Grīdas seguma ieklāšana, foto: Pexels
Grīdas segums lielā mērā ietekmē gan telpu, gan tajā esošo atmosfēru, tādēļ ir svarīgi izdarīt īsto izvēli. Turklāt jautājums nav tikai par dizainu, bet ir jāpadomā arī par praktiskām lietām – izmaksām, komfortu, grīdas kopšanu, kā arī savu dzīvesveidu. Galu galā – grīdu un tās segumu mēs nemainām reizi gadā, parasti tas ir ilgstošs risinājums. Lai būtu vieglāk izdarīt izvēli, esam sagatavojuši pārskatu par dažādu grīdas segumu priekšrocībām un trūkumiem.
Cietie grīdas segumi
Cietos grīdas segumus – koku, parketu, flīzes, betonu, vinilu vai korķi – ir viegli tīrīt, turklāt tie ir izturīgi. Kādi ir dažādu cieto grīdas segumu plusi un mīnusi?
Koka grīdas un parkets būs ļoti izturīgas pret noplūdēm un dažādiem traipiem vai ķīmiskām vielām. Tās ir viegli kopjamas, kā arī labas cilvēkiem ar alerģiju. Mūsdienās ir pieejami dažādi līdzekļi koka grīdu kopšanai, tādēļ noteikti būs jānoskaidro, kurš no tiem ir piemērots, piemēram, lakotām un kurš eļļotām virsmām. Koka grīdu kopšanai ir pieejamas arī dabīgas eļļas, kas šo grīdu padara vēl ekoloģiskāku un draudzīgāku. Ja izvēlies parketu vai koka grīdu, tā būs pareizi jākopj – tad tā kalpos ilgus gadus.
Koka grīdu trūkums: ja telpa tiek ļoti intensīvi lietota, tad ik pēc trim – četriem gadiem būs jāveic slīpēšana un grīdas atjaunošana. Turklāt atjaunošanas iemesls nav tikai vizuāls iespaids, bet arī tīri praktisks – tas palīdzēs saglabāt grīdai mitrumizturību un novērsīs deformāciju. Ja bojājumi un skrāpējumi būs dziļi – būs jāveic visa grīdas laukuma slīpēšana. Turklāt koka grīdas var būt arī skaļas.
Grīdas flīzes – galvenais to pluss ir mitruma izturība, turklāt flīzes patīkami atvēsina telpu vasarā, kā arī tās lieliski var kalpot, ja tiek veidotas kopā ar silto grīdu – tad kājas nesals arī ziemā. Flīžu dizains ir plašs, līdz ar to flīzes lieliski var papildināt arī telpas interjeru. Izvēloties flīzes mitrai telpai, piemēram, vannasistabai, noteikti pievērs uzmanību, lai tās ir neslīdošas.
Pulēts betons dod modernu un mūsdienīgu izskatu, turklāt tas ir viegli kopjams un izturīgs. Līdzīgi kā flīzes, tas būs vēss un ļoti ciets – līdz ar to var būt sāpīgi uz tā nokrist. Šo niansi vajadzētu apdomāt, ja mājās ir bērni vai vecāka gada gājuma cilvēki. Tādā gadījumā pulēto betona grīdu vislabāk būtu pārklāt tomēr ar kādu mīkstāku segumu.
Korķis – vienlaikus ērts, mīksts un silts, bet vienlikus izturīgs. Korķa grīdas segumus ir viegli tīrīt un tie neizbalē. Patiesībā tie kļūst tumšāki, ja uz tiem spīd saule. Laika gaitā šis materiāls iegūs tumšu, dzeltenīgu nokrāsu. Korķa trūkums – ja tas nav labi apstrādāts, kas ļoti labi uzsūks gan ūdeni, gan traipus.
Gumijas grīdas ir mīkstas zem kājām, izturīgas un ātri neizbalē. Mīnusi ir salīdzinoši grūta tīrīšana un slikta izturība pret traipiem un skrāpējumiem.
Vinila grīdas piejamas ar gandrīz neierobežotu stilu un krāsu klāstu. Tās neizbalē, turklāt ir samērā mīkstas un patīkamas zem kājām, taču mīnuss – zema izturība pret skrāpējumiem. Līdz ar to, pērkot vinila grīdu, ir jāizvēlas kvalitatīva un pietiekami bieza materiāla grīda, lētākās versijas var būt drīzāk īstermiņa risinājums grīdas segumam. Taču mūsdienās ir pieejami arī vinila dēlīši, kas ir ļoti ērts un labs risinājums – ja vien neesi tos pielīmējis, tad sabojāto dēlīti var viegli nomainīt, nemainot visu grīdas segumu. Turklāt vinila grīdu var uzstādīt arī vietās, kur nepieciešama mitruma izturība.
Lamināta grīdas segums vizuāli un arī pēc uzstādīšanas veida līdzinās luksusa vinila dēļiem, bet atšķirībā no vinila, kas ir sintētisks, lamināts gatavots no koksnes blakusproduktiem. Lamināta grīdas segums nodrošina dziļu, reālistisku trīsdimensiju reljefu uz tā virsmām ar precīziem attēlotā materiāla attēliem - koka, keramikas vai akmens un izskatīsies gandrīz dabīgs. Veikalos ir pieejama ļoti plaša lamināta izvēle. Taču šis materiāls nebūs labākā izvēle, piemēram, virtuvēm vai veļas telpai, ja tomēr to tur liekat – noteikti pievērs uzmanību mitrumizturības klasei.
Mīkstie grīdas segumi
Mīkstie grīdas segumi ir patīkami ar to, ka tie dod siltumu, patīkami pa tiem staigāt. Pat atgulties uz paklāja ir daudz komfortablāk nekā uz grīdas. No praktiskā viedokļa - paklājs palīdzēs uzturēt māju vēsāku vasaras laikā un saglabāt siltumu ziemā. Turklāt tam ir arī skaņu slāpējošs efekts. Lieki piebilst, ka paklāju izvēle krāsu un dizaina ziņā ir teju neierobežota – tie ir gan mīksti, pūkaini, gludi vai pavisam raupji, austrumnieciskos rakstos vai vienkrāsaini. Dažkārt paklāji bērnu istabām pieejami ar zīmējumu, kas rosina vēlmi rotaļāties – piemēram, ar uzdrukātām rotaļu ieliņām, pa kurām var braukt ar mašīnīti, vai supervaroņu attēliem. Paklājs arī pasargā grīdu no nolietošanās, turklāt paklāju nomainīt ir daudz vienkāršāk nekā cieto grīdas segumu.
Mīnuss ir paklāja kopšana. Lai gan paklāji ir veidoti no šķiedrām, kas ir izturīgas pret traipiem, tomēr ar laiku paklāju noteikti vajadzēs tīrīt arī ķīmiskajā tīrītavā, jo pašu spēkiem tas var būt grūti izdarāms. Izvērtē savu dzīvesveidu – piemēram, ja tev ir bērni, kam patīk gleznot, neliec viņu dzīvojamajā zonā gaišu paklāju, ja vien nevēlies piedzīvot sirdslēkmi, kad kādu dienu tur izgāzīsies krāsas bundžiņa. Tāpat – ja telpās staigājat ar ielas apaviem, tad vēlams izvairīties no mīksta paklāja, jo tas uzkrās putekļus un, ja tos regulāri neiztīrīsi – var attīstīties putekļu ērcītes un alerģijas. Šai ziņā gan ir daudz pretrunīgas informācijas un ieteikumi - kamēr vieni uzskata, ka paklājs nav labs risinājums cilvēkiem ar alerģijām, jo tajos var krāties putekļu ērcītes, citi, savukārt, uzskata, ka paklājs faktiski notver putekļu ērcītes, nevis ļauj tām nokļūt gaisā, un tāpēc tas ir labs risinājums alerģijas slimniekiem. Kuram no viedokļiem piekrīti Tu?
Izlasi arī:
- Kad ir pienācis laiks mainīt grīdas segumu?
- Kā pareizi kopt dabīgā koka grīdas segumus?
- Flīzes interjerā – tendences
- Kā kopt parketu, lai tas kalpotu gadiem ilgi?
- Kā 10 gados mainījusies parketa mode Latvijā?
- Koka virsmas tonēšanas, eļļošanas un lakošanas priekšrocības
- Vai ir iespējama parketa ieklāšana paša spēkiem?
Grīdas seguma ieklāšana, foto: Pexels