Piemērotas siltumnīcas iegāde var būt sarežģītāka, kā sākuma šķiet. Ir četras galvenās nianses, kas jāizvērtē pirms šī lēmuma pieņemšanas – siltumnīcas izmērs, materiāls, plānotā siltumnīcas atrašanās vieta, kā arī, vai būs nepieciešams papildus aprīkojums.
Piemērots siltumnīcas izmērs
Siltumnīcas izmēra izvēle ir lielā mērā atkarīga ne tikai no vietas, kur to plānots izvietot, bet arī no mērķa, kas paredzēts siltumnīcai. Ja plāno audzēt vien garšaugus, gurķus, tomātus un citus nelielus dārzeņus savai lietošanai, pilnībā pietiek ar 2 - 2,5 m augstu siltumnīcu. Ja plāno audzēt siltumnīcā, piemēram, vīnogas, piemērota ir vismaz 4m augsta siltumnīca. Arī tad, ja vēlies siltumnīcu izmantot uzņēmējdarbības mērķiem, ērta ir augsta siltumnīca, jo tajā vari audzēt produkciju vairākos stāvos. Jo siltumnīca mazāka, jo biežāk tā jāvēdina.
Vieta, kur novietot siltumnīcu
Pirms siltumnīcas iegādes ir jāizvērtē arī piemērotākā siltumnīcas atrašanās vieta. Plāno siltumnīcas novietojumu tā, lai tās tuvumā neatrastos koki un lieli krūmi. Vēja brāzmu laikā to zari var bojāt gan siltumnīcas pārsegu, gan konstrukciju, bet trūdošās lapas var veicināt gan ķērpju, gan pelējuma rašanos seguma materiāla virspusē. Lieli krūmi un koki var būtiski samazināt saules piekļuvi siltumnīcai, to aizēnojot. Piemērotākā vieta siltumnīcas novietošanai ir atklāta, līdzena un stabila vieta aizvējā. Nelīdzenā vietā novietota siltumnīca ātri vien var deformēties. Bet, ja siltumnīcas būve paredzēta uz pamatiem, ir svarīgi izvērtēt zemi, uz kuras pamati veidoti. Veidojot siltumnīcas pamatus, tiem jābūt ne tikai stabiliem, bet arī mitrumu uzsūcošiem. Pēc siltumnīcas novietošanas uz pamatiem jāpavēro, vai zeme pēc tam nesāk grimt. Tas pats jānovēro arī pēc lietus.
Tāpat būtiski izvērtēt arī resursu pieejamību siltumnīcas vietai. Gan lielām, gan mazām siltumnīcām vienmēr ir nepieciešama ērta ūdens pieejamība. Lielām siltumnīcām, profesionāli audzējot augus, var būt nepieciešama arī elektrības pievade.
Ja siltumnīca tiek būvēta ar pamatiem, rūpīgi jāpārbauda zeme, kur to plānots uzstādīt. Pamatam jābūt stabilam, mitrumu uzsūcošam un jāpievērš uzmanība, lai zeme nesāktu grimt pēc tam, kad siltumnīca ir novietota.
Kāda materiāla siltumnīcu izvēlēties?
Svarīgi laicīgi apdomāt, kāda materiāla siltumnīca Tev piemērota! Net tikai siltumnīcu karkasi atšķiras materiālu klāstā, bet arī siltumnīcu seguma materiāls mēdz būt trīs veidos – plēves, stikla un polikarbonāta. Gan siltumnīcu karkasi, gan segums atšķiras ar savām priekšrocībām un trūkumiem!
Ja izvēlies siltumnīcai veidot koka karkasu, tas jāapstrādā ar vielām, kas neļaus koka karkasam bojāties un pasargās to no mitruma, kā arī pelējuma un citām sēnītēm. Izturīgs metāla karkass kalpos ilgāk, savukārt alumīnijs pēc pāris gadiem var deformēties. Par siltumnīcas karkasu var kalpot arī biezas plastikāta caurules. Ja siltumnīcu iegādājies gatavu, nevis meistaro pats no pieejamiem materiāliem, karkass parasti nāk komplektā ar segumu.
Plēves siltumnīcas segums
Plēves segums siltumnīcām ir viens no ekonomiskākajiem variantiem, turklāt viegli pārvadājams. Plēve arī ļauj ērti variēt ar siltumnīcas karkasa izmēriem. Parasti plēvi lieto siltumnīcām, kurās audzē augus vien no pavasara līdz rudenim, jo ziemā sniega segums plēvi var sabojāt, saplēst. Arī spēcīgas vēja brāzmas mēdz plānākas plēves sabojāt. Dārzniecības vajadzībām ir izstrādātas dažāda veida un biezuma plēves, kuru kalpošanas laiku tiešā veidā ietekmē gan vējš, gan saule un arī sals. Veikalu piedāvājumos pieejamas gan caurspīdīgas, gan fotoselektīvas siltumnīcu plēves, kas laiž cauri noteikta garuma gaismas viļņus. Ja nodarbojies ar siltumnīcas dārzniecību nopietni, nevis prieka pēc, tad plēves izvēle ir diezgan nozīmīga. Ir stabilizētas plēves, porainās plēves, polipropilēna un armētas plēves, kā arī vēl citas. Par to īpašību atšķirībām profesionāli var nokonsultēt dārzniecības veikalu darbinieki.
Stikla siltumnīcas segums
Lai arī stikls, salīdzinot ar plēvi vai polikarbonātu, ir daudz izturīgāks pret abrazīvo nodilumu, tas ir krietni trauslāks un grūtāk nomaināms, ja saplīst, piemēram, netīšām sasitot to ar kādu priekšmetu. Stikla segumam ir lielāka gaismas caurlaidība, bet, lai arī caur to ātri uzkarst siltumnīca, tikpat ātri atbilstošos apstākļos arī atdziest, jo stiklam pašam par sevi ir augsta siltuma vadītspēja. Jāņem vērā, ka tas ir krietni smagāks par plēvi, tādēļ tam noteikti nepieciešams izturīgs, vēlams kārtīgs metāla karkass ar atbalsta elementiem. Stikla siltumnīcas vizuāli izskatās daudz skaistāk, piemēram, no nederīgiem, veciem stikla logiem var izveidot pat krāšņu oranžēriju, siltumnīcu, kas var kalpot pat par centrālo dārza objektu. Ja pietiek laika un pacietības, tad var apvienot radošas izpausmes ar praktisku pielietojumu, izveidojot arī neparastu stikla pudeļu siltumnīcu.
Polikarbonāta siltumnīcas
Polikarbonāta siltumnīcas arvien vairāk kļūst populāras dārznieku vidū. Tā segums ir triecienizturīgs un siltuma noturība tām ir augstāka kā stikla siltumnīcās. Polikarbonāta segums laižot vienīgi augiem labvēlīgos saules starus. To klāj līdzīgi stikla segumam, un tāpat kā stikls, nepareizas pārvešanas un likšanas gadījumā var plaisāt. Parasti polikarbonāta siltumnīcas pārdod kopā ar karkasu un piegādā iepakotā veidā ar viegli saprotamu instrukciju. Tomēr, jāatzīst pēc pieredzes, ka prātīgi apsvērt polikarbonāta siltumnīcas karkasa materiāla izvēli, biežāk sastopami tieši alumīnija karkasi. Polikarbonāta siltumnīcas segums ir izturīgākais pret dažādu laikapstākļu ietekmes, un šīs siltumnīcas izmantojamas visa gada garumā, ja apkurina. Kā mīnuss šīm siltumnīcām ir bieža sūnas ieaugšana polikarbonātu plākšņu iekšpusē, kas nav vai ir sarežģīti iztīrāma. No tā var izvairīties, ja katru plāksni no malām pirms iestiprināšanas karkasā rūpīgi apstrādā, piemēram, aizlīmējot ar silikonu vai kādu citu piemērotu materiālu.
Vai nepieciešams siltumnīcas papildaprīkojums?
Pirms iegādājies un uzstādi siltumnīcu, izvērtē, vai Tev būs nepieciešams papildaprīkojums. Ja ir liela siltumnīca un daudz augi, tad lieti noder automātiskās laistīšanas sistēmas. To uzstādīšana ir praktiska arī tiem, kas savas siltumnīcas katru dienu nevar apmeklēt un apliet augus, piemēram, mazdārziņu īpašniekiem. Regulāru un vienmērīgu augu laistīšanu kontrolē ar taimera palīdzību, kas konkrētā laikā ieslēdz un atslēdz laistīšanas sistēmu.
Lai kontrolētu termālās izmaiņas siltumnīcā, lieti noder arī termometrs. Ērts ir arī automātiskās lūkas, kas atveras un aizveras siltumnīcas vēdināšanai, atkarībā no temperatūras.
Smelies idejas savai siltumnīcai:
Smelies idejas savai siltumnīcai, ieskaties gan video, kā viegli un ātri pašam izveidot ekonomisku siltumnīcu, ja nevēlies pirkt jau gatav un saliekamu, gan apskaties, kādas siltumnīcas ir citiem "zaļo pirkstiņu" īpašniekiem:
https://www.instagram.com/p/CHQu_Vfg6Pd/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CG7-2fdAQFA/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CGIibxJg0Qb/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CGX41J2qQnN/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CGQJMQagMj2/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CLcRZMiAFAY/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CL2GVnzBEb7/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CLCAowkAEh0/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/B8Mr-xyn1CC/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/BEZBuflhmL-/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CL4t-g-AKmM/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/BPCe7MYAESZ/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/BjQttQTnUyz/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Lasi arī:
- Siltumnīca kā unikāla dizaina odziņa – Rūta Dvinska iekārto karalisku siltumpili augiem
- Kura ir labākā rūpnieciskā siltumnīca?
- Kā paātrināt un palielināt siltumnīcās audzēto ražu?
- Kāpēc sanest siltumnīcā sniegu?
- Dārza darbi martam pēc Mēness kalendāra
Siltumnīca, Photo by icon0.com from Pexels