Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai spoki ir īsti?

Ja tu tici spokiem, tu neesi viens. Kultūras visā pasaulē tic gariem, kas pārdzīvo nāvi, lai dzīvotu citā valstībā. Faktiski spoki ir vieni no visplašāk uzskatītajiem paranormālajiem fenomeniem: miljoniem cilvēku interesējas par spokiem, un tūkstošiem cilvēku katru dienu lasa spoku stāstus. Tas ir vairāk nekā tikai izklaide, daudzi cilvēki apgalvo, ka viņi patiesi tic spokiem. Bet vai tie ir īsti?

Mīti par mirušiem gariem

Mīti jeb ideja, ka mirušie paliek ar mums garā, ir sena, un tā parādās neskaitāmos stāstos, sākot pat no Bībeles. Tas pat radīja folkloras žanru: spoku stāstus. Ticība spokiem ir daļa no paranormālu uzskatu tīkla, tostarp nāves pieredze, dzīve pēc nāves un gara komunikācija. Ticējumi sniedz daudziem cilvēkiem mierinājumu — kurš gan negrib ticēt, ka mūsu mīļie, bet mirušie ģimenes locekļi rūpējas par mums vai ir kopā ar mums grūtos brīžos?

Cilvēki ir mēģinājuši sazināties ar gariem gadsimtiem ilgi, piemēram, Viktorijas laikmeta Anglijā bija modē dāmām pēc tējas un uzkodu maltītes ar draugiem rīkot seansus savos salonos. Spoku klubi, kas bija veltīti spoku pierādījumu meklēšanai, izveidojās prestižās universitātēs, tostarp Kembridžā un Oksfordā, un 1882. gadā tika nodibināta ievērojamākā organizācija - Psihisko pētījumu biedrība. Sieviete vārdā Eleonora Sidgvika bija šīs grupas izmeklētāja un vēlāk arī prezidente, un viņu varētu uzskatīt par sākotnējo sieviešu spoku meklētāju. Amerikā 1800. gadu beigās daudzi psihiskie mediji apgalvoja, ka runā ar mirušajiem, taču vēlāk skeptiski izmeklētāji viņus atmaskoja kā krāpniekus.

Tikai nesen spoku medības kļuva par plaši izplatītu interesi visā pasaulē. Liela daļa no tā ir saistīta ar populāru seriālu "Spoku mednieki". Neskaidrie spokaino notikumu kritēriji ir daļa no iemesla, kāpēc mīti par pēcnāves dzīvi ir dzīvāki nekā jebkad agrāk.

Kas ir spoki?

Viena no grūtībām zinātniskā spoku novērtēšanā ir tā, ka uz spokiem tiek attiecināts pārsteidzoši daudz dažādu parādību, sākot no durvju aizvēršanās pašam, līdz pazudušām atslēgām, aukstai zonai gaitenī un beidzot ar miruša radinieka redzējumu.

Daudzi cilvēki, kuri apgalvo, ka viņiem ir bijusi pieredze ar spokiem, ne vienmēr redzējuši kaut ko tādu, ko vairums cilvēku atzītu par klasisku "spoku", un patiesībā viņiem var būt pilnīgi atšķirīga pieredze, kuras vienīgais kopīgais faktors ir tas, ka neko nav viegli izskaidrot.

Personīgā pieredze ir viena lieta, bet zinātniskie pierādījumi ir cita lieta. Daļa no grūtībām, izmeklējot spokus, ir tāda, ka nav vienas vispārpieņemtas definīcijas tam, kas ir spoks. Daži uzskata, ka tie ir mirušo gari, kuri kāda iemesla dēļ "apmaldās" ceļā uz viņsauli, citi apgalvo, ka spoki ir telepātiskas būtnes, kas projicētas pasaulē no mūsu prāta.

Vēl citi veido savas īpašās kategorijas dažāda veida spokiem, piemēram, poltergeistiem, aizkavējušos spokiem, inteliģentiem gariem un ēnu cilvēkiem. Protams, tas viss ir izdomāts, piemēram, spekulējot ar dažādām feju vai pūķu rasēm: spoku veidu ir tik daudz, cik vien vēlaties.

Idejās par spokiem piemīt daudzas pretrunas. Piemēram, vai spoki ir materiāli vai nav? Viņi var pārvietoties pa cietiem priekšmetiem, tos netraucējot, vai arī aizcirst durvis un izmest priekšmetus pāri telpai? Saskaņā ar loģiku un fizikas likumiem tas ir viens vai otrs. Ja spoki ir cilvēku dvēseles, tad aktuāls ir jautājums, kas notiek ar dvēseli pēc nāves? Un kāpēc spoki šķiet apģērbti un ar nedzīviem priekšmetiem, kam nav dvēsele, piemēram, cepurēm, spieķiem un kleitām, nemaz nerunājot par daudzajiem ziņojumiem par spoku vilcieniem, automašīnām un vagoniem?

Ja spoki ir to cilvēku gari, kuru nāve netika atriebta, kāpēc pastāv neatrisinātas slepkavības, jo tiek uzskatīts, ka spoki sazinās ar psihiskiem nesējiem, un viņiem ir jāspēj policijai identificēt savus slepkavas? Jautājumi turpinās un turpinās — gandrīz jebkurš apgalvojums par spokiem rada loģiskus iemeslus par to šaubīties.

Citi pētnieki apgalvo, ka iemesls, kāpēc spoku eksistence nav pierādīta, ir tas, ka mums vienkārši nav īstās tehnoloģijas, lai atrastu vai atklātu garu pasauli. Bet arī tas nevar būt pareizi: vai nu spoki pastāv un parādās mūsu parastajā fiziskajā pasaulē (un tāpēc tos var atklāt un ierakstīt fotogrāfijās, filmās, video un audio ierakstos), vai arī nē. Ja spoki eksistē un tos var zinātniski atklāt vai reģistrēt, tad mums vajadzētu atrast tam nopietnus pierādījumus, taču mēs to nedarām. Ja spoki pastāv, bet tos nevar zinātniski atklāt vai ierakstīt, tad visi fotoattēli, video, audio un citi ieraksti, kas tiek uzskatīti par pierādījumiem par spokiem, nevar būt spoki. Tā kā ir tik daudz pretrunīgu teoriju un tik maz zinātnes par šo tēmu, nav skaidrības līdz galam, vai tiešām spoki ir reāli vai tomēr vien mūsu iztēle.

Kāpēc daudzi tic spokiem?

Lielākā daļa cilvēku, kas tic spokiem, to dara kādas personiskas pieredzes dēļ, piemēram, viņi uzauguši mājās, kur stāsta, ka garu esamība ir pašsaprotama, vai arī viņiem bijusi kāda satraucoša pieredze ar spokiem. Tomēr daudzi cilvēki uzskata, ka atbalstu spoku pastāvēšanai var atrast ne mazāk grūtā zinātnē kā mūsdienu fizika. Plaši tiek apgalvots, ka Alberts Einšteins ierosināja zinātnisku pamatojumu spoku realitātei, pamatojoties uz Pirmo termodinamikas likumu: Ja enerģiju nevar radīt vai iznīcināt, bet tā tikai maina formu, tad kas notiek ar mūsu ķermeņa enerģiju, kad mēs mirstam? Vai tas varētu kaut kā izpausties kā spoks?

Šķiet, ka tas ir saprātīgs pieņēmums - līdz brīdim, kad iedziļināties pamata fizikā. Atbilde ir ļoti vienkārša un nepavisam nav noslēpumaina. Pēc cilvēka nāves enerģija viņa ķermenī nonāk tur, kur pēc nāves nonāk visa organisma enerģija: vidē.

Tā kā ir tik daudz pretrunu un mītiskais cīnās ar zinātni, nav līdz galam skaidrs, vai spoki ir īsti. Atliek vien uzticēties līdz šim pārbaudītai zinātnei vai izvēlēties ezotērisko skatījumu, un atcerēties, ka viss šajā pasaulē vēl nav izpētīts līdz galam!

Lasi arī:

Spoks, foto - geralt in Pixaby

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas