"Pūce" vai "cīrulis", Photo by Miriam Alonso from Pexels
Daži cilvēki pamostas, pirms saule paceļas virs horizonta, dodas paskriet un paēd sātīgas brokastis, ilgi vēl pirms daudzi citi izripo no gultas. Pamošanās tik agri varētu šķist nogurdinoša tiem, kas mostas vēlu, taču vai nakts “pūce” var kļūt par agro rīta “cīruli”?
Kas nosaka, vai esi “pūce” vai “cīrulis”?
Cilvēka tieksme būt nakts pūcei, agrajam putnam vai kaut kam pa vidu ir pazīstama kā viņu hronotips. Atkarībā no hronotipa cilvēki, visticamāk, būs nomodā un modrāki noteiktos diennakts laikos, bet citos – miegaini.
Hronotipu nosaka dabas un audzināšanas kombinācija. No dabas viedokļa ir zināms, ka vairākiem gēniem ir nozīme, nosakot, vai cilvēks dod priekšroku būt nomodā vēlu vakarā vai agri no rīta. Simtiem gēnu ir saistīti ar to, ka cilvēks ir rīta cilvēks, tie ietekmē cilvēka diennakts ritmu vai dabisko miega un nomoda ciklu, kas noved pie viņu hronotipa.
Liela loma ir arī videi. Cilvēki mēdz piedalīties ikdienas aktivitātēs, kas pastiprina viņu hronotipu, piemēram, naktspūces naktī jūtas produktīvākas un modrākas, tāpēc vakaros mēdz vingrot un socializēties. Šīs aktivitātes stimulē un pastiprina cilvēka tieksmi palikt nomodā vēlu.
Kā kļūt par “cīruli”, ja esi “pūce”?
Tā kā vide ir faktors, kas nosaka, vai cilvēks ir nakts pūce vai rīta cilvēks, ir iespējams mainīt miega un nomoda ciklu. Galvenais ir konsekvence. Tieši šeit bieži cīnīsies nakts pūces. Šo tipu cilvēki sāks pielāgoties, uzsākoties darba nedēļai, bet paliks ilgi nomodā un rītos ilgi gulēs nedēļas nogalēs. Tas zaudē impulsu, ko viņi sākuši attīstīt darba nedēļas sākumā.
Ja vēlies pamosties agrāk, veic izmaiņas pakāpeniski. Labāk lēnām pārcelt modinātāja modinātāju par 15–20 minūtēm ik pēc dažām dienām vairāku nedēļu laikā, līdz esi pielāgojies savam ideālajam grafikam.
Ierobežo gaismas iedarbību stundu pirms gulētiešanas, piemēram, turies prom no ekrāniem, sacīja. Gaisma bloķē organisma melatonīna, hormona, kas regulē diennakts ritmu, ražošanu. No otras puses, mēģini nokļūt gaismā, tiklīdz pamosties, lai pārtrauktu melatonīna ražošanu.
Izvairies no stimulējošām aktivitātēm vēlā vakarā. Tā vietā, lai vingrotu naktī, mēģini vingrot no rīta vai pēcpusdienā. Tev var būt nepieciešams arī pārcelt ēdienreizes uz agrāku dienas laiku.
Ja nakts pūces statuss Tev der, nav iemesla mainīt miega grafiku. Bet esot vēlu nomodā kļūst problēma, ja agri jāmostas, lai strādātu un mācītos. Tas var izraisīt miega trūkumu, kas var nopietni kaitēt Tavai veselībai, piemēram, palielinot paaugstināta asinsspiediena un 2. tipa diabēta risku.
Ir iespējams veikt pāreju, taču tas nav viegli. Īsta nakts pūce patiešām nejūtas lieliski, kad pamostas, it īpaši, ja cenšas mainīt šo paradumu.
Lasi arī:
Gulēt kaut vai stundu vai negulēt nemaz? Kā labāk?
Vai iet gulēt ar tukšu vēderu ir labi?
Nespēj izgulēties? Varbūt pie vainas matracis?
Kāpēc cilvēki iemiegot mēdz noraustīties jeb piedzīvo miega krampjus?
"Pūce" vai "cīrulis", Photo by Miriam Alonso from Pexels