Asins analīzes. Foto: Pexels
Atzīmējot Starptautisko lipoproteīna(a) (Lp(a)) atpazīstamības veicināšanas dienu, biedrība "ParSirdi.lv" kopā ar kardiologiem aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību šim sirds un asinsvadu slimību riska faktoram.
Kā klāstīja biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa, vienam no pieciem cilvēkiem pasaulē ir paaugstināts Lp(a) līmenis, kas galvenokārt tiek ģenētiski mantots no vecākiem. Lielākajai daļai cilvēku ar paaugstinātu Lp(a) līmeni nav pamanāmu simptomu, tāpēc vienīgais veids, kā to noteikt, ir veikt asins analīzes. Paaugstināts Lp(a) līmenis ir bīstams, jo veicina aterosklerozes attīstību asinsvados, līdz ar to arī palielina sirds un asinsvadu slimību, to starpā infarkta un insulta risku.
"Liela daļa cilvēku zina, ka paaugstināts zema blīvuma lipoproteīna (ZBL) holesterīns jeb "sliktais" holesterīns var izraisīt sirds un asinsvadu slimības, tomēr salīdzinoši maz cilvēku ir informēti par risku, ko rada paaugstināts lipoproteīns (a) jeb Lp(a). Būtībā to var uzskatīt par vēl negantāku "slikto holesterīnu", jo arvien jauni pētījumi pierāda, ka cilvēkiem ar paaugstinātu Lp(a) līmeni un aterosklerozi var būt augstāks infarkta, sirds mazspējas, insulta un citu slimību risks," norāda Mauriņa.
Lai gan šobrīd nav pieejami specifiski medikamenti Lp(a) ārstēšanai, tomēr, zinot tā līmeni, kopā ar ārstiem ir iespējams izvērtēt iespējas samazināt savu risku, pauda biedrības pārstāve.
Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistra vadītājs, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs, Latvijas Universitātes profesors Gustavs Latkovskis atzīst, ka daudzi cilvēki pilnīgi neko nav dzirdējuši par Lp(a). Viņš skaidro, ka pēc būtības tās ir holesterīnu saturošas daļiņas, kas ir vēl kaitīgākas par ZBL holesterīnu un papildus paaugstina sirds un asinsvadu slimību risku. Lp(a) līmeni lielākoties nosaka tieši ģenētika, un ar pareizu dzīvesveidu to nav iespējams mainīt. Šobrīd pieejamie medikamenti holesterīna pazemināšanai vai nu praktiski neietekmē, vai minimāli mazina Lp(a) līmeni.
Biedrība "ParSirdi.lv" informē, ka Lp(a) līmeni asinīs var noteikt, veicot asins analīzes. Nosūtījumu uz analīzēm var lūgt savam ģimenes ārstam, taču šobrīd Latvijā šī analīze pacientiem nav valsts apmaksāta.
Pašlaik vēl nav specifisku zāļu Lp(a) līmeņa pazemināšanai, tomēr biedrība atgādina, ka veselīgs dzīvesveids var palīdzēt samazināt kopējo sirds un asinsvadu slimību risku cilvēkiem ar augstu Lp(a) līmeni, taču tas praktiski neietekmē pašu Lp(a) līmeni.
Asins analīzes. Foto: Pexels