Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bēru rituāli dažādās kultūrās: interesanti fakti

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Vai spēj iedomāties, cik daudz dažādu bēru rituālu un apbedīšanas tradīciju ir pasaulē? Vienai kultūrai bēres ir sērpilns un drūms dzīves notikums, bet citai tas ir ar jautrām dejām un svinīgām noskaņām piepildīts pasākums. Antropoloģijas pētījumi rāda, ka apbedīšanas rituāli dažādās kultūrās ir ļoti atšķirīgi un tie kalpo ne tikai kā aizgājēju godināšanas un atceres veids, bet arī sniedz mierinājumu un noslēgtību sērojošajām ģimenēm. Bēru rituāli visā pasaulē ietver reliģiskas un garīgas ceremonijas, uzslavas, lūgšanas, dziesmas un dažādas tautas paražas.

Tibetiešu debesu apbedīšana

Debesu apbedīšana ir ļoti izplatīta bēru tradīcija Tibetas budistu vidū. Šīs reliģijas pārstāvji tic, ka dvēsele pēc nāves dodas tālāk, un ķermenis kļūst par tukšu trauku, kas jāupurē zemei. Tāpēc Tibetā izplatīta prakse ir mirušā atlieku izbarošana maitu lijām. Lai atvieglotu dvēseles ceļojumu uz debesīm, Tibetas budisti mirušā ķermeni novieto augstu kalnā un atstāj to savvaļas dzīvniekiem par barību. Pēcāk pārpalikušos kaulus radinieki savāc, samaļ un izbaro govīm, tādejādi noslēdzot dabas dzīves ciklu. Interesanti, ka kopš 2005. gada šo tradicionālo tibetiešu bēru rituālu ir aizliegts fotografēt un filmēt, tādēļ daudzi tūristi dodas piedzīvot šo tradīciju paši savām acīm.

Dienvidkorejā mirušo pelni pārtop krellēs

Lai gan neskaitāmas apbedīšanas tradīcijas visā pasaulē ietver kremēšanu, dienvidkorejieši ir spēruši soli tālāk, mirušā pelnus pārvēršot krellēs. Sakarā ar Dienvidkorejas likumu, kas paredz, ka apbedītie ķermeņi pēc 60 gadiem ir jāizrok, kremēšana ir kļuvusi par ļoti iecienītu izvēli dienvidkorejiešu vidū. Tomēr pretēji urnu izmantošanai un pelnu izkaisīšanai kādā nozīmīgā vietā, dienvidkorejieši tuvinieka pelnus pārvērš spīdīgās zilganzaļās, rozā vai melnās pērlītēs. Šīs pērlītes saver krellēs vai ieber stikla vāzē un novieto kā dekorāciju mājās.

Filipīniešu apbedīšanas rituālu daudzveidība ir nepārspējama

Apbedīšanas tradīcijas Filipīnās atšķiras atkarībā no reģiona un aizgājēja reliģijas. Parasti filipīniešu bēres ir līdzīgas latviešu bērēm. Tās ietver sēru periodu, kurā ģimene un draugi izrāda cieņu mirušajam, kam seko reliģisks dievkalpojums un apbedīšana vai kremēšana. Tomēr dažos Filipīnu reģionos bēru tradīcijas ir krietni vien atšķirīgākas - piemēram, Tinguijas ļaudis ietērpj mirušo visjaukākajās drēbēs un nosēdina uz krēsla, bieži ieliekot lūpās aizdedzinātu cigareti, Bengetas iedzīvotāji saviem mirušajiem aizsien acis un nosēdina krēslos pie mājas ieejas, Cebuano iedzīvotāji bērnus, kas apmeklē bēres, ģērbj sarkanā apģērbā, lai sargātu no spokiem, Kavītē cilvēki nereti mirušo apbedī vertikāli izdobtā kokā, ko cilvēks izvēlējies pirms nāves, bet Sagadas reģionā mirušo zārki tiek novietoti uz pāļiem augstās klintīs, tādējādi tuvinot mirušo dvēseles debesīm.

Ņūorleānas džeza bēres

Apvienojot Rietumāfrikas, franču un afroamerikāņu tradīcijas, bērēs Ņūorleānā tiek panākts unikāls līdzsvars starp prieku un bēdām, jo ​​sērotājus pavada džeza grupa. Tipiskas džeza bēres sākas baznīcā vai apbedīšanas birojā un ved uz kapsētu. Sērotājiem pievienojas džeza pūtēju orķestris, kas sākumā spēlē sērīgu mūziku, kura drīz vien kļūst svinīga. Garāmgājēji tiek aicināti pievienoties, palīdzēt svinēt un mesties dejās.

Zviedrijā apbedīšana notiek šaurā lokā

Lai gan Zviedrija lielākoties ir sekulāra valsts, arī mūsu Ziemeļvalsts kaimiņiem ir savas unikālas bēru tradīcijas. Tradicionāli Zviedrijas kristieši pirms mirušā apglabāšanas nogaida vienu līdz trīs nedēļas. Un, lai gan citās kultūrās bērēs piedalās salīdzinoši daudz viesu, Zviedrijā uz bērēm tiek aicināti tikai paši tuvākie ģimenes locekļi. Bēru apmeklētāji nes ziedus, ko novietot uz zārka, pieminot savu mīļoto, savukārt paši tuvākie ģimenes locekļi dievkalpojuma laikā valkā baltas kaklasaites un dzied dziesmas, lai paustu savas bēdas un mīlestību pret aizgājēju.

Cik kultūru – tik tradīciju

Šīs atšķirīgās bēru tradīcijas dažādās kultūrās parāda cik nozīmīgs ir cilvēka mūža ceļa noslēgums. Tāpēc ir svarīgi to cienīt un izprast kultūras tradīcijas un paražas, kas saistītas ar bērēm dažādās sabiedrībās. Arī pie mums Latvijā ir dažādi apbedīšanas rituāli, kas var atšķiries atkarībā no novada un aizgājēja reliģiskās piederības. Piemēram, Ziemeļlatgalē ir raksturīga psalmu dziedāšana jeb pusotru līdz divas stundas ilgs garīgo dziesmu dziedājums, kas tiek noturēts vakaros starp nelaiķa aiziešanu un viņa apbedīšanu.

“G.Grantis” ir apbedīšanas birojs, kas nodrošina kvalitatīvu apbedīšanas servisu un palīdzēs organizēt tuvinieka bēres. Uzņēmuma piedāvājumā ir dažādi apbedīšanas pakalpojumi un neatkarīgi no bēru vajadzībām un aizgājēja reliģiskās piederības, “G.Grantis” speciālisti palīdzēs uzņemties rūpes par bēru ceremonijas organizēšanu.

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas