Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā palīdzēt nogurušām acīm? Konsultē farmaceits

Farmaceits Konstantīns Čerjomuhins, BENU aptieka

Farmaceits Konstantīns Čerjomuhins, BENU aptieka

Plašais viedierīču un datoru pielietojums mūsu ikdienā ir ievērojami ietekmējis to, cik un kā tiek noslogotas mūsu acis. Turklāt pavasarī, papildus citiem ikdienas faktoriem, acis var ietekmēt arī putekšņu alerģijas, spilgtā saules gaisma un joprojām aktuālie vīrusi. Kas ir galvenie acu noguruma, sausuma un diskomforta iemesli un kā varam rūpēties par acīm ikdienā? Konsultē BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Sausuma sajūta acīs un nogurums ir vienas no biežākajām sūdzībām saistībā ar acu veselību, ar ko cilvēki vēršas aptiekā, atzīst farmaceits. Tāpat biežas ir sūdzības par smaguma sajūtu, piemēram, spiedienu pieres daļā, kā arī sajūta, ka acī ir svešķermenis, kas nereti var būt saistīta ar sausumu acīs. Gan šīs, gan citas pazīmes, piemēram, dedzinoša sajūta acīs, kā arī asarošana, palielināta jutība pret gaismu, galvassāpes un reiboņi, var liecināt par to, ka acis ir pārslogotas.

Kas pārslogo mūsu acis?

Kā skaidro K. Čerjomuhins, mūsdienās galvenie acu pārslodzes un noguruma iemesli ir likumsakarīgi – tas ir ilgstošs darbs pie datora un viedierīču lietošana. To ietekmē monitora spilgtums un mirgošana, ko paši varam nepamanīt, tomēr tā noslogo mūsu acis. Tāpat arvien vairāk tiek runāts par zilās gaismas ietekmi. Jaunākās ierīcēs ir iespējams ierobežot zilās gaismas spektru ekrānos, tādējādi mazinot tās iedarbību.

Tāpat liela nozīme ir apgaismojumam, jo nepiemērots apgaismojums rada būtisku slodzi acīm. Acis nogurst arī pie ilgstošas lasīšanas, tādēļ ļoti būtiski ir lasīšanai un citiem darbiem, kas rada lielāku slodzi acīm, nodrošināt piemērotus apstākļus – piemērotu apgaismojumu, pareizi iekārtotu darba vietu un atbilstošu pozu.

Acu nogurumu veicina arī ilgstoša transporta līdzekļu vadīšana, kontaktlēcu valkāšana, kā arī vecums un vispārējais organisma veselības stāvoklis – dažādas saslimšanas, arī vīrusi. Liela ietekme uz acu veselību ir smēķēšanai, jo tā veicina asinsvadu problēmas, kas iespaido gan organisma vispārējo, gan acu veselību.

Būtiska ietekme ir arī videi, kurā ikdienā atrodamies. Tā, piemēram, acu diskomfortu var izraisīt gaisa kondicionieru lietošana, jo tie var ievērojami sausināt gaisu, tādējādi arī radot sausuma sajūtu un nogurumu acīs. Arī citi vides faktori ir būtiski, piemēram, pavasarī tā var būt spilgtā saules gaisma, kas palielina acu jutīgumu, un putekšņi. Putekšņi var izraisīt alerģiskas reakcijas, tai skaitā acu niezi un asarošanu.

Acu sausums un tādējādi arī nogurums var būt arī kā blakne noteiktu medikamentu lietošanai, tādēļ šāda simptoma parādīšanās, uzsākot lietot zāles, ir jāpārrunā ar ārstu vai farmaceitu.

Kā mazināt acu diskomfortu?

Ko varam darīt, lai mazinātu vai novērstu acu sausumu, nogurumu un citus nepatīkamās sajūtas acīs? BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins iesaka:

  • likt vēsas kompreses acīm – kompresēm var izmantot vēsu ūdeni un vates tamponus vai plāksnītes;
  • izmantot mitrinošus acu pilienus – par to izvēli konsultējoties ar speciālistu;
  • lietot vitamīnus acu veselībai – arī tos palīdzēs izvēlēties speciālists;
  • veikt masāžas un vingrinājumus acīm – piemēram, pamīšus skatīšanās tālumā un tuvumā;
  • veikt gaisa mitrināšanu telpās;
  • ierīkot atbilstošu apgaismojumu, īpaši padomājot par ikdienas darba un mācību vietu (Tajās ir jābūt pareizam apgaismojumam, kas krīt atbilstošā leņķī un kvalitatīvi apgaismo darba virsmu. Ja nepieciešams, ierīkojiet papildu apgaismojumu uz galda vai citām virsmām, kur ikdienā darbojaties.);
  • noteikti doties uz obligātajām veselības, tai skaitā acu veselības pārbaudēm!

Kā izvēlēties piemērotus acu pilienus?

Pieejamo acu pilienu klāsts ir ļoti plašs, tādējādi ir iespējams piemeklēt pilienus dažādām individuālām vajadzībām, stāsta BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins. Acu pilieni var noderēt pie acu sausuma, smaguma sajūtas, noguruma. Ir pieejami pilieni gan pret sausumu, gan pret apsārtumu un citiem simptomiem. Piemēram, pilieni pret iekaisumu bieži vien saturēs kļiņģerītes un citas nomierinošas sastāvdaļas. Ir arī pilieni, kas ir paredzēti ilgstošākai acu mitrināšanai, kam var būt gelveida konsistence. Pilieni ir pieejami dažādiem vecumiem – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Nopietnākiem gadījumiem ārsts izrakstīs recepšu pilienus, kas var saturēt antibiotikas, pretiekaisuma un citas sastāvdaļas.

Lai izvēlētos piemērotāko, ir jākonsultējas ar speciālistu – jautājot jūsu ārstam vai konsultējoties ar farmaceitu aptiekā. Jāvadās pēc simptomiem, kā arī jāņem vērā citi papildu faktori, piemēram, kontaktlēcu valkāšana. Ir pilieni, kas ir piemēroti kontaktlēcu lietotājiem, taču vienmēr jāpievērš uzmanība pilienu pareizai lietošanai.

Tāpat ir jāpievērš uzmanība acu pilienu pareizai uzglabāšanai. Bieži vien tie līdz atvēršanai ir jāuzglabā ledusskapī. Ir pilieni gan ar, gan bez konservantiem. Pilieni bez konservantiem parasti ir derīgi izlietošanai viena mēneša laikā pēc to atvēršanas. Vienmēr izlasiet lietošanas instrukciju pirms to lietošanas.

Kad noderēs vitamīni acīm?

Ja jūtat, ka redze ir kļuvusi miglaināka, ir nogurums acīs un sausuma sajūta, var noderēt uztura bagātinātāji acīm. Šie līdzekļi var palīdzēt, lai mazinātu iekaisuma procesus, uzlabotu asinsriti asinsvados un kapilāros un lai atvieglotu vispārējus simptomus, kas skar acu veselību, kā arī noderēt acu veselības profilaksei. Svarīgi, lai šie vitamīnu kompleksi ietver tādas sastāvdaļas kā E, C, A vitamīnu, kā arī luteīnu. To sastāvā bieži vien ir arī melleņu ekstrakts vai ginko biloba, kas uzlabo asinsriti. Uztura bagātinātāju acīm ir pieejami plašā klāstā. Par piemērotākā izvēli ir jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, vienlaikus atceroties, ka tie neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Svarīgi ņemt vērā, ka akūtu sūdzību gadījumā, kā arī, ja acu nogurums un sausums nepāriet, ir jādodas pie ārsta!

Farmaceits Konstantīns Čerjomuhins, BENU aptieka

Farmaceits Konstantīns Čerjomuhins, BENU aptieka

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas