Vasara, sevišķi pēcpandēmijas laikā, var būt ļoti intensīva vēlme pagūt visu. Ir taču atvaļinājumu laiks, īstais brīdis atgūt visu ikdienā iekavēto... Lai arī stress nav pirmais, kas ienāk prātā, domājot par atvaļinājumu, tomēr psihologi var apliecināt – atvaļinājuma stress pastāv un tā ir pilnīgi normāla parādība. Īpaši, ja atvaļinājums tiek veltīts ceļojumiem.
Kas rada atvaļinājuma stresu – psiholoģiskie aspekti
Mūsu smadzenēs pastāvīgi notiek divi paralēli procesi, kuri regulē to, vai un cik ļoti lielā mērā mēs izjūtam stresu par parādībām: kā mēs novērtējam situāciju un kā mēs ar to tiekam galā. Kad mēs sastopamies ar potenciālu stresa pilnu situāciju, mēs novērtējam iespējamo bīstamību jeb riskus, kas ar to saistīti. Tiklīdz mēs esam to novērtējuši, mēs novērtējam arī savas spējas tikt ar to galā.
Lai arī mūsdienās ceļošana ir droša un pašsaprotama aktivitāte, tomēr tā ļoti daudzus cilvēkus iedzen stresā. Tik daudz nezināmā! Tik daudz neparedzamā! Tik daudz izdarāmā, ieraugāmā, apskatāmā un piedzīvojamā! Atvaļinājuma stress var izpausties katram cilvēkam citādā veidā, bet galvenais ir pieņemt, ka tā ir pilnīgi normāla parādība un tev nav par to jājūtas vainīgam.
Biežākās situācijas, kurās piedzīvojam atvaļinājuma stresu – to plānojot un ceļā uz ieplānoto ceļojuma mērķi.
Kā pārvarēt atvaļinājuma stresu – praktiski ieteikumi
- pieņem savu stresu kā normālu gatavošanās sastāvdaļu – kamēr, protams, stress nevalda pār tevi visu laiku. Sadali savu stresu pa gabaliņiem – mēģini saprast, kas atvaļinājuma gaidās tevi dara satrauktu, un kas – ne.
- sadali atvaļinājuma plānošanu pa soļiem, nevis visu dari vienlaikus. Ievies blociņu vai plānošanas lietotni telefonā, kur sadali atvaļinājuma plānošanu pa sadaļām, īpaši tās, kuras tevi dara sevišķi bažīgu, pat, ja tie citiem liktos sīkumi. Piemēram, laikus saplāno, kam jābūt ceļojuma aptieciņā,
- mācies deleģēt plānošanas uzdevumus – kamēr tu, piemēram, plāno ceļošanas veidus, iegādājies biļetes un pasūti viesnīcas, uztici ceļojuma partnerim izklaides sadaļu jeb ceļojuma maršrutus un apskatāmās vietas un lietas!
- lai kā domas skrietu visapkārt, centies fokusēties uz konkrēto uzdevumu. Piemēram, ja paredzēts ceļojumā braukt ar auto, tad sagatavoties tam:
Kā sagatavoties tālam ceļojumam ar auto?
Ja ceļojumā dosies ar maziem bērniem – Kā padarīt ceļošanu ar bērniem aizraujošu un patīkamu?
Ja paredzēts lidot, izlasi šo: Pieci noderīgi padomi vecākiem, gatavojoties lidojumam ar bērniem - jau laikus iepazīsti savu atvaļinājuma galamērķi, lai īsi pirms atvaļinājuma vai atvaļinājuma laikā "neieberztos" tūristu lamatās: Kā neiekrist tūristu slazdos un nepārmaksāt: 5 ekonomiski padomi ceļotājiem
- izmanto mūsdienīgus plānošanas rīkus: Palīgi un triki ideālai atpūtai: 12 īpašas lietotnes ceļojumiem
- atrodi sev uzticamu atbalsta personu, kas var palīdzēt tev no "bāzes" – īpaši, ja ceļojuma stress saistīts ar mājas lietām, piemēram, telpaugu laistīšanu, suņa atstāšanu viesnīcā vai kaķa aprūpi prombūtnē vai akvārija uzturēšanu atvaļinājuma laikā;
- runājot par mājdzīvniekiem, ja plāno dzīvnieku ņemt līdzi, tas var radīt daudz stresa, tādēļ izlasi šo: Kā ceļot ar savu mājdzīvnieku droši un bez raizēm – gaisā, uz zemes un ūdens
- nebaidies no izmaiņām savos plānos – uztver jebkuru radušos situāciju kā piedzīvojumu, nevis problēmu! Atvaļinājums nav darbs – tas domāts jaunu iespaidu gūšanai, nevis noteiktu, pirms tam izvirzītu uzdevumu pildīšanai!
Lasi arī:
10 padomi, lai atvaļinājums būtu izdevies
Ceļojumi, kuros vajadzētu aizbraukt saskaņā ar zodiaka zīmi
Tiešām noderīgi padomi, izvēloties tūrisma pakalpojumus
Re, kā savulaik izgāja šova "Četri uz koferiem" dalībniecei Evijai Skultei, kura Portugālē noīrējusi sev mājokli ar labierīcībām... uz balkona!