Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Zīda ceļš – stāsts par tirdzniecības ceļu, kas izmainīja pasauli...

Foto, Zīda ceļš, Viasat History

Kanāla Viasat History jaunais dokumentālais stāsts “Zīda ceļš” trīs daļās ar vēsturnieku, arheologu un raidījumu vadītāju, doktoru Semu Vilisu atklās, kā zīda ceļš kļuva par pasaules pirmo globālo lielceļu, caur kuru cilvēki izmainīja pasauli, daloties ar jaunām idejām, kultūrām un reliģijām.

Piedzīvojot pirmizrādi svētdien pulksten 20.55, šis aizraujošais stāsts izskaidros zīda ceļa rašanos no Āzijas līdz Vidusjūrai, iepazīstoties ar tā tapšanu un nozīmi Ķīnā, Indijā, Persijā, Arābijā, Grieķijā un Itālijā.

Jāatzīmē gan, ka zīda ceļš nav nedz īsts ceļš, nedz arī viens vienīgs maršruts. Šis termins apzīmē ceļu tīklu, ko tirgotāji izmantoja vairāk nekā 1500 gadu garumā–no brīža, kad Haņu dinastija Ķīnā atvēra tirdzniecību 130gadus pirms mūsu ēras līdz pat 1453. gadam mūsu ērā, kad Osmaņu impērija nobloķēja tirdzniecību ar rietumiem. Zīda ceļš vijās aptuveni 6437 kilometru garumā cauri dažām no pasaules necaurejamākajām ainavām, tostarp Gobi tuksnesi un Pamira kalniem.

Bēdīgi slavenais zīda ceļš aizsākās ar vienas preces tirdzniecību – materiālu, kas vērpts no kodes kokona, kas kļuva par ķeizaru apģērbu. Tirgotāji pārvadāja zīdu no Ķīnas uz Eiropu, kur tajā ģērbās karaliski un bagāti ļaudis. Vēlāk par iecienītām precēm kļuva nefrīts, porcelāns, tēja un garšvielas. Tajā pat laikā uz austrumiem tika tirgoti zirgi, stikla trauki, tekstilizstrādājumi un rūpniecības preces. Tā kā maršrutā neviena valdība ceļu neuzturēja, tas parasti bija sliktā stāvoklī. Plaši siroja laupītāji, un tirgotāji sevis pasargāšanai nereti vienojās karavānās, ceļojot ar kamieļiem vai citiem dzīvniekiem. Laika gaitā ceļmalās sāka veidoties naktsmītnes, ko apmeklēja ceļojošie tirgotāji. Visu maršrutu izbrauca vien daži ļaudis, tā maršrutā ļaujot attīstīties starpniekiem un nosacītām loģistikas bāzēm.

Pirmajā no trim stundu garajām sērijām doktors Sems Viliss dosies trīs tūkstošu kilometru garā maršrutā, ejot pa pēdām senam ķīniešu sūtnim, kurš pirmais zīda ceļu padarīja ceļojamu. Viņš satiksies ar cilvēkiem, kas atklāja zīdu, un uzzinās, ka zīda ceļā pat nāves neapturēja biznesu. Otrajā sērijā raidījuma vadītājs nonāks Āzijas centrālajā daļā–zīda ceļa sirdī –, kura pastāvīgi iekarota un postīta. Savukārt sava ceļojuma pēdējā posmā Sems Viliss ceļos cauri maršruta dienvidu atzaram par senās Persijas tuksnešiem.

Šis būs izgaismojošs stāsts par tirdzniecības maršrutu, kas mainīja pasauli. “Zīda ceļa” pirmizrāde notiks kanālā Viasat History jau svētdien pulksten 20.55. Raidījums trīs daļās būs skatāms turpmākās trīs svētdienas tajā pašā laikā.

Seko mums arī Facebook


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...