Photo by energepic.com from Pexels
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki Valsts Apdegumu centra jaunais ārsts, ķirurgs Vjačeslavs Simonovs kopā ar pieredzējušu mediķu komandu pērnā gada nogalē veica pirmo operāciju, izmēģinot jaunu apdegumu ārstniecības metodi. Tagad arī Latvijā, tāpat kā vadošajās Eiropas klīnikās, pacientus, kas guvuši plašus un dziļus ķermeņa apdegumus, ārstēs efektīvāk un palīdzēs ātrāk izveseļoties. Šāda veida operācijas ne tikai samazina infekciju risku un pārsiešanu skaitu, tādējādi paātrinot apdegumu dzīšanas procesu, bet arī saīsina stacionārā pavadīto ārstēšanas laiku, ietaupot arī ārstēšanās izmaksas.
Pirmā šāda veida termiska apdeguma operācija - abu kāju (18% IIB-III pakāpes apdegums) agrīna mirušo audu izņemšana un pacienta ādas pārstādīšana, izmantojot perforāciju (ādas gabala paplašināšanu) tika veikta pērnā gada 19. decembrī. Pacients, 35-gadīgs vīrietis, guva plašus abu kāju apdegumus, strādājot ražotnes cehā, kur sprāga ar acetonu pildītas kannas. Uzreiz pēc traģiskā negadījuma tika izsaukti Neatliekamās medicīnas un palīdzības dienesta mediķi, kuri operatīvi, pēc negadījuma, nogādāja pacientu stacionāra Biķernieki Uzņemšanas nodaļā. Vīrietis tika ievietots Valsts Apdegumu Centra Intensīvās terapijas palātā, kur viņam tika veikta antibakteriālā terapija, pretsāpju terapija, kā arī ievadīts fizioloģiskais šķidrums un asins šķīdinātāji, kā arī svaigi saldēta plazma. Pēc veselības stāvokļa stabilizēšanas, jau trešajā dienā - pacientam tika veikta operācija, pielietojot jaunu ārstniecības metodi.
Operācija noritēja divos posmos un ilga divas stundas. Sākumā ārsti ar nekrotoma (instruments, ar kuru tiek izņemti mirušie audi) palīdzību veica mirušo audu nekrektomiju (izņemšanu) līdz dzīvotspējīgiem audiem. Operācijā ar dermatoma (instruments, ar kuru tiek noņemts pārstādāmais ādas gabals) palīdzību tika paņemti ādas transplantāti 0.3 mm biezumā un ar perforatora (instruments, ar kuru tiek palielināts noņemtais ādas gabals) palīdzību noņemtā ādas daļa tika palielinātatrīs reizes, lai tas nosegtu iegūtās brūces. Pēc veiksmīgas operācijas pacients tika pārvests uz Valsts Apdeguma centra Intensīvās terapijas nodaļu. Pacients stacionārā Biķernieki ārstējās vien 27 dienas nevis 3 - 4 mēneši, kā ierasts pēc tik smagiem apdegumiem. Pateicoties veiksmīgi veiktai operācijai, vīrietis varēja atgriezties ierastā dzīvē - bez kustību un darbspējas ierobežojumiem.
Vjačeslavs Simonovs, stacionāra Biķernieki Valsts Apdegumu centra jaunais ārsts, ķirurgs: "Esmu priecīgs, ka varu realizēt un pilnveidot savas profesionālās prasmes šeit - Latvijā. Tas vienlaikus ir uzticības kredīts un pieredzes apmaiņa, kas lieti noder, ieviešot jaunu ārstniecības metodi. Tā ļaus pacientam pilnvērtīgi dzīvot bez kustību ierobežojumiem. Agrīnā nekretomija ir mirušo audu izņemšana ne vēlāk kā trīs līdz piecas dienas pēc negadījuma. To uzskata par zelta standartu pacientiem, kuri guvuši dziļus apdegumus. Līdz šim Valsts Apdegumu centrā netika veiktas operācijas ar tik plašu nedzīvo audu izņemšanu."
Operāciju īstenoja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki ārstu komanda:
- Jaunais ārsts, ķirurgs Vjačeslavs Simonovs;
- Valsts Apdegumu centra vadītājs, ārsts traumatologs - ortopēds Sergejs Smirnovs;
- ārsts traumatologs - ortopēds Andrejs Levins;
- Anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītāja, ārste Gaļina Malkiele;
- operāciju māsa - Tatjana Pudņika.
Pēc operācijas pacienta atlabšanai sekoja un aprūpē piedalījās Anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas ārste - anestezioloģe - reanimatoloģe Ilona Rogovska.
Valsts Apdegumu centra vadītājs, ārsts traumatologs - ortopēds Sergejs Smirnovs uzsver: "Ņemot vērā šo pozitīvo pieredzi un iznākumu, vēlētos aicināt pacientus uzreiz pēc negadījuma vērsties pēc palīdzības Valsts Apdegumu centrā. Ārstēšanās būs efektīvāka un rehabilitācija ātrāka. Agrīnās nekrektomijas veikšana samazina pacienta uzturēšanās laiku stacionārā. Līdz šim pacients pēc nopietnu apdegumu gūšanas stacionārā ārstējās vidēji divus līdz pat trīs mēnešus. Savukārt jaunieviestā ārstniecības metode dzīšanas procesu un pavadīto laiku stacionārā samazina līdz vienam mēnesim."
Šobrīd Valsts Apdegumu centrā ir veiktas jau 7 operācijas, izmantojot šo ārstniecības metodi. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti uzsver, lai veiktu mirušo audu izņemšanu un pacienta ādas pārstādīšanu, izmantojot perforāciju (ādas transplantāta palielināšana), ir svarīgi nekavējoties doties uz Valsts Apdegumu centru, lai novērstu apdeguma radītās sekas un izveseļotos ātrāk.
Informāciju sagatavoja: Ilga Namniece, Preses sekretāre Sabiedrisko attiecību daļa
Photo by energepic.com from Pexels