Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Cik bieži nepieciešama redzes pārbaude bērniem un kādas ir redzes korekcijas iespējas?

Bērnu redzes attīstība ir īpaši svarīgs process, kas ietekmē viņu mācīšanos, ikdienas aktivitātes un vispārējo dzīves kvalitāti. Tāpēc regulāra redzes pārbaude bērniem ir būtiska, lai laikus atklātu un novērstu jebkādas redzes problēmas. Vecāki var palīdzēt, regulāri novērojot bērna redzes stāvokli un meklējot speciālistu palīdzību, ja rodas aizdomas par redzes traucējumiem. Šajā rakstā aplūkosim, cik bieži bērniem jāveic redzes pārbaudes, kādas ir redzes traucējumu pazīmes un kādas redzes korekcijas iespējas pieejamas mūsdienās.

Redzes pārbaude jaundzimušajiem

Kā norāda Amerikas Oftalmologu akadēmija (American Academy of Ophthalmology), pirmajos mazuļa dzīves mēnešos viņa redzes sistēma vēl tikai attīstās. Jaundzimušais spēj redzēt, taču starp tīklenes šūnām un smadzenēm vēl veidojas savienojumi. Redzes sistēmai nobriestot, mazulis var sākt koncentrēties uz priekšmetiem, kas atrodas tieši viņa acu priekšā.

Lai gan jaundzimušajiem parasti netiek veikta pilnīga redzes pārbaude, pediatri visbiežāk pārbauda mazuļa acs zīlīšu refleksus, un novērtē acu muskuļu darbību. Ja rodas kādas aizdomas par redzes traucējumiem, jaundzimušais tiks nosūtīts pie bērnu acu ārsta jeb bērnu oftalmologa papildu izmeklējumiem.

Cik bieži jāveic redzes pārbaudes?

Bērniem līdz 6 gadu vecumam:

  • Pirmā redzes pārbaude nepieciešama 1 gada vecumā.
  • Otrā — 3 gadu vecumā;
  • Trešā — 6 gadu vecumā.

Bērniem no 6 gadu vecuma:

  • No 6 gadu vecuma redzes pārbaude ieteicama vismaz reizi gadā pie optometrista vai bērnu oftalmologa.
  • Ja bērnam jau ir diagnosticēti redzes traucējumi un viņš lieto brilles vai kontaktlēcas, tad redzes pārbaude var būt nepieciešama biežāk, lai sekotu līdzi redzes izmaiņām un nepieciešamības gadījumā pielāgotu redzes korekcijas līdzekļus. To, cik bieži nepieciešamas atkārtotas vizītes bērniem ar diagnosticētām redzes problēmām, noteiks viņa uzraugošais redzes speciālists.

Bērna redzes pārbaudes jāveic pie redzes speciālistiem, kuri specializējas bērnu redzes attīstības un problēmu diagnostikā. Latvijā acu ārsts jeb oftalmologs ( arī bērnu oftalmologs) ir tiešās pieejas speciālists, tādēļ nozīmējums no ģimenes ārsta nav obligāti nepieciešams.

Redzes traucējumi bērniem — kādas ir to pazīmes?

Vecākiem ir svarīgi pievērst uzmanību jebkādām pazīmēm, kas varētu liecināt par redzes traucējumiem bērnam. Šīs pazīmes var ietvert:

  • Bērns bieži piemiedz acis, skatoties tuvumā vai tālumā.
  • Bērns sūdzās par galvassāpēm vai acu nogurumu.
  • Bērnam ir grūtības lasīt vai rakstīt.
  • Bērns tur grāmatu vai citas redzamās lietas ļoti tuvu pie acīm.
  • Bērns bieži berzē acis.
  • Bērns šķielē vai viena acs šķiet novirzīta uz sāniem.

Ja novērojat kādu no šīm pazīmēm, pierakstiet bērnu uz redzes pārbaudi pie speciālista. Jo agrāk tiek atklāti redzes traucējumi, jo labākas ir redzes korekcijas iespējas un lielāka iespēja bērnam uzturēt labu redzi.

Redzes korekcijas iespējas bērniem

Mūsdienās pieejamas dažādas redzes korekcijas iespējas bērniem, tostarp:

  • Brilles bērniem. Brilles ir visbiežāk izmantotais redzes korekcijas līdzeklis bērniem. Optometrists vai bērnu oftalmologs piemeklēs piemērotas brilles bērnam, ņemot vērā viņa redzes problēmas un redzes attīstības stadiju. Svarīgi izvēlēties piemērotas briļļu lēcas, kas nodrošina optimālu redzes korekciju un ir drošas ikdienas lietošanā. Optikas centri piedāvā plašu bērnu briļļu rāmju klāstu dažādos materiālos, krāsās un izmēros, lai bērns varētu izvēlēties sev tīkamu variantu. Piemeklējot brilles bērnam, ir jāatcerās, ka bērna sejas anatomija atšķirās no pieauguša cilvēka sejas uzbūves, tādēļ ļoti svarīgi ir izvēlēties tieši bērniem dizainētus ietvarus. Ir īpaši nozīmīgi, lai brilles būtu atbilstošas pēc izmēra, jo tikai ērtu un atbilstošu briļļu lietošana var nodrošināt skaidru redzi bērnam.
  • Kontaktlēcas bērniem. Kontaktlēcas kā redzes korekcijas veids ir piemērots arī bērniem. Lai arī nav noteikts, cik vecam ir jābūt bērnam, lai varētu sākt lietot kontaktlēcas, visbiežāk tas notiek sākot no 8 -11 gadu vecumam. Ir svarīgi, lai pats bērns mācētu kontaktlēcu ielikt un izņemt no acs, kā arī ļoti rūpīgi ievērotu visus kontaktlēcu speciālista ieteikumus lēcu kopšanā un lietošanā. Nepareiza kontaktlēcu lietošana un kopšana var palielināt acu infekciju risku.
  • Ortokeratoloģija jeb nakts lēcas. Šī ir kontaktlēcu izmantošanas metode nakts laikā, kas maigi pārveido radzenes formu, koriģējot redzi, kamēr bērns guļ. Radzenes formas izmaiņas ir atgriezeniskas, tādēļ kontaktlēcas ir jālieto katru nakti un tām jābūt acīs noteiktu stundu skaitu - visbiežāk ne mazāk kā 6 - 8 stundas. Pēdējos 15 gadus pasaulē regulāri tiek publicēti pētījumi, kas parāda, ka lietojot nakts kontaktlēcas, ir iespējams samazināt miopijas jeb tuvredzības progresēšanas tempu, tādēļ šis korekcijas veids gan pasaulē, gan Latvijā bērniem ar tuvredzību tiek izvēlēts arvien biežāk.
  • Redzes vingrinājumi. Dažos gadījumos optometrists var ieteikt redzes vingrinājumus. Ja bērnam ir diagnosticēta tuvredzība, tālredzība vai astigmātisms, redzes treniņi tiešā veidā nevar šo redzes refrakcijas stāvokli novērst vai mazināt. Taču treniņi ir efektīvi daļā gadījumu, kad nepieciešams uzlabot acu muskuļu darbību, piemēram, konverģences nepietiekamības gadījumā. Tāpat acīm, un sevišķi bērnu acīm, ir nepieciešama regulāra atpūta, kuras laikā acu izkustināšana un “trenēšana” nāks par labu gan redzes sistēmai, gan bērna pašsajūtai. Visbiežāk redzes vingrinājumi tiek izmantoti kopā ar citām redzes korekcijas metodēm vai kā profilaktisks līdzeklis.

Agrīna redzes traucējumu novēršana

Regulāra redzes pārbaude bērniem ir būtiska, lai laikus atklātu un novērstu redzes traucējumus. Ja jums ir kādas neskaidrības par bērna redzi, noteikti konsultējieties ar ģimenes ārstu, optometristu vai bērnu oftalmologu. Optometrija spēlē būtisku lomu, nodrošinot bērniem nepieciešamo redzes aprūpi, tādēļ nepalaidiet garām iespēju laicīgi parūpēties par bērna redzi. Jo agrāk tiek atklāti redzes traucējumi, jo lielāka iespēja bērnam uzturēt labu redzi, būtiski ietekmējot dzīves kvalitāti, izglītību un labsajūtu.

*Raksts tapis sadarbībā ar ZEISS VISION CENTER

Freepik.com/ Freepik

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas