Pixabay.com/
Ir īstais brīdis sevi palutināt ar jaudīgu vitamīnu bumbu – nezālēm jeb savvaļas zaļumiem, kas pavasarī ir vērtīga piedeva salātiem, zupām vai zaļajiem kokteiļiem. Un kā nu ne – nātres, balandas, pienenes uzturvērtība ir tikpat augsta kā redīsiem, lociņiem vai tik iecienītajiem dīgstiem. Savvaļas zaļumi satur vitamīnus, hlorofilu un citas vērtīgas vielas, kas stimulē vielmaiņu un uzmundrina nogurušu organismu. No Latvijā labi zināmiem augiem īpaši tiek izceltas nātru, pieneņu un ceļmallapu pozitīvās īpašības. Taču tāpat galdā vari celt gārsas, gaiļpiesīšu lapas, jaunās kļavu un liepu lapiņas, pļavas āboliņu, zaķkāpostus un raspodiņu lapas. Tomēr, pirms dodies pļavā pēc spēcinošajām nezālēm maltītei, ņem vērā dažus būtiskus likumus – groziņā liec tikai augus, par kuriem esi pavisam drošs - tie patiešām ir ēdami - jo nereti uzturā atļauts lietot tikai konkrētas auga daļas. Tāpat nelasi augus lielceļu tuvumā, jo tie var būt uzsūkuši kaitīgās automašīnu izplūdes gāzes, kā arī izvairies nezāles lasīt lauku tuvumā, kas apstrādāti ar ķimikālijām.
Pienene – ēd gan lapas un ziedus, gan sakni
Pienene pusdienu maltīti var papildināt kā agrā pavasarī tā vasarā un ēdamas ir gan lapas, gan ziedi un sakne. Tiesa, pavasarī auga lapiņas būs mazāk rūgtas. Ja tomēr rūgtā piegarša šķiet pārāk izteikta, lapas pirms lietošanas vari pamērcēt sālsūdenī. Tāpat pieneņu lapu rūgtumu mazināsi, ja salātiem pievienosi skābenes, redīsus, spinātus, citronu sulu, lokus, kefīru vai krējumu. Ja tomēr svaigā veidā lapas īsti neiet pie sirds, tās vari tvaicēt vai pievienot zupām. Pienenes zieds ir salds un kraukšķīgs – arī to vari ēst svaigu vai nedaudz apcept. Tāpat no dzeltenajiem ziediem vari gatavot sīrupu, ievārījumu, medu vai vīnu. Pieneņu saknes vari apgrauzdēt, samalt un lietot kafijas vietā vai kā garšvielu pievienot maltītei.
Ceļmallapa – ne tikai brūcēm, bet arī salātos un tējā
Ceļmallapa ir īpaši vērtīgs augs, kuru izmantot ne tikai medicīnā – uz kukaiņu kodumiem, nobrāzumiem - bet arī veselīgs papildinājums maltītei. Pavasarī, kad to lapiņas ir maigas un mīkstas, tās ir visgaršīgākās, turpretim vasarā to garša būs nedaudz asāka. Ja pāris sekundes apcepsi lapiņas olīveļļā, izbaudīsi īpaši piesātinātu ceļtekām tik raksturīgo riekstaino un sparģelim līdzīgo garšu. Ceļmallapas salātos lieliski garšos kopā ar skābenēm un nātrēm. Ēdamas ir arī ceļmallapu sēklas, kuras samazina ēstgribu, veicina gremošanu un attīra zarnu traktu. Ceļmallapu tēja ir neatsverams papildinājums mājas aptieciņai - to lieto nieru, urīnpūšļa iekaisumu gadījumā, tā veicina atkrēpošanu, mazina augšējo elpceļu problēmas vai akūtus kuņģa – zarna trakta slimības simptomus.
Nātres – salātos, zupā, tējā un sulā
Lai arī pavasarī tikko izdīgušās nātres lapiņas šķiet maigas un sulīgas, tās ieteicams lasīt ar cimdiem, jo augs var neganti iedzelt. Nātres garšo līdzīgi spinātiem un uzturā tiek lietotas ļoti plaši –salātos, zupās, tējā, sulā. Tās ir bagātas ar C vitamīnu, dzelzi, jodu, magniju, fosforu, kāliju. Tāpat tās satur krietni vairāk olbaltumvielu kā lielākā daļa citu augu, tāpēc nātri nereti lieto kā gaļas aizvietotāju, turklāt tās ir ļoti veselīgas! Ja baidies no nātru dzelšanas, augus pirms lietošanas uzturā noplaucē karstā ūdenī. Nātres vari arī žāvēt tējai, bet nātru zupu vāra līdzīgi kā skābeņu zupu. Īsta “vitamīnu bumba” ir nātru sula, kas palīdz attīrīt aknas un ir vērtīgs līdzeklis mazasinības ārstēšanā. Tomēr atceries, lietojot uzturā nātres, nav ieteicams dzert alkoholu vai ēst zivis un gaļu.
Gārsa – biezeņos, zupās, salātos un tējai
Gārsai piemīt nomierinošas, tonizējošas un organismu attīrošas īpašības. Visbiežāk to lieto zupās, biezeņos, salātos vai žāvē tējai. Tomēr atceries – uzturā lieto tikai jaunās auga lapiņas. Gārsu vari arī saldēt un uzglabāt ledusskapī, lai arī ziemā savējos palutinātu ar vitamīnu devu. Tāpat augu vari arī žāvēt, saberztu pulverī un pievienot ēdieniem kā garšaugu. Īpaši gardi būs sautēta gārsa kopā ar kartupeļiem.
Kā pagatavot savvaļas nezāļu salātus?
Droši ļauj vaļu fantāzijai – salātos sagriez gārsas lapiņas, pieneņu lapiņas, jaunās liepu un kļavu lapiņas, pievieno jaunās skābenītes, lokus un apslaki ar citronu sulu kā arī nedaudz eļļas. Vari arī savvaļas zaļumus pievienot lapu salātiem vai redīsiem, papildināt ar krējumu, kefīru, lociņiem un sāli. Tāpat salāti labi garšos ar dabīgā jogurta un sinepju mērci, eļļas un balzamiko etiķa mērci vai rūgušpienu. Zaļās nezāles vari sajaukt arī ar biezpienu un papildināt ar ķiploka daiviņu. Lai augi nezaudētu vērtīgās uzturvielas, tos zupām, sautējumiem pievieno gatavošanas beigās, bet salātos nezāles ieteicams nevis kapāt ar nazi, bet saplucināt ar pirkstiem.
Interesanti:
Pixabay.com/