Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kapakmeņi, kapu pieminekļi un apmales – kas jāzina?

Photo by eddie howell on Unsplash

Photo by eddie howell on Unsplash

Kad ir piemērotākais laiks kapakmeņa uzstādīšanai?

Parasti kapakmeņa uzstādīšanai iesaka nogaidīt gadu pēc bērēm, lai kapa zeme pagūst nosēsties un visos četros Latvijas gadalaikos sablīvēties. Protams, ja ir steiga, to var darīt arī ātrāk, tomēr jārēķinās, ka nākamā gada laikā temperatūras izmaiņas un klimatiskie apstākļi var izmainīt zemes kārtas līdzenumu un piemineklis var sašķiebties.

Ko darīt, lai kapakmens nenosēstos?

Lai kapakmens vai kapu piemineklis nenosēstos, tā pamatne ir rūpīgi jāsagatavo. Situācijas kapos ir dažādas, tādēļ rūpīgs pieminekļu meistars katram individuālam gadījumam atradīs piemērotu risinājumu, taču jebkurš kapu piemineklis tiks uzstādīts uz slīpētas granīta pamatnes, kura tiek nolīmeņota un iebetonēta.

Vai kapavietas apmalēm arī ir vajadzīgs pamats?

Arī kapavietas perimetra apmalēm jeb kapu sētiņai tiek veidota monolīta, armēta betona pamatne, ko vispirms iebetonē pa perimetru pēc noteiktiem izmēriem. Kā norāda apmalīšu uzstādīšanas meistars akmeņkalis Uldis Kleins, vienkāršāki uzstādīšanas veidi neiztur slodzi, tādēļ arī plaisā, nosēžas, sašķiebjas utt.

Kā notiek uzrakstu gravēšana uz kapu pieminekļiem?

Lai uzraksts būtu salasāms jebkuros laikapstākļos, ieteicams pievērst uzmanību gravēšanas tehnikai – ar kalšanas metodi veiktie gravējumi ir dziļāki un uzraksti salasāmāki. Tādēļ iespējams gravēt gan drukātiem burtiem, gan kaligrāfiskiem, un jebkurš no uzrakstiem būs viegli uztverams. Par īpaši individuālu attieksmi pret aizgājēju liecina dažādi mākslinieciski elementi uz pieminekļa, ne tikai uzraksts vien – portreti, ainavas, ziedi u. c. motīvi, kas piemin aizgājēja personību.

Ko darīt, ja nepieciešams pieminekļa uzrakstu papildināt?

Dažkārt uz pieminekļa tiek iegravēti arī vēl dzīvo tuvinieku vārdi, atstājot brīvu miršanas gadu. Ja gravējums ticis veikts ar roku, nevis smilšstrūklu, tad to iespējams darīt arī kapos uz vietas, pieminekli netransportējot.

Kāda materiāla kapakmeni izvēlēties?

Bez šaubām, kapu pieminekļa materiāls ir gaumes, mirušā vēlēšanās un pasūtītāja izvēles jautājums. Tomēr par ilgmūžīgāko un Latvijas klimata apstākļiem piemērotāko materiālu tiek uzskatīts granīts no Zviedrijas, Somijas un Karēlijas, kā arī Latvijas laukakmens. Granīts ir viscietākais no akmeņiem un tas ir pieejams visdažādākajās krāsās un notoņos – no klasiskā sarkanīgā un plaši pazīstamā pelēkā granīta līdz zilganam, zaļam un oranžīgam. Tieši pulējums izceļ akmens īpašu krāsu, turklāt pulētā pieminekļa daļa neapsūnos.

Kur vērsties ar citiem jautājumiem par kapu pieminekļu izgatavošanu un uzstādīšanu?

Akmeņkalis Uldis Kleins ir kapu pieminekļu izgatavošanas meistars ar pieredzi, un ne vien izgatavo kapakmeņus un pieminekļus, bet arī visu citu, kas piederas glītai un sakoptai kapavietai. U.Kleina “Akmeņkaļa darbnīcā” iespējams vērsties gan ar gatavām idejām pasūtījumam, gan pēc padoma, kādu pieminekli labāk uzstādīt katrā atsevišķā gadījumā.

kapu pieminekļi
Photo by eddie howell on Unsplash

Photo by eddie howell on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas