pixabay.com
Kuram kādreiz dzīvē nav nācies no kāda kaut ko aizņemties? Piemēram, bērnībā skolasbiedram paprasot aizdot pildspalvu, vai studiju laikā kādam pajautājot teorijas grāmatu. Bija tik vienkārši – palūdz, saņem un pēc lietošanas atdod atpakaļ, taču, kļūstot vecākiem un iesoļojot pieaugušo dzīvē, prasības paaugstinās. Mašīnu vai dzīvokli no kāda aizņemties nevaram, tāpēc nākas aizņemties naudu, lai apmierinātu vajadzības un tiktu pie kārotā.
Viss ir labi līdz brīdim, kamēr parāds tiek atdots norunātajā termiņā. Visbiežāk izvēlamies atdot parādu pa daļām, lai atdotā summa pārāk daudz neietekmētu ikdienas dzīvi un netraucētu izdzīvošanai. Bet var notikt arī tā, ka neparedzētu iemeslu dēļ parādu atdot norādītajā termiņā nevaram. Ko tālāk?
Diemžēl, kā tautā saka – parāds nav brālis (!), tāpēc uzņēmumam, juridiskajai personai vai bankai, visbiežāk neinteresēs iemesli, kāpēc esi kavējis maksājumu. Protams, uzreiz neviens neskries pakaļ un ar varu necentīsies atgūt parādu, bet pēc pāris brīdinājumiem, ja nebūsi reaģējis un vienojies par jaunu atmaksas grafiku, vari nonākt nepatīkamā situācijā. Sāksim ar to, ka kavējot parādu atmaksas termiņu, nāksies maksāt arī soda procentus, kas tiek aprēķināti no neatmaksātās parāda summas. Varētu šķist, ka tas nav nekas traks, taču atceries – katru reizi, kad soda procenti tiks aprēķināti, tie tiks rēķināti no atlikuma summas + procentu summas, nākamajā reizē jau pie šīs summas tiks pieskaitīta arī jaunā soda summa un tā katru reizi, līdz beigu beigās būsi palicis ar lielāku parāda summu, nekā biji aizņēmies.
Situācija, kad vairs neesi spējīgs atdot parādu, var novest ikvienu līdz nepārdomātu lēmumu pieņemšanai – mukšana no valsts, slēpšanās no atbildīgajām iestādēm, aiziešana no darba un bēguļošana –, šie ir tikai daži piemēri, kā parādnieki rīkojas trauksmes situācijās. Tieši šādu nepārdomātu gadījumu dēļ cilvēks nonāk atbildīgo instanču redzeslokā un nereti tiek izsludināts meklēšanā.
Reizēm parādnieks pamanās izvairīties no atbildības pat vairākus gadus, un, kad tiek notverts, atrunājas ar to, ka likumi jau mainījušies un uz viņu nekas vairs neattiecas, taču to, vai piemērot parādniekam sankcijas pēc jaunās likumdošanas vai vecās, lems tiesa. Sliktākajā gadījumā, persona var saskarties ar tādām sekām, kā piespiedu darbs vai nosacīta brīvības atņemšana.
Lai neattaptos līdzīgā situācijā un nenokļūtu uzskaitē, vajadzīgs parādus sakārtot laicīgi. Ja patiesi radusies situācija, kurā saproti, ka parādu nespēsi atmaksāt norādītajā termiņā, informē iesaistītās puses par situāciju un vienojies par jauno atmaksas grafiku. Ja situācija jau ielaista, un jau esi nonācis atbildīgo redzeslokā – meklē palīdzību pie pieredzējušiem speciālistiem. Zvērinātais advokāts Andis Raudiņš sniegs profesionālu konsultāciju un darīs visu, lai palīdzētu nokārtot jūsu situāciju!
Andis Raudiņš spēs palīdzēt arī citās situācijās – krimināllietās, civillietās, tieslietās, administratīvajās lietās, laulību šķiršanā, mantojuma tiesībās, mantojuma lietās un dzīvokļu tiesībās. Sazinies rakstot uz - andis.raudins@gmail.com vai zvanot 29230476.
pixabay.com