Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zināji, ka mūzika spēj dziedēt?

Klausoties radio, foto - Eric Nopanen, Unsplash

Klausoties radio, foto - Eric Nopanen, Unsplash

Mūzika ir fantastiska dzīves sastāvdaļa, bez kā mēs to nespētu iedomāties, lai arī cik maz Tu to klausies. Patiesībā, mūzika ir it visur – putnu čalošanā, ūdens tecēšanā, smieklos un, protams, radio un televīzijā. Cik liela nozīme tai ir un kā tā mūs ietekmē? Ir gandrīz neiespējami atrast kādu, kurš nejustu spēcīgu saikni ar mūziku. Vai esi aizdomājies, cik lieliem emociju līkločiem tā ved mūs cauri? Grūtos brīžos tā spēj gan dziedēt, gan nogalināt.

Ko dziedē mūzika?

Arvien vairāk pētījumu apliecina, ka mūzika var uzlabot medicīniskos rezultātus un dzīves kvalitāti. Pat daudzi ķirurgi operāciju laikā spēlē savu iecienīto mūziku, lai mazinātu stresu operāciju zālē, kas uzlabo ķirurģiskos rezultātus.

Mūzika palīdz cilvēkiem, kuriem pēc insulta vai traumatiskas smadzeņu traumas ir traucēta runa. Tā kā dziedāšanas spējas rodas smadzeņu labajā pusē, tāpat kā citas ar runu saistītās darbības, cilvēki var apiet smadzeņu kreisās puses traumu, vispirms dziedot savas domas un pēc tam pakāpeniski atmetot melodiju. Bijušais ASV pārstāvis Gabijs Giffords esot izmantojis šo paņēmienu, lai varētu liecināt Kongresa komitejā divus gadus pēc smadzeņu traumas, kā rezultātā tika traucētas runas spējas.

Mūzika palīdz mazināt ķīmijterapijas blakusparādības izpausmes vēža slimniekiem. Mūzikas klausīšanās mazina cilvēkiem trauksmi, kas saistīta ar ķīmijterapiju un staru terapiju. Var arī samazināt nelabumu un vemšanu pacientiem, kuri saņem ķīmijterapiju.

Mūzika uzlabo cilvēku fizisko, psiholoģisko, kognitīvo un emocionālo darbību fizisko rehabilitācijas programmu laikā. Tā arī palīdz samazināt sāpes, sākot no intensīvām īslaicīgām sāpēm līdz pat hroniskām artrīta sāpēm. Mūzikas terapija samazina sāpju uztveri, samazina nepieciešamo pretsāpju zāļu daudzuma nepieciešamību, mazina depresiju.

Cilvēkiem, kas sirgst ar demenci, mūzikas terapija var palīdzēt izraisīt atmiņas, mazina uzbudinājumu, palīdz saziņai un uzlabo fizisko koordināciju.

Mūzika ar relaksējošu iedarbību palēnina sirdsdarbības. Melodija ar vienmērīgu ritmu var veicināt mierīgu, ritmisku elpošanu tiem, kuri cīnās ar trauksmi. Klasiskās mūzikas dzirdēšana un mijiedarbība ar spēles instrumentu var gan novirzīt prātu, gan palīdzēt atbrīvot muskuļu sasprindzinājumu.

Atšķirībā no valodas interpretēšanas, kas iesaistās tikai noteiktos neironu ceļos, visu mūzikas elementu - ritma, toņa un melodijas apstrādei ir jāizmanto visas smadzenes, kas veido spēcīgākus un veselīgākus nervu savienojumus un procesus.

Lielākais ieguvums no mūzikas ir tas, kā tā ietekmē garastāvokli. Tā ir kā meditācija, jo mūzika var cilvēka prātu “atvērt” un aizvest uz dažādām vietām, un šo apziņu var izmantot sev pozitīvā veidā, lai justos labāk un vairāk varētu kontrolēt savu emocionālo stāvokli.

Kādu mūziku klausīties?

Katru cilvēku individuāli ietekmē dažādi mūzikas žanri. Tādēļ katram cilvēkam jāpielāgo sev tīkamā mūzika un jāizvērtē, kā tā ietekmē viņa emocionālo stāvokli brīdī, kad klausās konkrēto žanru. Mēs visi esam dažādi un kādam omu uzlabo un enerģiju paaugstina klasiskā mūzika, savukārt citiem tādu pašu rezultātu sniedz smagā roka ritms.

Mūzikas ietekme atkarīga ne tikai no ritma un mūzikas instrumentiem, bet arī no lirikas. Priecīgi dziesmu vārdi pozitīvi ietekmē cilvēka garastāvokli un uzlabo emocionālo stāvokli, samazina depresiju, savukārt mūzika, kurai ir bēdīga pieskaņa lirikā, cilvēkiem atauš atmiņā nepatīkamus brīžus no pagātnes, kā arī izraisa skumjas.

Lai atrastu sev piemērotāko mūziku attiecīgajam brīdim un mērķim, mūsdienu tehnoloģijas laikmetā nav daudz jānopūlas, lai ierakstītu atbilstošus atslēgas vārdus. Ir izveidoti daudz un dažādi mūzikas atskaņošanas saraksti, kas paredzēti, lai paaugstinātu koncentrēšanās spējas gan darba, gan mācību procesam; lai veicinātu enerģiju sporta nodarbībās; lai attīstītu meditācijas prasmes un tamlīdzīgi. Tāpēc iesakām atrast sev tīkamo mūziku, kas pozitīvi ietekmē Tavu emocionālo stāvokli un klausīties to arī tajos brīžos, kad nejūties īpaši labi.

Citi interesanti raksti:

Klausoties radio, foto - Eric Nopanen, Unsplash

Klausoties radio, foto - Eric Nopanen, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas