Tūristi Rātslaukumā. Foto: Zane Bitere/LETA
Tūristu skaits galvaspilsētā atgriežas pirms Covid-19 līmenī, piektdien preses konferencē informēja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV).
Tiek prognozēts, ka šogad viesnīcas sasniegs 80% no pirmspandēmijas noslodzes ar 1,1 miljonu viesu, bet īstermiņa īres dzīvokļi šo līmeni pat pārsniegs, sasniedzot 93% no 2019.gada apjoma.
Rīga joprojām esot galvenais tūrisma centrs un vilcējspēks Latvijā, jo 70% visu ārvalstu viesu izvēlējušies nakšņot viesnīcās tieši galvaspilsētā.
Kā preses konferencē informēja Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūras (RITA) direktors Fredis Bikovs, šogad septiņos mēnešos viesnīcās Rīgā nakšņojuši 617 647 tūristi, kas, salīdzinot ar 2023.gadu, ir par 14% vairāk.
Kā skaidroja Ķirsis, Covid-19 nav būtiskākais iemesls, kādēļ iepriekš samazinājies tūristu skaits. Beidzoties pandēmijai, cilvēki iznāca no mājām un atsāka ceļot.
Savukārt pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Rīga zaudēja aptuveni 200 000 Krievijas un Baltkrievijas tūristu, kas neatgriezīsies, līdz ar to Rīga šos tūristus cenšas aizvietot ar Rietumeiropas un Skandināvijas tūristiem.
RITA Starptautiskās sadarbības un mārketinga pārvaldes vadītāja Linda Pede informēja, ka šogad tūristu piesaistei aģentūra izlietojusi aptuveni 1,5 miljonus eiro. Aktīvākās kampaņas bijušas Polijā un Skandināvijas valstīs.
Visas kampaņas devušas plānotos rezultātus, turklāt atsevišķos segmentos tos pārsniegušas.
Ķirsis piebilda, ka būtiski ieguldījumi tūristu piesaistei ir arī atbalsts lielo pasākumu rīkošanai, piemēram sporta sacensībām un mūzikas festivāliem.
Vairākus gada mēnešus pirmajā vietā pēc ārvalstu tūristu skaita Rīgā atgriezušies vācieši, kas norāda uz tirgus atveseļošanos un esot pozitīvs signāls nozarei.
Vācijas un Lielbritānijas viesu skaits esot ievērojami pieaudzis. Vācijas tūristu skaits septiņos mēnešos palielinājies par 38%, bet sezonas laikā, no maija līdz jūlijam, palielinājies par 44 %. Viesu skaits no Lielbritānijas audzis par 11%, bet sezonas mēnešos sasniedzis pieaugumu 18%.
Kā norādīja Bikovs, 2024.gadā īpaša uzmanība pievērsta tirgiem ar augstu potenciālu vai līdzīgu ģeopolitisko situāciju - kā Somija, Norvēģija un Polija. Īstermiņa īres dzīvokļos ir izdevies pilnībā aizvietot krievu tūristus ar viesiem no citām valstīm, piemēram, Polijas tūristu skaits šajā segmentā ir vairāk nekā divkāršojies, bet Lietuvas un Somijas tūristu skaits pieaudzis par 50%.
Esot izplatīts mīts, ka Zviedrijas tūristu skaitu ietekmē prāmja līnijas neesamība, tomēr dati rādot, ka Rīgā ir lielāks nakšņojošo zviedru tūristu skaits, salīdzinot ar pārējām Baltijas galvaspilsētām, neskatoties uz to, ka starp Tallinu un Stokholmu prāmis kursē.
Saskaņā ar RITA datiem, Rīga joprojām ir vadošais tūrisma galamērķis Baltijas reģionā, tūristu piesaistē apsteidzot gan Tallinu, gan Viļņu. Igauņi apmeklē Rīgu par 31% vairāk nekā latvieši Tallinu, bet lietuvieši dodas uz Rīgu pat par 77% vairāk nekā latvieši uz Viļņu.
Kā ziņots, šodien RITA notika preses konference, kurā informēja par 2024.gada tūrisma datiem Rīgā un līdz šim organizētajām kampaņām tūrisma veicināšanai, kā arī par plānoto ziemas kampaņu.
Pašvaldības aģentūra "Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra" izveidota 2021.gadā. Tās galvenais mērķis ir nodrošināt ilgstspējīgu un caurskatāmu investīciju un tūrisma veicināšanu pasaulē, tai kalpojot par vienu kontaktpunktu jebkurai ārējai ieinteresētajai pusei, tostarp investoriem, uzņēmumiem, tūristiem un iedzīvotājiem; sniegt informāciju, risināt problēmas un nodrošināt plaukstošu un ilgtspējīgu vidi uzņēmējdarbības attīstībai, tādējādi atbalstot esošos investīciju projektus, kā arī piesaistot jaunus, veicinot tūrisma attīstību un Rīgas starptautisko atpazīstamību.
Tūristi Rātslaukumā. Foto: Zane Bitere/LETA