Riteņbraucēji, velomaršruts, Image by Manfred Antranias Zimmer from Pixabay
Skaistāko vietu un dabas objektu apskatīšana apvienojumā ar aktīvo atpūtu, svaigu gaisu un fiziskām aktivitātēm – tas ir iemesls, kas liek burtiski saslimt ar velobraukšanu. Un pat tad, ja neesi rūdīts velosipēdists un uz riteņa uzkāp vien svētdienas izbraucienos un brīvdienās, šeit atradīsi lieliskas idejas brīvdienām Vidzemē un ieteikumus dažādiem velomaršrutiem. Jāteic gan, ka lielākā daļa no šiem velomaršrutiem nav marķēti un īpaši piemēroti velobraucējiem, tādēļ pirms brauc – iepazīsties ar karti un noteikti paķer līdzi telefonu ar GPS – tas palīdzēs. Velomaršruti Vidzemē pieejami dažādām gaumēm un fiziskajai sagatavotībai – patiesībā vari braukt gan pavisam nedaudz – līdz 10 km, gan veikt vidēji tālus vienas dienas maršrutus vai – varbūt pat vairāku dienu maršrutus, ja esi gana rūdīts. Ja nē – kāp savā automašīnā un dodies ceļā – jebkurā gadījumā šie maršruti kalpos kā lielisks plāns brīvdienām!
Pārgaujas velomaršruti
Daudz esam staigājuši pa Pārgaujas novadu, iesakām izbraukt arī ar velosipēdu. Tagad, kad sezona sākas, šai novadā ir ārkārtīgi plašas iespējas dažādiem velomaršrutiem. Lūk, daži interesantākie no Pārgaujas velomaršrutiem:
Maršruts apkārt Raiskuma ezeram būs pa spēkam arī maziem bērniem un ģimenēm. Velobraucienu ieteicams sākt no Gaujmalas, piemēram, no Žagarkalna kempinga, tālāk uz Raiskumu, kur pa ceļam redzēsiet arī skaisto Raiskuma muižu un tās parku. Ceļš ap ezeru ir pa meža takām, kas nav asfaltētas, pārējais posms gan būs asfaltēts. Ja sāksiet no Raiskuma – maršruts būs apmēram 6km.
Raiskums – Auciema ezers – Rūcamavots un Sarkanās klintis. No Raiskuma uz Auciemu, meža ceļš gar Sveķupīti un Lenčupi, tālāk gar Raiskuma krogu uz Rūcamavotu un Sarkanajām klintīm, sanāks ~15km. Ja ir vēlme – var aizbraukt vēl apskatīt arī Kvēpenes pilskalnu – tas gan būs vēl papildu 7 km vienā virzienā (kopā ~14-15 km klāt).
Lielstraupes pils - Ungurmuiža. Lielstraupes pils un Straupes apkaime ir skaista vieta, ko apskatīt - te atrodas pils, Vējiņu pazemes ezeri. Ja vēlies - vari šo izmantot kā sākumpunktu, lai dotos nelielā velobraucienā, piemēram Lielstraupes pils – Ungurmuiža maršruts būs vairāk kā 10 km garš. Taču to var dažādot, atkarībā no izvēlētā ceļa. Turp - atpakaļ sanāks ap 20km.
Rīga – Carnikava – Saulkrasti – Salacgrīva – Ainaži
Arī šo velomaršrutu ir iespējams izbraukt pa posmiem, pa ceļam aplūkojot arī skaistus dabas skatus. Šai maršrutā ir Baltā Kāpa, Randu pļavas, Vidzemes akmeņainā jūrmala ar stāvkrastiem un skaistais Vidzemes lepnums - Veczemju klintis, kā arī Duntes muiža un Minhauzena muzejs ar pastaigu taku.
Vari izvēlēties īsākus posmus – piemēram, Veczemju klintis – Salacgrīva posms būs aptuveni 22km garš. Veczemju klintis – Baltā kāpa ~45km, Veczemju klintis – Randu Pļavas posms būs ~30km.
Ainaži – Matīši – Burtnieku ezers – Rūjiena
Maršrutā Ainaži – Matīši – Burtnieki -Rūjiena ir tādi objekti kā Ainažu Ziemeļu mols, Sarkanās klintis Ainažu lauku teritorijā, Milzīgais Burtnieku ezers un Visraga dabas taka.
Apskati velomaršruta karti. Ja dali maršrutu pa posmiem, Ainaži – Matīši – posms apmēram 62km, Matīši -Burtnieku ezers ~8km, Burtnieki – Rūjiena ~31km.
Rūjiena - Skulte
Agrākās dzelzceļa sliedes no Rūjienas uz Skulti, kas vairs netiek izmantotas, tagad pārtapis par lielisku velomaršrutu. Ja vēlies braukt īsāku posmu, vari iedvesmoties un smelties citu veloentuziastu pieredzi, piemēram, mērojot ceļu no Limbažiem uz Skulti un Atpakaļ.
https://www.facebook.com/andrejs.komarovs/posts/1200452546819080
Velomaršruti Alūksnes pusē
Arī Ziemeļvidzemes pērle Alūksne lepojas ar skaistām vietām, kas pieejamas velobraucējiem. Dažādas velomaršrutu kartes Alūksnes apkaimē atrodamas visitaluksne.lv mājaslapā. Apmēram 15km garš, būs, piemēram, brauciens apkārt Dēliņkalnam ar iespēju uzkāpt arī iespaidīgajā Dēliņkalna skatu tornī, no kura var saskatīt pat Igaunijā esošo Munameģi.
Ja vēlies apskatīt skaisto Alūksnes pilsētu, Tev patiks velobrauciens apkārt Alūksnes ezeram.
Velomaršruts Mazsalacā
Jau esam rakstījuši par skaisto Mazsalacu un Dauģēnu dabas taku. Jā, to ir iespējams izbraukt arī ar velosipēdu. Vietām tas būs jāpastumj vai jāatstāj pie kādas priedes, kamēr pats piestāsi, lai aplūkotu iespaidīgos dabasskatus vai sasveicinātos ar koka rūķiem, taču kopumā taka ir gara un velosipēds ir laba izvēle. Šī velomaršruta sākumpunkts ir Mazsalacas pilsētas centrā, tālāk – seko kartei.
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Riteņbraucēji, velomaršruts, Image by Manfred Antranias Zimmer from Pixabay