Mati. Foto: Unisplash
Iespējams, ir sanācis saskarties ar tā saucamo siena drudzi pavasarī - sākot ar neciešamu acu niezi un beidzot ar pastāvīgu šķaudīšanu un klepu. Matu transplantācijas ķirurgs Abdulazis Balvi brīdina, ka sezonālās iesnas var izraisīt arī matu izkrišanu kā vīriešiem, tā arī sievietēm.
Siena drudzis jeb rinīts ir alerģija, kas parasti parādās no marta beigām līdz septembrim. Tā rodas, kad mūsu imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz ziedputekšņiem, pelējuma sporām un citiem līdzīgiem alergēniem, sajaucot tos ar kaitīgām vielām.
Ķirurgs sarunā ar britu mediju “The Mirror” skaidro, ka, pēc jaunāko pētījumu datiem, 1 no 4 pieaugušajiem Apvienotajā Karalistē cieš no siena drudža, un 49% no tiem izjūt tādus kopīgus simptomus kā šķaudīšana, klepus un aizlikts deguns.
“Lai gan šie siena drudža simptomi ir labi dokumentēti, jūs varētu skart arī viens mazāk simptoms: pastiprināts matu izkrišana," stāsta ārsts.
Cilvēkam sākoties šai alerģijai, imūnsistēma izdala histamīnu, kas darbojas kā daļa no mūsu organisma aizsardzības, lai atbrīvotos no ziedputekšņiem jebkādā veidā - liekot klepot, šķaudīt vai līt asarām.
Tas izraisa iekaisumu deguna ejās un deguna blakusdobumos, kas, savukārt, var izraisīt matu izkrišanu.
Ja jūsu imūnsistēma ir vesela, iekaisums aizsargā organismu no turpmākiem bojājumiem. Tomēr, ja imūnsistēmu ietekmē siena drudzis un tā cēloņi nonāk uz galvas ādas, organisms var nepareizi reaģēt uz galvas ādas iekaisumu, uzbrūkot matu folikuliem, kā rezultātā mati izkrīt.
Arī nieze un galvas ādas berzēšana var pasliktināt šo situāciju, laika gaitā izraisot vēl lielāku matu folikulu kairinājumu un pastiprinātu izkrišanu.
"Iekaisums var izraisīt stresu, kas ir viens no galvenajiem matu izkrišanas cēloņiem," piebilda ārsts.
Lasi vēl:
Mati. Foto: Unisplash