Sociālie insekti jeb lapsenes un skudras bieži mēdz apciemot mājas, sevišķi pavasaros un vasarās. Maigi izsakoties, mājokļu saimnieki, pie kuriem šiem nelūgtie ciemiņi ierodas, par to nav sajūsmā. Kāds ir iemesls, kāpēc skudras vai lapsenes izvēlējušās apmesties uz dzīvi cilvēku mājās un kā no tām tikt vaļā – lasi rakstā!
Lapsenes –
Lapsenes ir vienas no nejaukākajām radībām, jo tās ir neprognozējamas un agresīvas. Turklāt tās var dzelt atkārtoti, jo, atšķirībā no bitēm, nemirst pēc tam, kad izmantojušas savu dzeloni. Lapenes pie cilvēkiem ielūkojas, lai atrastu piemērotu vietu pūžņa veidošanai – tāpēc, ja mājās ielido viena lapsene, nav izslēgta varbūtība, ka drīz tās ieradīsies jau lielākā sastāvā.
Lapsenes pūznim var izvēlēties tādas mazas, mājīgas vietas kā skapjaugšas, aizdurves un pat kontaktligzdu iekšpusi. Lapseņu pūznis ir gaiši brūnā krāsā. Lai nepieļautu lapseņu ieperināšanos mājoklī, jātur logi un durvis ciet, labs risinājums ir arī insektu tīkls. Toties, ja pūznis jau izveidots un pa mājokli sāk sirot jaunā paaudze, nekas cits neatliks kā saukt deratizācijas speciālistus!
Skudras –
Skudrām pietiek ar pavisam nelielu plaisu, lai iekļūtu cilvēku mājās. Skudras pēc savas būtības ir vācējas, kas dodas no vietas uz vietu, lai atrastu noderīgus resursus un nogādātu tos pūznī.
Viens no šādiem resursiem ir ēdiens – skudras ieklīst cilvēku mājokļos, kad devušās barības meklējumos. Skudras ir visēdājas, tāpēc tās piesaistīs jebkādas ēdiena atliekas. Lai no tā izvairītos, nepieciešams:
- Uzturiet tīrību uz visām virtuves virsmām un plauktiņiem, savācot drupačas un izbirušu ēdienu, kā arī notīrot, piemēram izlijušu sulu pēc iespējas ātrāk.
- Ja iespējams – turiet augļus un dārzeņus ledusskapī vai citā vēsā vietā.
Vēl viens tikpat loģisks iemesls, kāpēc telpās var iesviesties skudras ir ūdens, jo jebkurš dzīvnieks, kurš ēd, grib arī padzerties. Skudrām nav nepieciešams liels ūdens daudzums, jo lielā mērā tās šķidrumu iegūst no pārtikas, tomēr, atkarībā no skudru veida, tās var vēlēties celt pūzni tuvu ūdens krātuvei, vai arī meklēt mitekli mitrā koksnē.
Lai šādu situāciju novērstu, ieteicams jebkuru santehnikas problēmu risināt uzreiz.
Vairošanās un klimats – pavasaros skudras meklē vietu, kur vairoties, savukārt rudeņos, neskatoties uz faktu, ka skudras ir aukstasiņu radības, tās var meklēt siltāku vietiņu, kur pārlaist gaidāmos mīnusus un ziemas spelgoni. Turklāt ne vienmēr skudras piesaistīs tieši ēdiens vai ūdens, tikpat labi tās var meklēt, piemēram, sausu koksni, kurā iemitināties.
Tāpēc vislabākais risinājums, lai tiktu vaļā no insektu un kaitēkļu invāzijas savās mājās, ir izsaukt deratizācijas speciālistus, kuri ir pieredzējuši šādu jautājumu risināšanā.
SIA “Aktis” sniedz deratizācijas un dezinsekcijas pakalpojumus:
- Prusaku, blakšu, iršu, tarakānu, lapseņu, blusu, odu, mušu, skudru un citu insektu iznīcināšana
- Profesionāla grauzēju (peļu un žurku) iznīcināšana
- Kurmju kontrole un apkarošana
- Telpu dezinfekcija
Skudras mājās, Photo by Egor Kamelev from Pexels