Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai gaļu ēst ir veselīgi?

Gaļa, Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Gaļa, Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Ņemot vērā vegānisma tendences, daudzi cilvēki pārliecina sevi, ka ikdienas uztura vajadzībām var pietikt ar augu izcelsmes pārtiku, izņemot no uztura visus gaļas ēdienus. Diemžēl šiem cilvēkiem var būt vitamīnu trūkums, nogurums un apjukums.

Mīti par gaļas ēšanu

Viens no lielākajiem un kaitīgākajiem uztura mītiem ir tas, ka gaļa neietilpst veselīgā uzturā. Gaļas patēriņš tiek vainots augsta holesterīna, augsta asinsspiediena, sirds slimību un aptaukošanās dēļ. Bet, ja vēlies rādīt ar pirkstu uz šo veselības problēmu vainīgo, norādi uz cukuru. Var norādīt uz pārmērīgu ogļhidrātu, piemēram, graudu un kartupeļu, patēriņu, kas organismā sadalās cukurā.

Vairāk nekā divus miljonus gadu mēs galvenokārt ēdām gaļu. Tikai pēdējo 10 000 gadu laikā cilvēka uzturs mainījās, audzējot graudus un pākšaugus. Bet vai mēs esam piemērotāki šai diētai, kurā ir mazāk gaļas? Izmantojot diētu, kuras pamatā ir graudi un cukurs, rotas aptaukošanās, diabēta un citi veselības riski.

Mūsu gēni tika izstrādāti pirms lauksaimniecības revolūcijas, kad mēs bijām ne tikai gaļas ēdāji, bet arī entuziasti. Turklāt cilvēka genoms pēdējo 40 000 gadu laikā ir mainījies mazāk nekā par 0,02%. Mūsu ķermeņi bija ģenētiski ieprogrammēti optimālai darbībai, ievērojot diētu, tostarp gaļu, un šī programmēšana nav mainījusies.

Kāpēc vajag ēst gaļu?

Ir daudz informācijas par to, kāpēc mums nevajadzētu ēst gaļu. Šeit ir daži iemesli, kāpēc mums vajadzētu:

Mēs esam radīti gaļēdāji

Pēc būtības cilvēki ir gaļas ēdāji, un mūsu ķermenis tam ir paredzēts. Mums ir priekšzobi gaļas plēšanai un aizmugurējie zobi tās košļāšanai. Ja mums būtu paredzēts iztikt tikai ar dārzeņiem, mūsu gremošanas sistēma būtu līdzīga govs gremošanas sistēmai ar četriem kuņģiem un spēju raudzēt celulozi, lai sadalītu augu materiālu.

Mūsdienās izplatītie deģeneratīvie veselības stāvokļi nepastāvēja, kad alu cilvēki dzīvoja no gaļas, dārzeņiem, zivīm, riekstiem, sēklām un augļiem.

Stabils cukura līmenis asinīs

Gaļa palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs, pateicoties tās tauku un augstajam olbaltumvielu saturam. Vienmērīgs cukura līmenis asinīs ir izšķirošs 2. tipa diabēta, kā arī citu hronisku slimību profilaksē. Tas arī palīdz uzturēt vienmērīgu enerģijas līmeni un rada sāta sajūtu starp ēdienreizēm, mazinot tieksmi pēc neveselīga ēdiena. Ja cukura līmenis asinīs ir stabils, ir mazāka iespēja, ka starp ēdienreizēm radīsies vēlme pēc ātrajām uzkodām un saldumiem. Cīnīties ar tieksmi pēc cukura var ēdot vairāk gaļas.

Muskuļu augšana

Varat strādāt līdz nemaņai, cenšoties iegūt muskuļus vai ķermeņa masu, bet, ja pienācīgi nebaro savu ķermeni, šie sasniegumi būs ļoti grūti panākami. Lai sasniegtu pietiekamu muskuļu atjaunošanos un atveseļošanos, lai gūtu labumu, ir ķermenim ir jāuzņem ar pareizās uzturvielas.

Var lietot olbaltumvielu piedevas, bet labākais olbaltumvielu avots ir gaļa. Gaļa satur arī vitamīnus un minerālvielas, kas palīdz muskuļu augšanai, piemēram, cinku, kas palīdz atjaunot muskuļus, un dzelzi, kas paaugstina enerģijas līmeni un cīnās pret nogurumu. Gaļa satur arī kreatīnu, slāpekli saturošu savienojumu, kas uzlabo olbaltumvielu sintēzi un nodrošina muskuļus ar enerģiju, veicinot muskuļu pieaugumu.

Ja gaļas pozitīvā nozīme muskuļu augšanā nav pietiekama, gaļa palīdz sadedzināt taukus. Gaļai ir augsts termogēns efekts, jo tajā ir olbaltumvielu saturs, tāpēc aptuveni trīsdesmit procenti kaloriju tiek sadedzināti tikai gremošanas procesā. Sagremot ogļhidrātus, enerģijas patēriņš palielinās tikai par sešiem līdz astoņiem procentiem, savukārt gaļas olbaltumvielu sagremošana parasti rada milzīgu pieaugumu par 25 līdz 40 procentiem.

Veselības neirotransmiteri

Cilvēki, kuri neēd gaļu, ir īpaši neaizsargāti pret neirotransmiteru nelīdzsvarotību, jo trūkst gaļas olbaltumvielu, kas nodrošina visas cilvēka organismam nepieciešamās neaizvietojamās aminoskābes. Neirotransmiteri ir ķīmiskas vielas, kas ļauj nervu šūnām savā starpā sazināties. Tie regulē daudzas mūsu funkcijas, tostarp fizisko, kognitīvo un garīgo darbību, kā arī mūsu miega ciklu, svaru un emocionālo stāvokli. Gaļas proteīns nodrošina visas cilvēka ķermenim nepieciešamās aminoskābes. Cilvēki, kas neēd gaļu, ir īpaši neaizsargāti pret neirotransmiteru nelīdzsvarotību, kas var izraisīt tādas problēmas kā depresija, trauksme un hiperaktivitāte.

Ilgstoša enerģija

Ikviens ir pieredzējis enerģijas kritumu pēc ēšanas, kad kofeīns ir vienīgais, kas var noturēt galvu virs spilvena. Vienkāršie ogļhidrāti tiek sadalīti cukurā, ko mūsu ķermenis ātri sadedzina un otrādi, mūsu ķermenis izmanto gaļā esošās olbaltumvielas, lai nodrošinātu ilgstošu enerģiju.

Turklāt gaļa ir viens no labākajiem dzelzs avotiem. Dzelzs deficīts iet roku rokā ar anēmiju un zemu enerģijas līmeni, tāpēc anēmija ir hroniska veģetāriešu problēma. Apvieno ēdienreizē gaļu ar dārzeņiem, kuriem ir zems glikēmiskais indekss, un visas dienas garumā jutīsies kā enerģētiskais zaķis uz baterijām.

Būtiskas uzturvielas

Gaļā ir daudz uzturvielu, kas ir būtiskas vispārējai veselībai. Lai gan ir daudz olbaltumvielu avotu, gaļa ir lielisks pilnvērtīgu olbaltumvielu avots, kas satur visas mūsu organismam nepieciešamās aminoskābes, tostarp tās, kuras mūsu ķermenis nespēj ražot.

Visi B vitamīni ir atrodami lielākā koncentrācijā gaļā nekā augu izcelsmes avotos, un vitamīnu B-12 var atrast tikai dzīvnieku izcelsmes avotos. B vitamīni ir ļoti svarīgi veselībai, īpaši garīgajai veselībai. Šo vitamīnu deficīts var izraisīt apjukumu, sajūtu traucējumus, agresiju, bezmiegu, vājumu, demenci un perifēro neiropātiju.

Pēdējais iemesls ēst gaļu? SIA “Ispa” atgādina - tā vienkārši garšo labi! Grilēts steiks, cepta vistas gaļa, maigs cepetis katliņā, sulīgi kūpinājumi un vēl, un vēl.. Lielākajai daļai no mums maltīte nav maltīte bez gardas gaļas gabala tās centrā. Mēs mīlam gaļu, un gaļa mūs mīl ar daudzām būtiskām veselības priekšrocībām. Tāpēc esi uzticīgs savai cilvēciskajai dabai un garšas kārpiņām, neizslēdz gaļu no savas dzīves, izvēlies pareizo gaļas pārstrādes uzņēmumu, ienāc ispa.lv un pasūti svaigu gaļu un gaļas izstrādājumus!

Gaļa, Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Gaļa, Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas