Ķiploki, Photo by Ryutaro Uozumi on Unsplash
Ķiploks jau izsenis tiek uzskatīts par īstu brīnumlīdzekli, teju vai mājas dakteri. Ne velti tas plaši pielietots jau no senseniem laikiem un teju katra vecmāmiņa māk ieteikt kādu kaiti, kam ķiploks palīdz. Un tā ir tiesa! Ķiploku lietošanai ir virkne ieguvumu:
1. Ķiploki stiprina imūnsistēmu, palīdz novērst saaukstēšanos un saslimšanu ar dažādiem vīrusiem. Neapstrādātu ķiplokulietošana var pasargāt no drudža, klepus un saaukstēšanās. Tiek uzskatīts, ka pāris daiviņu ķiploka dienā ir lielisks veids, kā uzturēt savu imūnsistēmu formā. Tautas medicīnā bērniem tiek ieteikts karināt ķiploku daiviņas ap kaklu, lai pasargātu no saslimšanām. Ēteriskās eļļas, ko ķiploks izdala, ir lieliskas arī tad, ja nevari tās ieēst, bet vari elpot.
2. Ķiploki palīdz cīņā ar augstu asinsspiedienu. Kā zināms, insults un sirdslēkmes ir dažas no nozīmīgākajām veselības problēmām visā pasaulē. Tāpat – augsts asinsspiediens ir ļoti bīstams. Ķiploku lietošana uzturā palīdzot stabilizēt šo problēmu. Protams, ja ciet no šīm saslimšanām, nepiemirsti, ka tikai ķiploks vien nebūs labākais ārsts – noteikti konsultējies ar mediķiem, lai lemtu par pareizāko ārstēšanu un uzturu, taču ķiploka iekļaušana ēdienkartē nenāks par skādi.
3. Ķiplokiem piemīt antibiotiskas īpašības, kas var palīdzēt cīnīties ar infekcijām. Ķiploku lietošana nomāc daudzu baktēriju un sēnīšu slimību attīstīšanos.
4. Ķiploki var novērst Alcheimera slimību un demenci. Tajos esošie antioksidanti palīdznovērst oksidatīvus bojājumus ķermenī un uzlabo izredzes izvairīties no demences vai Alcheimera slimības. Taču pat liela daudzuma ķiploku piedevu devu lietošana tomēr nenozīmē, ka būsiet imūni pret šīm slimībām. Ķiploku ārstnieciskās īpašības var uzlabot veselību tikai līdz noteiktam brīdim.
5. Ķiploki var uzlabot sportisko sniegumu – tie palīdz mazināt holesterīna līmeni, paaugstina imunitāti un uzlabo vispārējo ķermeņa veselību. Ķiplokos esošās vielas veicina insulīna uzsūkšanos muskuļu šūnās, muskuļi kļūst uztverošāki un aktīvāki. Līdz ar to sāk palielināties muskuļu audu veidošanās tendence. Un tendence, kas saistīta ar tauku veidošanos, gluži pretēji, sāk samazināties. Ne velti ķiplokus deva pat Grieķijas olimpiskajiem sportistiem, lai uzlabotu viņu sportisko sniegumu. Galu galā veselīga sirds un ķermenis ir galvenais, lai uzturētu sevi formā.
6. Ķiploki palīdz attīrīt ķermeni. Detoksikācijas process ir ļoti nozīmīgs mūsdienu pasaulē, kas piesātināta ar dažādām kaitīgām un ķīmiskām vielām. Ķiploki ir spēcīgs detoksikācijas līdzeklis.
7. Ķiploki atvieglo gremošanas procesu. Kā? Ļoti vienkārši: šī dārzeņa ēšana stimulē papildu žults veidošanos, kā arī par gremošanas procesu atbildīgo enzīmu veidošanos. Pateicoties ķiplokam, pārtika labāk uzsūcas, un palielinās apetīte.
Iespējamie neapstrādātu ķiploku ēšanas trūkumi
Lai gan neapstrādāti ķiploki var būt saistīti ar vairākiem ieguvumiem veselībai, ir jāapsver arī daži iespējamie trūkumi.
1. Specifiskais aromāts. Neapstrādātiem ķiplokiem ir daudz spēcīgāka garša un smarža nekā vārītiem ķiplokiem, līdz ar to daudzi izvairās no ķiploku ēšanas, īpaši pirms došanās uz darbu vai publiskiem pasākumiem, jo to specifiskais aromāts vēl ilgi izdalās izelpā un sviedros un var būt nepatīkams pašam un apkārtējiem.
2. Cilvēkiem, kuri cieš no grēmām, bieži tiek ieteikts ierobežot ķiploku patēriņu. Ķiploks ir spēcīgs un tā lietošana var kairināt gremošanas traktu un izraisīt dedzinošu sajūtu kuņģī.
3. Ķiploks var palielināt asiņošanas risku un kavē asins sarecēšanu. Visticamāk, mērena ķiploku lietošana lielākajai daļai cilvēku problēmas neradīs, tomēr iespējams, ir nepieciešams konsultēties ar ārstu, pirms iekļauj lielu daudzumu ķiploku ēdienkartē.
Nav oficiālas ieteicamās ķiploku devas. Tomēr lielākā daļa pētījumu ir atklājuši, ka aptuveni 1–2 daiviņas dienā varētu būt pietiekami.
Ķiploki tautas medicīnā
Ķiploki ir sens cilvēka draugs. Kopš seniem laikiem to izmanto ne tikai virtuvē, bet arī medicīnā. Senie ēģiptieši uzskatīja, ka smaržīgās un pikantās daiviņas var glābt vīrieti no seksuālā norieta, jo ķiploks ir viens no slavenākajiem un efektīvākajiem afrodiziakiem – dabīgiem produktiem, kas pamodina dzimumtieksmi.
Recepte pret nogurumu. Recepte: Piens + Ķiploks + Medus agrāk tika lietota, lai palīdzētu tikt galā ar stresu un depresiju, kā arī uzturētu organismu tonusā.
Ķiploka daiviņas notīri, saspied, liec katliņā un pārlej ar glāzi piena. Liec katliņu uz uguns, uzvāri pienu, samazina karstumu un vāri, līdz ķiploki kļūst mīksti. Pēc tam ļauj šķidrumam atdzist, izspied caur sietu un pirms lietošanas pievieno karoti medus.
Gaisa attīrīšanai no baktērijām iesaka saspiest ķiploku daiviņas un izvietot trauciņos uz palodzēm vai citur telpās. Ik pa laikam izžuvušās daiviņas nomaina pret jaunām.
Pret locītavu sāpēm vecmāmiņas agrāk ieteica ierīvēt sāpošās vietas ar ķiploku uzlējumu. Tam tika izmantotas septiņas lielas saspiestas ķiploka daiviņas, kas pārlietas ar 100 gramiem degvīna, puslitru ābolu sidra etiķa. Pēc tam šo uzlējumu atstāja tumšā vietā ievilkties uz trim-četrām dienām. Pēc tam bija gatava vira, ko varēja izmantot dažādām kompresēm.
Ķiploki pret aterosklerozi: ķiploku zāles ar medu un citronu.
Ķiploki pret iesnām un saaukstēšanos. Protams, ka ķiplokos esošās ēteriskās eļļas palīdz arī tad, ja tās tiek tikai ieelpotas, tādēļ ne tikai ķiploku ēšana, bet arī elpošana tautas medicīnā tiek uzskatīta par ārstniecisku līdzekli pret iesnām. Vecmāmiņu ieteikumu ievietot degunā ķiploka daiviņu gan neiesakām, tas var kaitēt deguna gļotādām un nodarīt vairāk ļauna kā laba.
Ķiploks pret parazītiem - jā! Ķiploks ir tik spēcīgs, ka tā ēšana palīdzot arī pret parazītiem!
Tomēr, lai cik veselīgs nebūtu ķiploks, neiesakām paļauties tikai uz tautas receptēm un nopietnu saslimšanu gadījumā tomēr konsultēties ar ārstu.
Kā atbrīvoties no sliktas elpas pēc ķiploka ēšanas?
Pēc ķiplokiem mutes dobumā parādās ārkārtīgi nepatīkama smaka. Pie vainas ir sēra savienojumi un alicīns. Lai atbrīvotos no “aromāta”, ir vai nu jāapēd pāris pētersīļu kāti, vai jāizdzer trauciņš ar pienu vai rūgušpienu,. Vēl saka, ka varot palīdzēt arī nedaudz sausa sarkanvīna ar medu un kanēli.
Iesakām:Ķiploki, Photo by Ryutaro Uozumi on Unsplash