Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mieža grauds acī – ko darīt?

Mieža grauds acī, Photo by Craig Adderley from Pexels

Mieža grauds acī, Photo by Craig Adderley from Pexels

Mieža grauds ir nepatīkama pūtīte, kas veidojas uz acs plakstiņa. Pirmie miežagrauda simptomi ir - plakstiņš sāp, kļūst apsārtis un pietūkst, reizēm parādās izdalījumi, dedzinoša sajūta, acu asarošana. Pēc simptomu parādīšanās skartajā zonā izveidosies maza, bieži sāpīga pūtītei līdzīga pumpiņa. Parasti to pavada plakstiņa pietūkums - dažreiz pietūkusi ir tikai tuvākā apkārtne, bet citreiz viss plakstiņš uzbriest.

Visbiežāk mieža grauds ir viegli saskatāms un atrodas uz plakstiņa virsmas, bet tuvu skropstām redzama gaiša pūtīte. Taču dažkārt tas var izveidoties arī plakstiņa iekšpusē un tad pūtīte nav redzama. Ja jūti sāpes pašā acī, nevis tikai plakstiņā, apmeklē ārstu, jo smagākos gadījumos var veidoties pat neliela cista.

Kas izraisa miežagraudu acī?

Miežagrauds visbiežāk rodas nosprostotiem tauku dziedzeriem kombinācijā ar stafilokoku baktēriju. Šī baktērija atrodas degunā un viegli tiek pārnesta uz aci, kad berzējat degunu, pēc tam - aci.

Baktērijas var izraisīt skropstu folikulu iekaisumu vai infekciju - tauku dziedzeri, kas caur kanāliem aizplūst skropstās. Kad kanāls ir aizsērējis, nevar iztukšoties un liekais uzkrājas dziedzerī.

Visbiežākie miežagrauda cēloņi ir:

  • Acu berzēšana vai pieskaršanās tām
  • Plakstiņa iekaisums blefarīta dēļ
  • Grima izmantošana
  • Nenoņemta kosmētika un plakstiņu nenotīrīšana
  • Dažādi medicīniskie faktori, piemēram, diabēts, seborejas dermatīts u.c.

Reizēm cilvēki mēdz teikt, ka mieža graudi rodas no stresa, tomēr tam nav tiešu pierādījumu. Lai gan – stress nereti rada miega trūkumu, savukārt tā rezultātā neesam izgulējušies un bieži berzējam acis, kas rada labvēlīgu vidi miežagrauda veidošanai.

Ja ar mieža graudu saskaries regulāri, visticamāk Tu neesi pievērsis pietiekami daudz uzmanības faktoriem, kas to izraisa. Pārdomā savus plakstiņu tīrīšanas ieradumus, acu berzēšanu vai kontaktlēcu rūpīgu tīrīšanu saskaņā ar ieteikumiem.

Vai mieža grauds ir lipīgs?

Vairumā gadījumu mieža graudi nav lipīgi, lai gan baktērijas ir iespējams pārnest no cilvēka uz cilvēku. Lai tas notiktu, cilvēkam būtu jāpieskaras miežagraudam vai skartajai acij un tad tiešā veidā jāpārnes baktērija uz kāda cita cilvēka aci.

Cik ilgi ārstējams mieža grauds?

Ar miežagraudu lielākoties nāksies sadzīvot 3 līdz 7 dienas. Taču dažkārt tas var saglabāties pat dias nedēļas. Lai atvieglotu dzīšanas procesu un paātrinātu sadzīšanu, vari likt siltas un sausas kompreses 10-15min trīs – četras reizes dienā. Tas atvieglos sāpes un palīdzēs pūtītei ātrāk atvērties, iztukšoties un sadzīt. Nekādā gadījumā nevajadzētu pītīti mēģināt spiest vai durt, bet gan ļaut tai pašai atvērties.

Lai gan lielākā daļa miežagraudu izzudīs ar pamata mājas aizsardzības līdzekļiem, piemēram, siltām kompresēm, daži ir jāārstē medicīniski vai jāiztukšo ķirurģiski, piemēram, ja pūtīte izveidojusies plakstiņa iekšienē – tā var pati neatvērties, tādēļ ārsts palīdzēs to atvērt un iztukšot.

Acu ārsts var izrakstīt antibiotiku ziedi vai ieteikt samitrinātus plakstiņu tīrīšanas spilventiņus ikdienas plakstiņu higiēnai, lai samazinātu miežagrauda riskus.

Kāda ir mieža grauda ārstēšana mājas apstākļos?

Ir vairākas lietas, ko vari darīt, lai ārstētu miežagraudu mājās:

  • Notīri plakstiņus
  • Bieži mazgā rokas
  • Uz laiku pārtrauc acu grima lietošanu
  • Kontaktlēcu vietā nēsā brilles
  • Uzklāj siltas, sausas kompreses
  • Izmantoj antibiotiku krēmus vai pilienus
  • Noteikti izvairies no pirts apmeklējuma

Vecmāmiņu metodes mieža grauda ārstēšanai ar vārītas olas uzlikšanu vai biezpiena kompresi – ar tām gan jāuzmanās, īpaši, ja ir jau izveidojusies strutojošā pūtīte – šīs kompreses var vēl vairāk veicināt infekcijas izplatīšanos. Reizēm ārstēšanā izmanto tautas metodes – kumelīšu tēju vai kliņģerīšu tējas kompreses, taču arī tās var tieši vēl vairāk pastiprināt infekcijas izplatību, tādēļ nav ieteicamas.

Kā izvairīties no mieža grauda?

Lai izvairītos no miežagrauda, ir jāņem vērā sekojošas lietas:

  • Neaiztiec un neberzē acis
  • Bieži mazgā rokas vai izmanto roku dezinfekcijas līdzekli
  • Ārstē problēmas, kas izraisa acu niezi, piemēram, alerģijas.
  • Dažkārt infekcija mēdz pārcelties no vienas ķermeņa daļas uz citu – piemēram, no iekaisušiem zobiem, vidusauss vai deguna blakusdobumiem. Ārstē arī pamatslimības, piemēram, rosaceju, dermatītu vai blefarītu
  • Izmanto un tīri kontaktlēcas saskaņā ar instrukcijām
  • Mazgā rokas ar ziepēm un siltu ūdeni vai izmantojiet roku dezinfekcijas līdzekli, kas satur alkoholu
  • Izvairies no acu grima lietošanas
  • Nelietojiet vecu kosmētiku
  • Kad vari, kontaktlēcu vietā nēsā brilles

Kādos gadījumos ar miežagraudu vēlams vērsties pie ārsta?

Ir svarīgi ar mieža graudu nesadzīvot pārāk ilgi – ja to neizārstē, var rasties smagāka infekcija – krusas grauds, ko varēs lielākoties izņemt tikai ķirurģiski. Tādēļ ieteicams tomēr pēc iespējas ātrāk vērsties pie ārsta, kas izrakstīs lokālus antibiotiku pilienus vai ziedes.

Parasti miežagraudi ir nekaitīgi, bet dažkārt tie var ietekmēt acs ābolu vai redzi, retāk rodas smagas infekcijas. Ja saskaries ar būtiskām sāpēm vai spēcīgu plakstiņa pietūkumu, ieteicams apmeklēt ārstu.

Tāpat miežagrauds nedrīkst ietekmēt Tavu redzi – ne tuvumā ne tālumā. Ja jūti, ka redze traucēta, noteikti apmeklē ārstu.

Izlasi arī:


Mieža grauds acī, Photo by Craig Adderley from Pexels

Mieža grauds acī, Photo by Craig Adderley from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas