Foto: Alexander Grey, Unsplash.com
Sabiedrībai kļūstot daudzveidīgākai, ir notikusi pāreja uz apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu, kas respektē un godina arī dažādas kultūras prakses un tradīcijas. Pakalpojumu sniedzēji visā pasaulē arvien vairāk piedāvā ne tikai tradicionālos bēru rituālus, ēdienus, mūziku, bet arī plašākas apbedīšanas iespējas. Apbedīšanas pakalpojumu joma tiešām pastāvīgi attīstās un apbedīšanas birojs Rainar Liepājā ir liecinieks būtiskām izmaiņām tajā, kā līdzcilvēki godina un atceras savus aizgājušos tuviniekus. Šajā rakstā ir apkopoti daži aktuālākie jauninājumi un tendences apbedīšanas pakalpojumu jomā pasaulē.
Bēru personalizēšana
Viena no ievērojamākajām tendencēm apbedīšanas pasaulē ir virzība uz ļoti personalizētu izvadīšanu. Cilvēki dažādās kultūrās arvien vairāk meklē veidus, kā bēres atspoguļot aizgājēja unikālo dzīves pieredzi un personību. Tas ietver visu, sākot no tematiskām piemiņas zīmēm uz apbedīšanas piederumiem, hobiju vai aizraušanos integrēšanu bēru procesā, un beidzot ar iecienītākās mūzikas, krāsu un pat video veltījumu iekļaušanu. Šo personīgo pieskārienu mērķis ir atzīmēt un izcelt mirušo individualitāti un unikalitāti, piedāvājot autentisku atvadu pieredzi.
Bez tehnoloģijām neizpalikt
Tā kā digitālais laikmets caurstrāvo gandrīz katru mūsu dzīves aspektu, nav jābrīnās, ka arvien lielāku nozīmi apbedīšanas pakalpojumos ieņem arī dažādas tehnoloģijas. Gadījumos, kad fiziska klātbūtne bērēs nav iespējama, tiešsaistes nekrologi, virtuālie bēru pakalpojumi un digitālās viesu grāmatas kļūst par arvien izplatītāku izvēli. Tehnoloģiju iekļaušana attiecas arī uz digitālu memoriālu izveidi, ļaujot tuviniekiem pieminēt un atcerēties mirušos ārpus fiziskām robežām. Šīs digitālās inovācijas apbedīšanas pakalpojumos atspoguļo plašāku sabiedrības pāreju uz tiešsaistes saziņu un mijiedarbību.
Uzlabota plānošana un videi draudzīgas iespējas
Iespējams daudziem par pārsteigumu, tomēr pasaules un arī Latvijas prakse rāda, ka arvien vairāk cilvēku izvēlas laikus saplānot savas bēres. Šī tendence ne tikai atvieglo tuvinieku emocionālo un finansiālo slogu, bet arī nodrošina, ka aizgājēja pēdējās vēlmes tiks izpildītas. Līdztekus tam pieaug interese arī par videi draudzīgām apbedīšanas iespējām. Tas ietver zaļos apbedījumus bez ķimikālijām, plastmasas ieliktņiem vai metāla zārkiem un bioloģiski noārdāmu materiālu izvēli, kā dzīvie zārki, kas izgatavoti no neinvazīva sēņu micēlija.
Turklāt daudzviet pasaulē parādās arī jaunas kremācijas alternatīvas, kā, piemēram, ūdens kremēšana, kas pazīstama arī kā akvamācija. Tā paredz mirušā cilvēka atlieku pārvēršanu sterilā šķidrumā ar ūdens, kālija hidroksīda un karstuma palīdzību. Dažās valstīs aktuālāka kļūst ir arī ķermeņa kompostēšana kartona, bambusa un džutas zārkos vai bioloģiskajās pelnu urnās. Bet viena no apbedīšanas pasaules pēdējā laika lielākajām inovācijām ir mirušā kompostēšana tērauda traukā ar skaidām un salmiem, radot piemērotu mājokli mikrobiem, kas palīdz paātrināt ķermeņa sadalīšanos, līdz barības vielām bagātai augsnei, ko ģimene var ierakt savā dārzā.
Jāsecina, ka apbedīšanas pakalpojumu nākotne neapšaubāmi virzās uz personalizētāku, tehnoloģiski integrētāku un videi draudzīgāku praksi. Tiesa Latvijā pagaidām likumīgi pieejamie apbedīšanas veidi joprojām ir tikai divi — tradicionālā apbedīšana un kremēšana. Ainara Spirģa apbedīšanas birojs “Rainar”, kas ilgstoši piedāvā apbedīšanas pakalpojumus Liepājā un tās apkaimē, tic, ka ar laiku dažādas alternatīvas apbedīšanas iespējas būs pieejamas arī Latvijā, jo Ir svarīgi pieņemt šīs mūsdienu sabiedrības izmaiņas, nodrošinot iespēju sniegt pakalpojumus, kas godina aizgājējus tādā veidā, kas atbilst viņu dzīvei un viņu ģimenes vēlmēm. Sekojot šīm jaunajām tendencēm, apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji var turpināt sniegt jēgpilnus, cieņpilnus un novatoriskus veidus, kā svinēt un atcerēties to cilvēku dzīves, kurus esam zaudējuši.
Foto: Alexander Grey, Unsplash.com