Kaķi pēc mazgāšanas, Photo by Rebecca Campbell on Unsplash
Neatkarīgi no tā, vai esi jauns kaķa īpašnieks vai jau kādu laiku vari lepoties ar murrājošu ģimenes locekli, visiem kaķu īpašniekiem būtu jāzina viena lieta. Kopšana ir ārkārtīgi svarīga, īpaši attiecībā uz garspalvainiem kaķiem, ja vēlies, lai mīlulis būtu vesels un laimīgs. Un Tu, protams, to vēlies! Kaķu saimniekus bieži pārņem jautājums, vai kaķi jāmazgā.
Kāpēc svarīgi kopt kaķi?
Lai arī mēdz būt izņēmumi, lielākoties, kaķis izvairās no ūdens. Tomēr, kā jau visiem, kopts izskats un svaiga, tīra pašsajūta, ir nozīmīga arī kaķim. Turklāt kaķis ir dzīvnieks, kas neslēpj savu nemitīgo pucēšanos – to, kā viņš mazgājas ar mēli, var novērot vairākas reizes dienā. Bet ar to nepietiek, tādēļ ir svarīgi, ja kaķa kopšanā iesaistās arī saimnieks.
Kaķa kopšana, sukājot to, var palīdzēt izveidot spēcīgu saikni, un kaķis pēc katras kopšanas sesijas saimniekam vairāk uzticas. Daudziem kaķiem ļoti patīk, ja tos ķemmē, un tas var palīdzēt mazināt stresu. Bet joprojām aktuāls jautājums: "Vai kaķiem ir vajadzīga mazgāšana?" Un, lūk, arī atbilde: “Ne visai”. Pareizā kaķu suka palīdz nomierināt un masēt peļu junkuru, vienlaikus noņemot atmirušo, izkritušo spalvu un pinkas, kas ir īpaši svarīgi kaķiem, ar garu, biezu spalvu.
Nedrīkst aizmirst arī nagu griešanas nozīmi - tas palīdz mājas kaķiem justies ērtāk. Regulāras kopšanas sesijas var palīdzēt pārbaudīt, vai kaķa veselība ir kārtībā, piemēram, laikus sajust zemādas kunkuļus, redzēt un sataustīt pirmās pumpiņas vai pamanīt ādas slimības, kamēr tas nav par vēlu un ātri var ķerties klāt ārstēšanai.
Bet, runājot par kaķa mazgāšanu, jāzina, ka kaķiem faktiski ir viss nepieciešamais, lai viņi būtu tīri. Lielākā daļa kaķu, īpaši īsspalvainās šķirnes, ir lieliski sevis kopēji, taču ekstremālos apstākļos, iespējams, dzīvnieks tomēr būs jāmazgā, piemēram, ja kaķim ir slikta dūša, caureja vai viņš ir iestrēdzis skurstenī un ir pārklāts ar kvēpiem. Pēdējais šķiet uzjautrinoši? Iespējams! Tomēr patiešām mēdz būt tādi gadījumi arī.
Kaķa mazgāšana var arī palīdzēt samazināt kaisīšanos, kas ir lieliska ziņa, ja esi garspalvainā kaķa īpašnieks. Duša noskalo atmirušo apmatojumu, taču vienmēr var sasniegt līdzīgu rezultātu tikai ar suku. Visbeidzot, ja Tavs kaķis ir šķirnes kaķis, kuru ved arī uz izstādi, pats par sevi saprotams, ka vannošanās ietilpst noteiktajā kārtībā.
Kā drīkst un nedrīkst mazgāt kaķi?
Istabas kaķim, iespējams, nekad nav vajadzīga papildus mazgāšana, tomēr, ja nolem to mazgāt, nav ieteicams kaķi mazgāt vairāk kā pāris reizes gadā. Tikai Tu zini sava kaķa personību un agresijas līmeni, kas var būt galvenais izšķirošais faktors kaķa mazgāšanā. Kaķi, kas regulāri mazgāti kopš kaķēnu vecuma, visticamāk mierīgi uztver mazgāšanas procesu, tomēr uzsākot pēkšņi mazgāt pieaugušu kaķi, kas līdz tam nav mazgāts, gadīties var visādi. Nobijies kaķis var nošņākties, kļūt naidīgs un uzbrukt, tāpēc jāapsver, vai ir vērts uzspiest kaķis (un pašam sev) šo procesu, ja vien tas nav ārkārtīgi netīrs un pats galā ar savu netīrību nespēj tikt. Lūk ieteikumi, lai kaķa mazgāšanas process būtu mierīgāks gan dzīvniekam, gan saimniekam:
Lai mazinātu iespējamos ievainojumus no kaķa puses, pirms tā mazgāšanas nogriez viņam nagus.
Pirms peldes notīri kaķi, noņem mudžekļus un mezglus no tā kažoka, kārtīgi izsukājot.
Nelieto cilvēka šampūnu vai suņiem paredzētu šampūnu. Tie var būt kaitīgi kaķim. Piemērotu dzīvnieka šampūnu iespējams iegādāties jebkurā zooveikalā vai veterinārajā aptiekā.
Pamēģini mazgāt kaķi pēc tam, kad viņš ir paēdis, vai kad ir noguris no spēlēšanās.
Pieradini kaķi atrasties vannas istabā pirms ķeries pie viņa mazgāšanas. Jau laikus vari ievietot vannā dažas rotaļlietas, lai mīlulis varētu ar tām paspēlēties, un pakāpeniski pievieno ūdeni, lai palīdzētu viņiem pielāgoties. Tomēr atceries – ja kaķis nejūtas vannā droši, labāk to mazgāt bļodā.
Pirms sākt mazgāšanas procedūru, pārliecinies, ka Tev ir viss nepieciešamais. Aizver vannas istabas durvis, lai kaķis neizbēgtu, sagatavo šampūnu, pāris lielas krūzes skalošanai un dažus dvieļus kaķa žāvēšanai.
Pirms kaķa ievešanas vannas istabā piepildi vannu ar pāris cm silta ūdens un novieto gumijas paklāju uz vannas pamatnes, lai nebūtu slidens.
Nelieto tekošu krānu, ja vien kaķis netiek tā mazgāts regulāri un ir pieradis pie ūdens tecēšanas, jo tas dzīvnieku var arī nomākt.
Velc jaku vai džemperi ar garām un biezām piedurknēm, lai pasargātu rokas no skrāpējumiem.
Mazgājot kaķi pielāgojies viņa sajūtām, izvēlies pareizo tempu. Lai vai kā ar mazgāšanas procesu iet, saglabā mieru, jo mājas mīlulis jutīs un uzņems no Tevis stresu. Paņem lietas lēnām un maigi iemērc kaķi sākot no kājām līdz kaklam. Sāc mazgāt kaķi sākot no kakla uz leju, pēc tam ķermeni, vēderu, kājas un asti.
Šampūna atšķaidīšana var atvieglot skalošanu. Šampūnu viegli un lēni iemasē, lai palīdzētu kaķim atslābt. Bieži vien feromonu aerosola lietošana sev, vannas istabā un uz dvieļiem var palīdzēt mazināt arī kaķa trauksmi.
Ja kaķis vēlas apstāties jebkurā posmā, viņš to paziņos, un Tev kā labam un kārtīgam saimniekam tas ir jāciena. Tomēr vienmēr rūpīgi jāizskalo šampūns, ja kaķis vēlas pārtraukt mazgāšanos brīdī, kad jau ir ieziepēts.
Kaķa seju var mazgāt ar mitru, siltu lupatiņu un pēc tam viegli nosusināt ar dvieli. Jānosusina arī acis.
Pēc mazgāšanās kaķis jāsusina ar dvieli vai jāļauj tā kažokam izžūt pašam, tomēr nedrīkst pieļaut aukstumu un caurvēju, citādi mājas mīlulis var saslimt. Ja kaķis neprotestē, var izmantot arī siltu fēnu (ne karstu!).
Ja šis viss šķiet sarežģīti, neesi pārliecināts par to, ka varēsiet šo procesu mierīgi pārciest, labāk aizved kaķi pie speciālista. Ir vairāki dzīvnieku frizieri un kopēji, kas sniedz dzīvnieku mazgāšanas pakalpojumus.Lasi arī:
- Populārākās suņu un kaķu slimības un to pazīmes
- Pārkaršana kaķiem un suņiem – ko darīt?
- Cik ilgi drīkst atstāt kaķi vienu?
Kaķi pēc mazgāšanas, Photo by Rebecca Campbell on Unsplash