Vientuļā māte. Foto:Kindel Media, Pexels.com
Dzīvē notiek dažādi. Visos laikos ir bijušas sievietes, kas
bērnus audzina vienas. Ja agrāk sievietes par vientuļajām mātēm visbiežāk kļuva
nelaimīgu apstākļu sakritības rezultātā, tad mūsdienās tā mēdz būt arī apzināta
izvēle. Un nav jau arī svarīgi kādu iemeslu dēļ sieviete bērnu audzina viena.
Galvenais, ka viņa to dara ar mīlestību. Teorētiski ar to šo rakstu arī varētu
beigt. Ja vien sabiedrībā nepastāvētu kāds gaužām skarbs stereotips. Proti –
sieviete viena audzinot dēlu to nekad nespēs izaudzināt par īstu vīrieti.
Kas vispār ir īsts vīrietis?
Ir 21. gadsimts. Sievietes mūsu valstī jau sen drīkst piedalīties vēlēšanās , braukt ar automašīnu un nopelnīt sev iztiku. Savukārt vīrieši drīkst nemācēt salikt IKEA skapīti, drīkst negribēt iet medībās un viņiem nav obligāti jāpieder garāžai, kur skrūvēt moci un ar draugiem iedzert alu. Īsts vīrietis mūsdienās drīzāk ir cilvēks, kurš spēj uzņemties atbildību par sevi un saviem tuviniekiem. Vai tiešām māte nevar savam dēlam iemācīt atbildības sajūtu? Tādā gadījumā viņa to nespēs iemācīt arī meitai…
Vai bērni kopē vecāku attiecību modeli?
Viens no iemesliem, kāpēc sabiedrībā pastāv viedoklis, ka vientuļā māte viena nevar uzaudzināt dēlu par vīrieti ir fakts, ka bērni pieaugot ļoti kopē savu vecāku savstarpējo attiecību modeļus. Proti, ja tēvs ir bijis tāds gļēvulis, ka pametis sievieti ar bērnu, tad arī dēls būs tās pats… Tomēr tā tas īsti nestrādā. Pirmkārt, kā jau iepriekš minēts- būšana par vientuļo māti var būt arī pašas sievietes apzināta izvēle. Otrkārt, bērni ļoti labi jūt kādas attiecības valda vecāku starpā. Diez vai būtu labāk, ja bērnu diendienā audzina tēvs, kas patiesībā neciena nedz savu sievu, nedz visu pārējo ģimeni. Protams, ka bērnībā piedzīvotais atstāj iespaidu uz to kā cilvēks pieaugot veidos attiecības. Tomēr izšķirošo lomu šeit nespēlēs fakts vai bērnam ir bijis viens vai abi vecāki. Lomu spēles tas vai viņam ir ieaudzināta pienācīga vērtību sistēma. Un ja vien mammai būs pietiekami apņēmīga – viņa spēs to izdarīt arī viena.
Mammas dēlus pārāk izlutina
Šis ir vēl viens no argumentiem, kāpēc daļa sabiedrības uzskata, ka mammas vienas nespēj uzaudzināt dēlus par kārtīgiem vīriešiem. Te gan jāatceras, ka līdz bezgalībai izlutināt var arī meitas. Un to var izdarīt ne tikai mamma vai tētis, bet arī visa ģimene kopā. Neatkarīgi no dzimuma – pārāk izlutināts bērns, tā agrāk vai vēlāk būs problēma. Protams, ja vientuļās mammas dzīves jēga būs viņas dēls, kuram katru puteklīti gribēsies notraukt vēl 40 gadu vecumā, problēma būs. Ja vientuļā mamma saprātīgi audzinās savu dēlu un nenostādīs šo bērnu par visuma centru- viņa ļoti veiksmīgi arī viena izaudzinās dēlu par atbildīgu cilvēku.
Ja dēls ilgojās pēc vīriešu sabiedrības
Bērni ir dažādi. Ja vienam mazam puisītim, lai justos pilnvērtīgi pietiks ar mammu un futbola treniņu, tad kādam citam ļoti gribēsies vīriešu kompānijā makšķerēt un apspriest auto ķibeles. Tas atkarīgs no bērna rakstura un temperamenta. Ja bērns tiešām izrāda milzu vēlmi pēc komunikācijas ar pieaugušiem sava dzimuma pārstāvjiem, mammai ir jādod bērnam tāda iespēja. Ir jauki, ja mazais puika ik pa laikam var pavadīt laiku ar vectēvu, krustēvu, kaimiņu vai draudzenes vīru. Ja vien mamma gribēs – viņa vienmēr atradīs šādas iespējas. Un laba mamma gribēs.
Noderīgi:
Kādi ir vientuļo vecāku lielākie izaicinājumi
Agrita atklāj, kā vientuļai māmiņai ''savilkt galus''
Grieta Sipeniece atklāti stāsta par sajūtām vecākiem šķirotiesVientuļā māte. Foto:Kindel Media, Pexels.com