Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc kurkst vēders un kā to apturēt?

Vēders. Image by Darko Djurin from Pixabay

Vēders. Image by Darko Djurin from Pixabay

Kuram gan nav gadījies, kad sēžot kādā klusā telpa – sanāksmē, pasākumā, uzgaidāmajā telpā pašā nepiemērotākajā brīdī, visiem dzirdot, pēkšņi sāk kurkstēt vēders? No vienas puses – tas ir pilnīgi normāls process, kad gremošanas laikā pārtika, šķidrums un gāze iziet caur zarnām, tomēr šīs situācijas ir diezgan mulsinošas. Kādēļ tā notiek un vai vēdera kurkstēšanu ir iespējams apklusināt?

Vēdera kurkstēšana visbiežāk ir saistīta ar badu, kas izraisa kontrakcijas kuņģa zarnu traktā. Ja tev nav pie rokas uzkodu, lai slāpētu skaņu, tad jāsamierinās, ka tava vēdera “runāšana” būs dzirdama teju jūdzes attālumā. Taču par laimi, ir vairāki veidi, kā to apturēt:

1. Dzer ūdeni

Ja esat iestrēdzis kaut kur, kur nav pieejama pārtika, un kuņģis rībina bungas, iedzer ūdeni. Ūdens darīs divas lietas: tas var uzlabot gremošanu un vienlaikus piepildīt kuņģi, lai nomierinātu bada sajūtu. Vislabāk jau gan ūdeni ir konsekventi patērēt visu dienu.

Tas ietekmēs ne tikai bada sajūtu, bet arī pasargās no atūdeņošanās, kā arī ir vēl virkne iemeslu, kādēļ jādzer ūdens – par tiem esam jau rakstījuši.

2. Ēd lēnām

Centies ēst lēnāk – tas palīdzēs kuņģim labāk sagremot pārtiku un novērst vēdera burkšķēšanu.

3. Ēdi regulāri

Regulāra ēšana ir vēl viens hroniskas kuņģa ņurdēšanas risinājums. Ja Tavs ķermenis pastāvīgi signalizē, ka ir pienācis laiks ēst, iespējams, ka Tu ēd pārāk reti.

Daudzi cilvēki patiešām gūst labumu no ēšanas četrām līdz sešām mazām ēdienreizēm dienā, nevis trim lielām. Tas uzlabo gremošanu un vielmaiņu un novērš bada sajūtu.

4. Košļā lēnām

Ēdot, sakošļā ēdienu lēnām un kārtīgi. Jo kārtīgāk šo darbiņu paveiksi, jo kuņģim vēlāk būs vieglāk. Tas var ievērojami atvieglot gremošanu. Lēnām košļājot, ir arī mazāka iespēja norīt gaisu, novēršot gremošanas traucējumus un gāzi.

5. Ierobežo gāzi rosinošus pārtikas produktus

Daži pārtikas produkti vairāk nekā citi izraisa gāzi un gremošanas traucējumus. Izvairīšanās no šiem ēdieniem var ievērojami samazināt kuņģa kurkstēšanu, ko izraisa gāze, kas pārvietojas caur zarnām. Izplatītākie vaininieki ir grūti sagremojami pārtikas produkti, piemēram, pupiņas, kāposti, brokoļi, zirņi.

6. Samazini skābu pārtiku

Pārtika un dzērieni ar paaugstinātu skābumu var izraisīt burkšķēšanu vēderā, tāpēc, piemēram, citrusaugļu, tomātu vai sodu saturošu dzērienu samazināšana uzturā var palīdzēt. Lai gan, pirms izlem atteikties no augļiem, atceries, ka tie satur arī daudz vērtīgu un organismam nepieciešamu vielu, tādēļ varbūt ar šo kritēriju nepārspīlē. Vēl ir uzskats, ka rīta kafijas ierobežošana var mazināt kuņģa kurkšķēšanu dažas stundas vēlāk.

7. Nepārēdies

Pārēšanās var apgrūtināt gremošanas sistēmas darbu, tāpēc īpaši pēc lielām svētku maltītēm kuņģis var sākt protestēt. Koncentrējies uz mazākām porcijām regulāri visas dienas garumā un ēd lēnām, lai laikus pamanīta sāta sajūtu un izvairītos no pārēšanās.

8. Staigā pēc ēšanas

Pastaigas pēc ēšanas palīdz gremošanai, efektīvi pārvieto pārtiku caur kuņģi un zarnām. Pat īsa puskilometru gara pastaiga tūlīt pēc ēšanas var ievērojami paātrināt kuņģa iztukšošanos. Te gan jāsaprot, ka mēs nerunājam par intensīvu fizisku slodzi un treniņiem tūlīt pēc ēšanas.

9. Centies izvairīties no trauksmes izraisītājiem

Tu noteikti zini, kā jūtas Tavs vēders, piemēram, kad Tu nervozē. Trauksme vai augsts īstermiņa stresa līmenis faktiski var palēnināt kuņģa iztukšošanos, apturot gremošanas procesu un saglabājot jūsu kuņģa rīboņu.

Ja Tu jūti augstu satraukumu, mēģini dziļi elpot, lai nomierinātu centrālo nervu sistēmu un mazinātu fiziskās blakusparādības.

10. Samazini lieko cukura daudzumu uzturā

Pārmērīgs cukura daudzums - jo īpaši fruktoze un sorbīts - var mīkstināt vēderu, tādējādi palielinot zarnu troksni.

11. Apēd kaut ko, tiklīdz jūti izsalkumu

Vislabākais ir nēsāt līdzi vieglas uzkodas, ja zini, ka nākamā ēdienreize tik ātri nepienāks. Taču ēd kaut ko vieglu – atsakies no taukainām uzkodām vai čipsiem.


Vēders. Image by Darko Djurin from Pixabay

Vēders. Image by Darko Djurin from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas