Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ja locītavas smeldz no pārslodzes

Locītavu sāpe. Foto; Karolina Grabowska, Pexels.com

Locītavu sāpe. Foto; Karolina Grabowska, Pexels.com

Cilvēka ķermenis un, jo īpaši, locītavas nemīl steigu un pārpūli! Pieaugušam cilvēkam līdz 65 gadiem ir rekomendēta vismaz 30 minūšu mērenas intensitātes fiziskā slodze piecas reizes nedēļā. Tātad - gandrīz katru dienu un nedaudz. Veselību ietekmējošo paradumu pētījumi Latvijā atklāj, ka šo ieteikumu ievēro vien nedaudz vairāk par desmit procentiem iedzīvotāju. Lūk, arī iemesls, kādēļ pēc atsevišķa pamatīgas fiziskas slodzes gadījuma locītavas par savu stāvokli signalizē ar smeldzošu sajūtu un sāpēm," apkopojot padomus rīcībai saka "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone.

Cītīga gatavošanās maratonam, pavasara dārza darbi vai lielā mājas tīrīšana - tie visi ir lieliski iemesli izkustēties, taču dažkārt pēc cītīgas sportošanas vai rosīšanās piemeklē smeldzoša sajūta vai pat sāpes locītavās. Šāda iznākuma risks ir lielāks, ja savas spējas krietni pārvērtētas, ja locītavām jau ir veselības problēma, pārciesta trauma, operācija vai tad, ja ir liekais svars. Farmaceitu ikdienas vērojumi liecina, ka spējas mēdz pārvērtēt ne tikai mazkustīgie un citkārt kūtrie, bet arī tie, kuri ar fiziskām aktivitātēm ir uz tu. "Sportiskie ļaudis nereti uzsāk treniņu pārāk strauji, neiesildoties, savukārt mazaktīvie ķeras pie dārziņa uzrakšanas vai smagumu pārnešanas ar tādu sparu, it kā visi darbi noteikti jāpaveic vienā dienā," saka Ērika Pētersone.

Liekais svars - riska faktors

Liekais svars un aptaukošanās ir neapstrīdami riska faktori veselībai, tostarp arī locītavām. Palielināts ķermeņa svars papildu noslogo ceļu, gūžas locītavas, veicinot skrimšļa nodilšanu, līdz ar to muskuļos un ap tiem var veidoties mikrotraumas, sāpes, pārslodzes izraisīts iekaisums. "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone atgādina: "Izpētīts, ka, ja cilvēks ar lieko svaru, kuram, piemēram, diagnosticēts artrīts, zaudē aptuveni septiņus kilogramus, ceļu locītavu sāpes var samazināties uz pusi."

Ko iesākt ar sāpēm locītavās?

Pirmā palīdzība - auksta komprese

Traumētai locītavai vajadzētu uzlikt aukstu kompresi - tā mazinās asinsizplūdumu un tūsku. Speciāli ledus maisiņi ir nopērkami aptiekās, mājas apstākļos var noderēt gandrīz viss, kas glabājas saldētavā, piemēram, saldētu dārzeņu maisiņš. Tiesa, jāpatur prāta, ka, pirms likt uz locītavas, to vajag aptīt dvielī vai drāniņā, lai negūtu apsaldējumu.

Aptiekā pieejama arī vienreiz lietojama aukstuma kompresi, kas var noderēt izbraukumā pie dabas. Šo maisiņu nevajag likt saldētavā - tas ir vien jāsaspiež un ķīmiskā reakcija paveiks savu - maisiņš kļūs auksts.

Bezrecepšu zāles pret sāpēm

Bez ārsta receptes aptiekā var iegādāties pretsāpju un pret iekaisuma medikamentus. Aktīvā viela var būt ibuprofēns, paracetamols, naproksēns, deksketoprofēns vai cita. Dažkārt lielākam efektam aktīvās vielas medikamentā ir vairākas. Jāņem vērā, ka nesteroīdās pretsāpju zāles nedrīkst lietot ilgstoši un ir noteikti jāievēro zāļu instrukcijā norādītās devas. Tā kā ilgstoši lietoti šie medikamenti var izraisīt nevēlamas blaknes, piemēram, kuņģa čūlu vai nieru mazspēju, pirms to iegādes vajadzētu konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Ērika Pētersone pamato: "Lietojot bezrecepšu zāles, svarīgs ir viss - gan tā brīža simptomi, gan pacienta vecums, blakus slimības, alerģijas, ja tādas ir, arī tas, kādas zāles šis cilvēks jau lieto. Nevajadzētu "uz savu galvu" ķerties pie mājās esoša bezrecepšu pretsāpju medikamenta! Drošāk tomēr ir konsultēties kaut vai pa tālruni - farmaceiti sniedz šādu pakalpojumu."

Ziede - lokāla palīdzība locītavai

Ir pieejami arī bezrecepšu līdzekļi ārīgai lietošanai, ko var uzklāt, ja pēc pārpūles jūtamas sāpes locītavās, cīpslās, saitēs, muskuļos, ka arī tad, ja gadījies sastiepums vai izmežģījums. Ziedes satur pretsāpju un pretiekaisuma aktīvo vielu, piemēram, ibuprofēnu, diklofenaku, aceklofenaku. Tā pat ziede var saturēt arī mentolu, kamparu, kādas ēteriskās eļļas, arniku, eikaliptu, zirgkastaņu sēklu ekstraktu," saka farmaceite un piebilst, ka tad, ja locītava ir apsārtusi, kas var liecināt par iekaisumu, jāizvairās no locītavas sildīšanas, tostarp, izmantojot sildošu ziedi.

Cik noderīga ir saite vai ortoze?

Elastīgo saiti var izmantot, lai locītavu stabilizētu, kā arī, lai mazinātu sāpes slodzes laikā. Saiti gan nevajadzētu uzlikt pārāk stingri, jo tā var tikt traucēta asins apgāde.

Ortozes ir noderīgas, turklāt to piedāvājums aptiekās un specializētajos medicīnas preču veikalos ir plašs - var atrast piemērotu gan konkrētai vajadzībai, gan pacienta vecumam. Tās var būt uzvelkamas vai apliekamas, lipīgā lente ļauj regulēt, cik cieši ortoze pieguļ. Ērika Pētersone uzsver: "Vislabāk, ja ir iespēja ortozi pielaikot, atrodot īsto izmēru, un, ja speciālists konsultē, kā to pareizi uzlikt un nostiprināt."

Populārais knifiņš - teips

Kinezioloģiskie teipi patiešām ir iecienīti. Teips nesatur ārstnieciskas vielas. Tā ir elastīga, pašlīmējoša saite, kas, uzlīmēta pareizajā vietā, stabilizē locītavu, palīdz kustēties, mazina sāpes. Bez stabilizēšanas funkcijas, tas var pildīt vēl divu veidu uzdevumus - palīdzēt muskulim darboties vai arī atslābināties. Tiepu var brīvi iegādāties aptiekā, tomēr pareizi būtu, ja speciālists, noskaidrojot locītavu sāpju cēloni, izvērtētu teipa nepieciešamību un veiktu uzlikšanu.

Muskuļi ir jātrenē

Locītavu veselība un stabilitāte ir cieši saistīta ar visa organisma veselību un cilvēka fizisko formu. "No aptuveni piecdesmit gadu vecuma muskuļu masa un spēks pakāpeniski samazinās, un desmit gadu laikā tas var samazināties pat līdz trīsdesmit procentiem. Ikdienā nevingrojot un nedarot neko citu, kas trenētu muskuļus un locītavas, ceļu locītavas ar laiku zaudē stabilitāti, un tad, piedzīvojot intensīvu fizisku slodzi, muskuļi var nenoturēt ķermeni līdzsvarā, izraisot klupšanu un tai sekojošu traumu. Lai locītavas būtu stabilas, regulāri jātrenē muskuļi, arī dziļie muskuļi, kas tās notur," mudina farmaceite.

3 profilaktiskas darbības locītavu veselībai :

• Veselīgas ķermeņa masas uzturēšana, ja nepieciešams, svara samazināšana.

• Ārstnieciskā vingrošana, regulāri stiepšanās un līdzsvara vingrinājumi.

• Locītavām nekaitīgi treniņi, piemēram, peldēšana, ūdens aerobika, riteņbraukšana pa labu ceļu.

Noderīgi :

Kā atbrīvoties no sāpēm sprandā?

Kā uzlabot stāju?

Vai sāpes plecos drīkst ignorēt?


Locītavu sāpe. Foto; Karolina Grabowska, Pexels.com

Locītavu sāpe. Foto; Karolina Grabowska, Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas