Apkures sezona. Radiators. Ri/Pixabay.com
Eiropa varētu pārdzīvot gaidāmo apkures sezonu daudz vieglāk, nekā iestādes sākotnēji domāja, ņemot vērā neparasti augstās temperatūras, ar kurām kontinents saskarsies šoziem, liecina Klimata pārmaiņu dienesta “Copernicus” zinātnieku prognozes, uz kurām atsaucas aģentūra “Bloomberg”, vēsta medijs “The Insider”.
Zinātnieki prognozē, ka Baltijas jūras, Vidusjūras un Ziemeļjūras tuvumā temperatūra ievērojami pārsniegs vidējo vēsturisko līmeni. Viņi arī norāda, ka šāda notikuma iespējamība pēdējos mēnešos ir ievērojami palielinājusies un pašlaik tiek lēsta 50-60 % apmērā. Apvienotajā Karalistē, kā arī Centrāleiropā un Dienvideiropā apkures sezonas laikā, ļoti iespējams, būs silts laiks.
Aģentūra norāda, ka silta ziema būs izdevīga Eiropas iestādēm, kas varēs samazināt gāzes patēriņu un stabilizēt enerģijas patēriņu kontinentā. Analītiķi un politiķi gandrīz vairs nerunā par gāzes trūkumu, un diskusiju vektors vienmērīgi mainās uz pašreizējās ziemas sekām, lai sagatavotos jau 2023. gada apkures sezonai.
"Tā kā lielākā daļa laikapstākļu modeļu prognozē salīdzinoši mērenus laika apstākļus līdz 2022. gada beigām, gāzes, visticamāk, pietiks, lai apmierinātu pieprasījumu pat tad, ja 2023. gada sākums būs auksts," aģentūra citē izvilkumu no “Eurasia Group” analītiķu ziņojuma.
Gaidāms, ka siltie laikapstākļi palīdzēs arī Eiropas lielākajām tautsaimniecībām - Vācijai un Francijai. Zinātnieki prognozē, ka tuvākajos mēnešos nokrišņu daudzums šajās valstīs samazināsies par 40-50%, kas palielinās hidroenerģijas ražošanu, kā arī pagarinās upju transporta sezonu. Tomēr ir arī negatīvais aspekts - slēpošanas sezona būs jāatliek.
“Copernicus” institūta prognožu modeļos tiek izmantoti apkopotie dati no vairākiem avotiem - Apvienotās Karalistes, Francijas, Vācijas, Itālijas un ASV. Dati tiek iegūti no satelītiem, kuģiem, lidmašīnām un meteoroloģiskajām stacijām visā pasaulē. Silta ziema 2022. gadā būs ne tikai Eiropā, bet arī citos kontinentos: gaidāms, ka arī Ziemeļamerikā un Āzijas austrumos temperatūra būs augstāka par vidējo, un tas varētu būt izdevīgi ASV, Ķīnai un Japānai enerģijas ziņā.
Laikapstākļu prognozēm pēdējos mēnešos ir bijusi gandrīz izšķiroša nozīme, nosakot gāzes cenas Eiropas tirgū. Krievijas varasiestādes vairākkārt biedējušas Eiropas valstis ar smagajām sekām, ko radītu atteikšanās no Krievijas gāzes, taču līdz šim nav bijusi nopietna krīze. Tomēr ne visi riski Eiropai pagaidām ir izzuduši - 2023. gadā gaidāmas lielas grūtības ar gāzes piegādi.
Apkures sezona. Radiators. Ri/Pixabay.com