Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai mājdzīvnieki var inficēties ar Covid-19 vīrusu

Veterinārārsts, foto no Pixabay

Veterinārārsts, foto no Pixabay

Covid-19 mainījis pasauli mūsu acu priekšā. Pēdējo mēnešu laikā arī izskanējušas ziņas un diskusijas par to, vai mājdzīvnieki var inficēties ar Covid-19 vīrusu, kura sekas vēl nav apzinātas, skaidro veterinārās klīnikas Kavet speciālisti.

Covid-19 mājdzīvniekiem

Nīderlandē atklājās ka inficēti ir ne tikai cilvēki, bet arī ūdeles, suns un 3 kaķi. Veterināri novēroja viņiem gremošanas un elpošanas sistēmu problēmas. Tika paziņots, ka vairākiem darbiniekiem bijuši Covid-19 līdzīgi simptomi. 2020. gada 2.maijā Francijā veterināri paziņoja par pirmo Covid -19 inficēto mājas kaķi, kuram tika novērotas vīrusam raksturīgas resperatorās (elpošanas) un gremošanas sistēmas infekciju pazīmes. Tāpat kā iepriekš pasaulē reģistrētie dzīvnieku saslimšanas gadījumi ( kopā 4), kaķis dzīvoja zem viena jumta ar cilvēku, kurš bija inficēts ar Covid-19. Arī 2 suņiem Honkongā – špicam un vācu aitu sunim, paņemtās Covid-19 analīzes izrādījās pozitīvas. Suņiem tika konstatēti elpošanas traucējumi. Ģenētiskās šī vīrusa analīzes apstiprināja, dzīvnieku vīruss ir identisks Covid-19 inficētajiem cilvēkiem. Pētniekiem bija aizdomas, ka slimība tika nodota suņiem no saimnieka, un tiešā genoma saite to apstiprināja. Šā gada 30.aprīlīNīderlandē, ar nopietniem elpošanas traucējumiem veterinārajā klīnikā tika nogādāts amerikāņu buldogs, kura īpašniekam bija atklāts Covid-19 vīruss. Pēc 2 nedēļu intensīvas ārstēšanās, dzīvnieka asins analīzēs uzrādījās antivielas pret vīrusu.

Eksperimentālie izmeklējumi pierādījuši, ka seski un kaķi var nodot vīrusu savam sugas pārstāvim. Šie dzīvnieki var slimot ar dažiem korona vīrusa veidiem, bet ir iespējams dzīvniekus vakcinēt! Jāatzīmē, ka vīrusam SARS-CoV-2, kas izraisa Covid-19, nav nekā kopīga ar infekcijām, kas skar mūsu mīluļus, tās ir dažādu tipu saslimšanas.

Ardžans Stegemans –Nīderlandes veterinārais epidemiologs no Utrehas universitātes skaidrojis, ka, neskatoties uz to, ka analīzes uzrāda, ka cilvēki ar Covid-19 var inficēt suņus, iespējas ir minimālas. Atgādinām, ka vēl martā Pasaules Veselības organizācija apgalvoja, ka nav nekādu pierādījumu tam, ka suns, kaķis vai jebkurš cits mājdzīvnieks varētu nodot Covid-19 cilvēkam, bet ik pa laikam, pēc šī paziņojuma, tika ziņots par dzīvnieku inficēšanos ar šo vīrusu.

Covid-19 un onkoloģiskās saslimšanas

Lai gan statistika ir minimāla, tā liecina, ka ir divas onkoloģiski slimu dzīvnieku kategorijas, kuras var ciest Covid-19 rezultātā:

- Tie dzīvnieki, kas pašlaik iziet ķīmijterapiju,

- 2- slimības remisijā.

Onkoloģiskās slimības gadījumā riska pakāpe attiecībā pret Covid-19 vīrusu būtiski atšķiras. Dzīvniekiem, kuri iziet ķīmijterapijas kursu, inficējoties ar korona vīrusu, sarežģījumi ir ievērojami smagāki nekā citām grupām. Tiem, kuriem jau noteikta onkoloģiskā diagnoze, paredzama ilgāka un smagāka ārstēšanas gaita un lielāks mirstības risks no infekcijas. Tomēr, pamatojoties uz to, ka saslimušie dzīvnieki tai pat laikā iziet ķīmijterapijas kursu un vēzis skaitās kā pamata saslimšana, dzīvnieka nāves gadījums netiek fiksēts kā saistīts ar Covid-19. Tie var aiziet bojā, bet netiks fiksēti kā ar korona vīrusu saslimušie dzīvnieki. Tāpēc minimālie dati par dzīvnieku mirstību dēļ Covid-19 var būt maldinoši. Pētījumos ar cilvēkiem pierādījies, ka tiem, kuri pašlaik veic ķīmijterapiju, inficēšanās ar Covid-19 būs ar stipri lielākām sekām, kā arī augstākām letāla iznākuma iespējām. Tas droši attiecināms arī par slimajiem dzīvniekiem. Svarīgi atzīmēt, ka starp šīm 2 grupām ir “pelēkā zona”, kurā ir ļoti svarīgi cik ilgs laiks pagājis kopš pēdējā ķīmijterapijas kursa.

Jāpiebilst, ka īpašā riska grupā atrodas arī tie dzīvnieki, kuriem ir limfoproliferatīvās saslimšanas, šiem dzīvniekiem ir pastiprināts risks iet bojā korona vīrusa inficēšanās gadījumā. Kā piemēru varam minēt to, ka lielu audzēju ķīmijterapijas laikā no Covid-19 bojā gājuši 18% saslimušie, bet slimnieki ar Limfoproliferatīvām saslimšanām -53%. Tāpēc dzīvniekiem ar limfomām un leikozi stipri jāierobežo kontakts ar inficēšanās avotu, vienalga, vai tas ir cits dzīvnieks vai cilvēks. Nīderlandes lauksaimniecības ministre Karola Šautena vērsās pie valsts parlamenta ar īpašu ziņu: “Svarīgi, lai mājdzīvnieku īpašnieki sekotu padomam: pacientiem ar COVID-19, piesardzības pasākumu laikā pēc iespējas jāizvairās no kontakta ar saviem dzīvniekiem.” Ministre uzsvērusi neapskaut savus dzīvniekus, ja personai apstiprināts Covid-19 vīruss.

Veterinārās klīnikas “KAVET” speciālisti vērš uzmanību, ka jebkuras mājdzīvnieku veselības problēmas nevajadzētu atlikt ar cerību, ka tās pašas atrisināsies, bet gan konsultēties ar profesionāliem veterinārajiem speciālistiem, jo nereti aiz minimālu simptomu maskas slēpjas nopietnas veselības problēmas.

Veterinārārsts, foto no Pixabay

Veterinārārsts, foto no Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas