir atklāts lauks. Apkārt nav nekā cita, kas piesaistītu zibeni. Būt uz ūdens vai ūdenī ir līdzīgi. Šis platais, līdzenais virsmas laukums rada līdzīgus apstākļus.

Jūrā un citās ūdenstilpnēs

Sālsūdens ir arī labāks vadītājs, tāpēc virsmas elektriskā izlāde izplatās tālāk nekā pāri saldūdenim. Jūrā zibens nesper ļoti bieži. Neskatoties uz retumu, tas joprojām ir ļoti bīstams. Tava laiva un ķermenis var būt vienīgās lietas, kas atrodas virs ūdens, līdz ar to kalpo kā mērķis zibens spērienam.

Pludmalē

Diena pludmalē, iespējams, ir visbīstamākā vieta, kur atrasties negaisā. Siltie zemes gabali rada ideālus apstākļus zibens spērieniem.

Baseinos

Pat baseini nav droši. Lai gan spērieni baseinos ir ļoti reti, jo apkārt ir krietni augstāki elektrības izlādes punkti. Tomēr lādiņš joprojām var sasniegt cilvēku pat iekštelpu baseinos, kamēr atrodas ūdenī. Metāla elementi, piemēram, caurules un santehnika, var vadīt elektrību.

Kā es varu sevi pasargāt?

Uzturēt sevi drošībā vētras laikā ir palikt ārpus ūdens un telpās.

Atcerieties, ka zibens ir bīstams. Vienmēr ievērojiet piesardzības pasākumus, lai pasargātu sevi un tos, kas ir ar Tevi.

Lasi arī:

Negaiss virs jūras, Image by dexmac from Pixabay

Negaiss virs jūras, Image by dexmac from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas