Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Lai vasara paiet bez raizēm: noderīgi ieteikumi mājdzīvnieku saimniekiem

Vasaras sezonā baudām sauli, siltumu un atpūtu, taču mājdzīvnieku saimniekiem šis ir arī laiks, kad par savu mīluļu veselību, drošību un labsajūtu jāpiedomā īpaši rūpīgi. Karstums un parazītu aktivitātes pieaugums var būtiski apgrūtināt ne tikai mājdzīvnieku, bet arī saimnieku ikdienu. Tāpat svarīgi parūpēties arī par sava mīluļa drošību, dodoties garākos izbraucienos vai ceļojumos.

Par to, kā parūpēties par mājdzīvnieku veselību un drošību, lai vasaras sezona paiet bez liekām raizēm, stāsta Dino Zoo ekspere, suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Rūpes par mājdzīvnieku vasaras sezonā

Gluži tāpat kā mums, arī mūsu četrkājainajiem draugiem vasarā svarīgi uzmanīties no pārkaršanas, atūdeņošanās riska un dažādiem parazītiem, kas var apdraudēt ne tikai mājdzīvnieka, bet arī saimnieka un citu ģimenes locekļu veselību.

  • Nodrošini piekļuvi svaigam ūdenim: vasaras periodā pastāvīga piekļuve tīram un vēsam ūdenim ir vitāli svarīga mājdzīvnieka veselībai. Ūdens bļodu vēlams novietot ēnā un tā regulāri jāpapildina ar svaigu ūdeni. Īpaši karstā laikā ūdenim var pievienot arī dažus ledus gabaliņus, kas uzturēs vēsu ūdens temperatūru. Dodoties pastaigās vai izbraucienos, saimniekam vienmēr jābūt līdzi ūdens bļodiņai vai speciālajai ceļojumu pudelei, kas aprīkota ar integrēto dzeramo bļodu. Mājdzīvniekiem, kas nelabprāt dzer ūdeni, labs risinājums ir arī automātiskās dzirdinātavas, kas piesaista mīluļa uzmanību un nodrošina nepārtrauktu svaiga ūdens cirkulāciju.
  • Izvairies no pastaigām karstajās dienas stundās: tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem nav ieteicams uzturēties saulē karstajā dienas periodā. Pastaigās ar suni vēlams doties rīta agrumā vai vakara stundās, kad gaisa temperatūra ir zemāka. Ja pastaigu nav iespējams atlikt, pastaigas laikā jāizvairās no nogurdinošām fiziskām aktivitātēm un pastaigai nevajadzētu būt garākai par 30 minūtēm. Tāpat vēlams izvēlēties pēc iespējas ēnainu pastaigas maršrutu tuvākajā parkā vai mežā un dzīvniekam regulāri jāpiedāvā padzerties.
  • Nodrošini vēsu un noēnotu atpūtas vietu: mājdzīvniekiem, kas uzturas iekštelpās, jānodrošina vēsa atpūtas vieta, savukārt suņu saimniekiem laikus suņu būdai jāparedz vieta noēnotā pagalma zonā. Mājokli vēlams regulāri vēdināt un papildu veldzei ieteicams iegādāties atvēsinošo paklāju, kuru var ieklāt mīluļa guļvietā vai citā vietā, kur dzīvnieks visbiežāk uzturas. Atvēsinošais paklājs ir arī labs risinājums dodoties garākos izbraucienos – tas neaizņem daudz vietas, ir izturīgs un tam nav nepieciešama speciāla atvēsināšana. Kādu brīdi neaizmantots, paklājs ātri atgūst sākotnējo temperatūru. Tāpat dzīvnieka atvēsināšanai var izmantot arī mitru, vēsu dvieli, taču svarīgi atcerēties, ka mājdzīvnieku noteikti nevajadzētu atvēsināt aukstā vannā vai dušā. Suņiem, kas uzturas pagalmā, var ierīkot mīlulim paredzētu, seklu baseinu.
  • Nepārbaro: īpaši karstās dienās mājdzīvnieka apetīte var samazināties, tāpēc par to nevajadzētu lieki satraukties un nav nepieciešams spiest dzīvnieku uzņemt ierasto barības daudzumu. Taču svarīgi ūdeni piedāvāt biežāk nekā ierasts un vērot dzīvnieka pašsajūtu. Ja apetītes samazinājums nemazinās vairākas dienas, nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu.
  • Seko līdzi mājdzīvnieka pašsajūtai: pārkaršanas vai atūdeņošanās simptomi ne vienmēr izpaužas uzreiz, tāpēc karstajā periodā saimniekam jāvēro mīluļa pašsajūta. Ja parādās tādi simptomi kā vemšana, caureja, apātija, paātrināta elpošana un pulss, paaugstināta ķermeņa temperatūra, jāapmeklē veterinārā klīnika. Līdz veterinārās klīnikas apmeklējumam, dzīvnieks jāvēsina ar vēsu, mitru dvieli un jādzirdina. Ja mājdzīvnieks atsakās dzert, tas jādzirdina maziem malciņiem ar pipeti vai karotīti.

Aizsardzība pret parazītiem

Parazītu aktivitāte sākas agri – tiklīdz nokusis sniegs. Taču tieši vasaras sezonā ektoparazītu un endoparazītu izplatība ir īpaši augsta. Blusas, ērces, utis, cērmes, lenteņi un citi parazīti apdraud mājdzīvnieka veselību un to invāzija var sagādāt milzīgu diskomfortu. Tieši tāpēc saimniekam laikus jāparūpējas par mīluļa profilaktisku aizsardzību, ko nodrošina veterinārajās aptiekās un zoo veikalos pieejamie pretparazītu līdzekļi.

  • Regulāri veic attārpošanu: konsultējoties ar veterinārārstu, katras sugas mājdzīvniekam, atbilstoši mīluļa vecumam, veselības stāvoklim un ikdienas paradumiem, ir noteikts attārpošanas grafiks, kas palīdzēs izvairīties no endoparazīti jeb iekšējo parazītu invāzijas. Svarīgi atcerēties, ka attārpošana jāveic visiem mājdzīvniekiem vienlaikus, ja tādi ir vairāki, turklāt attārpošana jāveic arī istabas mīluļiem, jo parazītu oliņas saimnieks un citi ģimenes locekļi mājās var pārnest ar apaviem.
  • Nodrošini profilaktisku aizsardzību pret ārējiem parazītiem: aizsardzību pret ārējiem jeb ektoparazītiem iespējams nodrošināt visa gada garumā, lietojot pretērču kakla siksnas, pretparazītu pilienus vai ultraskaņas ierīces. Šobrīd saimnieki īpaši iecienījuši Foresto pretērču siksnas suņiem un kaķiem, kas nodrošina līdz pat 8 mēnešu ilgu, profilaktisku un augsti efektīvu aizsardzību pret ērcēm visās parazīta stadijās, blusām, kā arī ārstē no dūrējutu invāzijas. Tāpat daudzi saimnieki izvēlas lietot ultraskaņas parazītu atbaidīšanas ierīces, piemērām, TICKLESS. Ierīce piemērota visu sugu mājdzīvniekiem, neatkarīgi no vecuma un veselības stāvokļa, nesatur nekādas ķīmiskas vielas un nepārtraukti nēsājot, nodrošina 10–12 mēnešus ilgu aizsardzību pret ārējiem parazītiem.
  • Regulāri pārbaudi dzīvnieka apmatojumu: arī regulāra dzīvnieka apmatojuma apskate palīdzēs izvairīties no parazītu invāzijas vai atsevišķu parazītu ieķeršanās apmatojumā. Ja dzīvniekam konstatēta blusu invāzija, mājdzīvnieks jāapstrādā ar speciālajiem pretparazītu šampūniem, savukārt ērces uzmanīgi jānolasa, tā izvairoties no parazītu tālākas izplatības. Ar zoo veikalā pieejamiem speciālajiem līdzekļiem nepieciešams apstrādāt arī dzīvnieka guļvietu, suņu būdu un citas virsmas, kur mīlulis visbiežāk uzturas.

Identifikācijas medaljons drošībai

Lai nodrošinātu dzīvnieka drošību un nekļūdīgu identifikāciju, suņiem, kas sasnieguši 4 mēnešu vecumu obligāti jābūt čipētiem un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centrā, taču čipēšanu veterinārārsti iesaka veikt arī kaķiem un mājas seskiem. Tāpat mikročips ir obligāts dodoties ceļojumā ārpus valsts robežām.

Mikročips ir dzīvnieka veselībai nekaitīga rīsa izmēra ierīce, kas tiek ievadīta zem dzīvnieka ādas. Tajā ir ieprogrammēts unikāls mājdzīvnieka koda numurs, kas saglabājas nemainīgs visu mīluļa mūžu, saimnieka kontaktinformācija, informācija par dzīvnieka vakcināciju un citi dati.

Taču arī medaljons ar gravējumu nodrošina papildu drošību un iespēju ātri identificēt dzīvnieku gadījumā, ja dzīvnieks izbēdzis, apmaldījies vai cietis negadījumā. Uz medaljona jābūt iegravētam mājdzīvnieka vārdam, saimnieka telefona numuram, kā arī papildus vēlams iegravēt arī veterinārārsta kontaktinformāciju. Dinozoo.lv iespējams iegādāties un pasūtīt dažāda dizaina un izmēra personalizētus medaljonus ar gravējumu.

Visas nepieciešamās zoo preces tavam mājdzīvniekam vienuviet Dinozoo.lv!

Pretparazītu līdzekļi, atvēsinošās preces un rotaļlietas, automātiskās dzirdinātavas, zoo preces ceļošanai ar auto un drošām pastaigām un citas zoo preces dažādu sugu mājdzīvniekiem par vienmēr izdevīgām cenām dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā!


*Raksts tapis sadarbībā ar Dino Zoo

Foto: freepik.com/Freepik

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas