Elektriskā tējkanna (Photo by Phenyo Deluxe from Pexels)
Līdz ar Covid-19 radīto pandēmiju, kad lielai daļai cilvēku dzīves ritms ir nedaudz izmainījies un aizvien vairāk laika pavadām, strādājot un mācoties no mājās, svarīgi ir rūpēties par elektrodrošību mājās, uzmanot visas visaktīvāk izmantotās elektroierīces. Tagad noteikti daudz biežāk nākas darbināt datorus, planšetes, viedtālruņus, kā arī tējkannas un citu tehniku. Kā pareizi tās lietot un uzturēt darba kārtībā, lai izvairītos no uguns nelaimes?
Nedarbini bojātu elektroierīci
Nedarbināt bojātas elektroierīces, pat tad, ja ir redzams kaut nenozīmīgs bojājums, ir pirmais priekšnoteikums uguns nelaimes novēršanai. Tas attiecas arī uz nedaudz salocītiem telefona vai planšetes lādētājiem, ar ko daudzās mājsaimniecībās tiek grēkots. Ja lādētājs ir salocīts vai citādi bojāts (kustās vads, kaķis sācis to grauzt, utt.), vislabāk ir to nomainīt pret jaunu.
Notīri putekļus no visām elektroierīcēm
Putekļi var būt atbildīgi gan par veselības pasliktināšanos, gan uguns nelaimi. Tie ir ugunsbīstami, viegli aizdegas un veicina strauju uguns izplatīšanos, tāpēc, veicot mājas darbus, atceries notīriet tos arī no elektroierīcēm.
Neatstāj ieslēgtas siltumu izstarojošās ierīces, piemēram, gludekli, tosteri un sildītājus
Līdz uguns nelaimei var novest aizmāršība, aizmirstot izslēgt siltumu izstarojošas ierīces, kā gludekli un tosteri. Ziemas sezonā īpaša uzmanība jāvelta arī sildelementiem. Jālūko, lai sildītājs nepaliek bez uzraudzības un tā tuvumā nav novietoti viegli uzliesmojoši priekšmeti.
Izejot no mājas, izrauj elektroierīces no rozetes
Dodoties ārpus mājas, izrauj visas elektroierīces no rozetes. Ja par gludekli un tosteri cilvēki parasti atceras, nereti par daudzām tiek aizmirsts – tējkanna, telefona lādētāji, Ziemassvētku lampiņas, sildītāji, televizors, dators, utt. Jebkura no šīm lietām pareizas sakritības rezultātā var uzliesmot, tāpēc neriskē – izrauj tās no kontakta, kas mājās neviena nav.
Ko darīt, ja elektroierīce aizdegusies?
Ja aizdegusies elektroierīce, nekādā gadījumā nedzēs liesmas ar ūdeni! Vispirms atvieno ierīci no elektriskās strāvas, tad apsedz to ar biezu nesintētisku audumu. Ja iespējams, iznes elektroierīci ārā no telpām.
Lasi arī šos padomus:
- "Sadales tīkls" padomi, lai spēcīgā vējā justos droši ikviens;
- Rūpes par mājas ugunsdrošību sākas ar skursteni;
- Vai malkas krāsns Tulikivi ir laba izvēle?
- Elektroinstalācijas maiņa - biežāk izplatītās kļūdas
- Kā samazināt elektrības patēriņu ziemas mēnešos?
Elektriskā tējkanna (Photo by Phenyo Deluxe from Pexels)