Skudras, foto no Pixabay
Cilvēks nav viens savas zemes saimnieks, to nākas dalīt ar daudz un dažādām citām dzīvām sugām. Viena no tām ir rosīgā skudra un tās kolonija. Viss ir labi, un skudras ar cilvēku iet roku rokā, kamēr nekļūst par apgrūtinājumu cilvēka ikdienai. Ir vairākas tautas metodes skudru apkarošanai, tomēr cik efektīvas vai neefektīvas tās ir?
“Tu tikai skudru nesamin, kas pagalmā velk baļķi Tava lielceļa garumā..”
Ja ne katrs, tad noteikti lielākā daļa ir dzirdējuši šos dziesmas vārdus un, iespējams, Tu izlasīji tos dungodams. Gluži baļķi tā nevelk, bet fakts, ka šis kukainis ir gana spēcīgs, lai pārvietotu smagumu, kas četras reizes pārsniedz pašas svaru!
Jā, nav jau nemaz vēlmes samīt skudru, ja vien jau nejūties nokaitināts to dēļ, turklāt neko nedos vienas skudras samīšana. Tas tikai veicinās to sugas brāļu klātbūtni. Vai zināji, ka citas skudras aiznesīs to prom? Jā, tās to vai nu izglābs un skudra izdzīvos, vai arī tās ķermenis tiks notiesāts.
Bet daudz lielākas galvassāpes sagādā skudra ārpus dārza, kas jau ieminusi vienreiz ceļu pie Tevis mājās. Skudras ātri vien var izveidot pūzni grīdas šķirbās, mājas plaisās, tuvāk zemei un citās vietās, kur praktiski neiespējami būs tās apkarot. Ar savām skudras dabas dotām superspējām šis kukainis iemīto ceļu atcerēsies un ātri vien paziņos saviem sugas brāļiem.. Invāzija garantēta, ja jau uzreiz neparādīsi, kurš ir saimnieks!
Skudru apkarošanas metodes
Viena no zināmākajām metodēm, kā apkarot skudras, ir ar pelnu palīdzību. Tas ir mīts vai patiesība? Pēc pieredzes varam teikt, ka skudru pūžņa jeb ligzdas rušināšana un jaukšana ar pelniem ir iedarbīga metode uz pāris dienām. Saulē apdeg visas skudru neizglābtās oliņas, pūznī izteikta panika un pelni tām netīk, tomēr nav garantija, un parasti tā arī ir, ka pūznis stiepjas dziļi zem zemes un nav iespējams to izrušināt pilnībā, turklāt pelni nav tik biedējoši skudrām, kā piemēram, soda.
Soda ir diezgan efektīva cīņā ar skudrām. Gluži tāpat kā pelnus, to ierušina pūznī, turklāt invadēto teritoriju apber ar sodu, to ierobežojot. Arī šī metode nav derīga ilgtermiņā, regulāri jāatkārto. Tādā pašā veidā varot pielietot arī sāli, tomēr tā nav tik efektīva kā soda.
Brutālā skudru slīcināšana ar ūdeni vai eļļu varētu tām likt saprast, ka jāmeklē jauna mājvieta. Jā, tām nepatīk mitrums un regulāra “slīkšana” ūdenī skudrām, protams, neies pie sirds, bet vai vari atļauties tās slīcināt visur? Diez vai šī metode būs efektīva starp stādījumiem, ja vien nevēlies, ka stādītais no pārāk liela, regulāra slapjuma iet bojā. Arī uz bruģa, pie māju sliekšņiem un neskaitāmās citās vietās nebūs vēlama. Pūžņa liešana ar eļļu ir skudrām nāvējoša, bet tik un tā nav nekāda garantija, ka eļļa spēs iznīcināt pūžņa iedzīvotājus. Turklāt, lietojot eļļu, tiek piesārņota vide. Vēl viena slīcināšanas nežēlīgā metode ir ar vārošu ūdeni. Ja nebaida karma un sirdsapziņa, to var izmēģināt.
Lietojot speciālo, veikalā nopērkamo ķīmiju, atkarībā no ražotāja un veida, var eksperimentēt, bet šis var izvērsties dārgā un neefektīvā priekā. Lai gan liela daļa ražotāji apgalvo, ka to ražotā ķīmija ir iedarbīga un videi nekaitīga, tā ne vienmēr ir taisnība.
Turklāt jāatceras, ka iztraucētās skudras vienkārši pārvāksies uz tuvāko netraucēto vietu, tādā veidā riņķa dancis ar cilvēku ir kā verdikts.
Kāds ir efektīvākais veids skudru apkarošanā?
Efektīvākais veids paša spēkiem skudru apkarošanā ir pūžņa pārnešana uz citu, attālāku vietu. Jautājums vien, cik reāli un kādā veidā tas ir izdarāms. Vari lavierēt ar lāpstu un skudras pārvietot ar spaini vai ķerru, tomēr neaizmirsti, ka tās satrakosies un sāks skriet uz visām pusēm. Turklāt, pat viena skudra briesmu gadījumā ziņo sugas brāļiem par draudiem un tās, neskatoties uz nāves briesmām, uzbrūk savam apdraudējumam, dikti sāpīgi kožot. Tev noveiksies, ja tās nebūs sarkanās skudras, no kurām centīsies atbrīvot teritoriju.
Nepacel roku pret skudru pats, lai nedabūtu no tām trūkties! Pieaicini sanitārā dienesta “LAT ČIEK” speciālistus, kas ātri un efektīvi tiks vaļā no skudru invāzijas Tavā teritorijā, kā arī apkaros citus kaitēkļus, sākot no blaktīm un tarakāniem līdz pat žurkām un citiem grauzējiem. Konsultācijas un jautājumu gadījumos ir vērts sazināties pa tālruni +37120055756.
Ak, joprojām, galvā dungo dziesmu par skudru? Noklausies to un zvani “LAT ČIEK” priecīgākam noskaņojumam!
Skudras, foto no Pixabay