Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kustības, labs garastāvoklis, ekonomija – kāpēc ir vērts turpināt velobraukšanu arī ziemā?

Tuvojas tas brīdis, kad daļa vasaras sezonā aktīvo velobraucēju sāk domāt par velosipēda sagatavošanu “ziemas miegam” un pāriešanu uz citiem pārvietošanās veidiem. Jo ziemas velobraukšana šķiet pārāk biedējoša, nekomfortabla un vairāk piemērota “tiem trakajiem velokurjeriem” nevis normāliem cilvēkiem.

Tikmēr Ziemeļvalstīs, Nīderlandē un citās vietās ar mums līdzīgiem klimatiskajiem apstākļiem jau daudzus gadus vērojama pavisam cita aina – tur cilvēki savās ikdienas gaitās no velosipēda nešķiras visu gadu. Arī Latvijā ziemas velobraucēju pulks pamazām aug.

Par to, kādi labi iemesli varētu pamudināt nepārtraukt velo sezonu arī rudenī un ziemā, savā pieredzē dalās Ventspils velosipēdu tirdzniecības, servisa un nomas uzņēmuma “Velo Bode” saimnieks Guntis Grūbe.

Kustība, tvirts ķermenis un enerģijas lādiņš

Pirmkārt jau, velobraukšana jebkurā gada laikā ir iespēja aktīvi izkustēties svaigā gaisā un saglabāt savu sportisko formu. Viena stunda velobraukšanas sadedzina 450 – 500 kalorijas, tas ir pielīdzināms kārtīgam treniņam sporta zālē! Padomājiet paši – ja jūsu darba vieta atrodas 30 minūšu brauciena attālumā, tad došanās turp un atpakaļ ar velosipēdu jau nodrošinās ieteicamo dienas kustību normu, turklāt rītos iedos tik svarīgo možuma devu, bet vakarā – palīdzēs “izvēdināt galvu”.

Vēl jo vērtīgāks ieguvums no velobraukšanas kļūst ārkārtas situācijas ierobežojumu apstākļos, kad liela daļa darbu tiek veikta no mājām un jebkādas kolektīvās sporta aktivitātes nav iespējamas. Mazkustīga diena mājās pie datora ekrāna ir fiziski un psiholoģiski nogurdinoša. Jau pagājušajā ziemā daudzi attālināti strādājošie atzina – tā stunda, kad saņēmušies iziet ārā velopastaigā, bijis labākais laiks dienā, kas sniedzis tik ļoti nepieciešamo enerģijas devu un ļāvis izturēt šo nomācošo periodu.

Velosipēds ietaupa laiku un naudu

Pietiek tikai uzmest acis degvielas uzpildes staciju izkārtnēm, kur cenu cipari kāpj šausminošā tempā, lai vēl vairāk novērtētu citu velo satiksmes dalībnieka priekšrocību – ja neskaita vienreizēju investīciju velosipēda iegādei, tā ir bez maksas! Protams, zināma summa ik gadu būs jāatvēl velosipēda tehniskajai apkopei un rezerves daļām, bet arī tā ir nesalīdzināmi zemāka par analoģiskām izmaksām automašīnai.

Vēl viens svarīgs ieguvums, kas daudziem bijis pat izšķirošs izvēlē pāriet uz velosipēdu kā galveno transporta veidu visa gada garumā, ir iespēja ietaupīt laiku un ar daudz lielāku precizitāti plānot savas dienas gaitas, neesot atkarīgam no satiksmes sastrēgumiem vai sabiedriskā transporta grafikiem.

Ventspils, kur darbojas “Velo Bode”, ar saviem nelielajiem attālumiem un labi attīstīto velo celiņu tīklu ir riteņbraucējiem teju vai ideāla – vairumā vietu var nokļūt 15 minūšu laikā, bet ar pusstundu pietiks, lai šķērsotu visu pilsētu no malas līdz malai.

Turklāt, raksturīgi Kurzemes pusei, noturīga sniega sega Ventspilī izveidojas diezgan reti, un arī tad celiņi vienmēr tiek operatīvi notīrīti.

Kas attur no velobraukšanas ziemā?

Galvenās cilvēku bažas attiecībā uz ziemas velobraukšanu, protams, ir saistītas ar klimatiskajiem apstākļiem – aukstumu, nokrišņiem, vēju, sniegu, tumsu, ceļu stāvokli.

Ziemas mūsu reģionā mēdz būt ļoti dažādas, tāpat arī – ielu un ceļu attīrīšanas intensitāte, veloceliņu pieejamība un citi faktori, tādēļ lēmums – braukt konkrētajā dienā ar velosipēdu vai ne, būs katrā gadījumā individuāls.

Piemēram, 2019/20 gada ziemā laika apstākļi velobraucējus visā Latvijas teritorijā neapgrūtināja gandrīz nemaz, sezona varēja turpināties visu gadu. Savukārt pagājušā ziema, kā zinām, bija īpaša – prieks slēpotājiem, bet izaicinājums velobraucējiem. Ziemā gadās atsevišķas dienas, kad sniegputeņa vai spēcīga sala dēļ, ja vien neesat īpaši rūdīts, tiešām labāk būtu izvēlēties citu transporta līdzekli.

Piemērots apģērbs un regulāra velosipēda apkope

Nenoliedzami, ziemas sezonā arī būs vairāk jāpiedomā par apģērbu velobraukšanas laikā. Ieteicams izvēlēties ērtu un ūdens necaurlaidīgu virskārtu, un termoveļas slāni siltumam apakšā. Noteikti vērts investēt labos, piemērotos velo cimdos, bet ļoti salīgajiem mūsdienās pieejami arī īpaši velo uzroči. Tā kā ziemā liela daļa diennakts ir tumša, silti ieteicams velo apģērba komplektu papildināt ar spilgtu atstarojošo vesti.

Braukšana ziemā bojā velosipēdu – arī tāds arguments tiek minēts kā iemesls to nedarīt. Zināmā mērā jāpiekrīt – sāls, smiltis, nokrišņi dara savu, velosipēda detaļas patiešām rūsē, ātrāk nodilst, būs biežāk jāatjauno. Daļēji šo problēmu palīdzēs risināt pareiza velosipēda sagatavošana ziemai un regulāra tā mazgāšana un apkope. Paši aktīvākie velobraucēji mēdz speciāli ziemas sezonai iegādāties otru divriteni – vienkāršāku, lētāku, varbūt lietotu.

Nobeigumā ieteikums – ja esat domājuši par iespējamu velobraukšanu arī aukstajā sezonā, bet vēl neesat par to īsti pārliecināti, sāciet tagad – rudenī! Izvēlieties dienu ar labvēlīgiem laika apstākļiem, ieplānojiet sākumā nelielu attālumu, piemēroti saģērbieties – un kas zina, varbūt jums iepatiksies !


Riteņbraukšana ziemā Image by brisch27 from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas