Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai zāli ir labi pļaut karstā laikā?

Zāles pļaušana, Image by Ulrike Mai from Pixabay

Zāles pļaušana, Image by Ulrike Mai from Pixabay

Vai zāli ir labi pļaut karstā laikā? Cik bieži to darīt un kas jāņem vērā, lai pasargātu mauriņu no sausuma un karstās saules iedarbības un izdegšanas? Lūk, daži vērtīgi padomi zālāja kopšanai vasarā:

Izvairies no zāles pļaušanas ļoti karstā laikā, jo zāliens mēģinās atgūties no karstuma vai iespējamā sausuma. Zāles asniņu ataudzēšana aizēno augsni un palēlina mitruma iztvaikošanu no augsnes un saknēm jeb tā saucamo zāliena izdegšanu. Vislabāk zāli pļaut tad, kad ir vēsāka diena.

Cik vien iespējams, turieties prom no zāles, nestaigā pa to lieki un nemoki, centies karstā laikā pasargāt mauriņu no papildu nodiluma un slodzes. Noņem rotaļlietas, paklājus un mēbeles no zāliena vai pārvieto tās ne retāk kā reizi 48h laikā.

Ļauj zālei augt nedaudz ilgāk nekā parasti. Ja tomēr izlem pļaut zālienu karstā laikā, pļāvēja asmeņus noregulē pēc iespējas augstāk un uzturi tos pēc iespējas asākus. Garāka zāle apēno augsni zem tā un palēnina mitruma zudumu. Tas rada mikroklimatu, mazliet līdzīgu ļoti maziem džungļiem.

Zālāja pļaušanas augstums, protams, atkarīgs no mērķa un izskata, ko vēlies sasniegt, tomēr karstajos mēnešos zāli labāk pļaut biežāk, bet nepļaut pārāk īsu zāli. Iespējams, ka zāle, lai mauriņš izskatītos kārtīgs, būs jāpļauj pat 2 reizes nedēļā.

Nesavāc nopļauto zāli! Tā veidos mini mulču, līdzīgu mizas šķeldu slānim, ko parasti mēdzam izklāt zem krūmiem, lai saglabātu augsnes mitrumu.

Sausuma laikā atliec jebkādas zāliena procedūras – iztiec bez ravēšanas vai mēslošanas vismaz tik ilgi, kamēr nav pietiekami daudz lietus, lai zāle atkal kļūtu zaļa. Ja tas nav iespējams, tad nodrošini zālāja laistīšanu no rīta un vakarā – laikā, kad saule atrodas zemāk, ūdenim ir lielākas iespējas iesūkties augsnē, pirms tas iztvaiko saules karstumā.

Ja līst lietus – vari stiprināt zālienu ar mēslojumu un barības vielām, sēt papildu sēklu. Kad zāliens ir spēcināts un zaļš - tad var ieplānot aerāciju un uzlabot augsni zem zālāja, lai nākamajā sausuma periodā tā ilgāk noturētu ūdeni. Vislabāk šos darbus veikt pavasarī un tuvojoties rudenim.

Nepļauj slapju zāli. Nekad nevajadzētu pļaut mauriņu, ja tas ir slapjš, jo tas sabojā velēnu.

Kādu zālāja sēklu izvēlēties savam mauriņam?

Ja zālājs atrodas 100% saulē, ieteicams izmantot taisnus zālaugus. Par “pilna laika” saulē esošu zālāju vari uzskatīt tādu mauriņu, kur saules gaisma ir 8 un vairāk stundas. Daudziem zālāju maisījumiem ir liels procents daudzgadīgās airenes, kas ātri pārklāj plašu teritoriju, kā arī nedaudz auzenes maisījuma – smalkā auzene aizpildīs lieliski ēnainās vietas. Izvēloties zālāja sēklu intensīvai slodzei un atklātai saulei, vislabāk izvēlēties stadioniem un sporta laukumiem paredzētos zālāju maisījumus – tie būs zemi, blīvi un izturīgi.

Izlasi arī:

Zāles pļaušana, Image by Ulrike Mai from Pixabay

Zāles pļaušana, Image by Ulrike Mai from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas