Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Padomi dārzkopības iesācējiem: izaudzē bagātīgu siltumnīcas ražu

Ja esi entuziasma pilns uzsākt dārzkopja gaitas, siltumnīcas iekopšana un pirmo pašaudzēto tomātu un gurķu ražas novākšana noteikti iedvesmos attīstīt savas dārznieka gaitas arī citus gadus. Taču, lai arī rūpes par siltumnīcu prasa salīdzinoši mazāk pūles, nekā plaša sakņu dārza kopšana, tomēr bagātīgāku ražu izdosies ievākt tiem, kas ievēros dažus svarīgus siltumnīcas dārzkopības pamatprincipus.

Ja arī tu vasarā vēlies baudīt paša izaudzētus, veselīgus un gardus siltumnīcas labumus, taču ar dārzkopību esi uz Jūs, neuztraucies – esam sagatavojuši vienkāršus, taču ļoti noderīgus padomus, kas palīdzēs izaudzēt bagātīgu siltumnīcas ražu! Ja vēlies uzzināt vairāk – turpini lasīt!

Noderīgi padomi bagātīgai siltumnīcas ražai

1. Izvēlies pareizo vietu

Vieta, kurā tiks ierīkota siltumnīca, ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē gan augu augšanas apstākļus, gan to cik ērti būs paveikt visus siltumnīcas ierīkošanas, apkopes, stādīšanas un citus darbus.

  • Optimālai stādu un ražas attīstībai, siltumnīcas kultūraugiem dienā ir nepieciešamas vismaz 6–8 stundas tiešas saules gaismas, tāpēc izvēlieties saulainu vietu, kuru nenoēno citas ēkas vai koki.
  • Spēcīgs vējš var izraisīt ne tikai siltumnīcas, bet arī augu bojājumus. Tāpēc izvēlies mazāk atklātu un vējainu dārza zonu. Atceries, ka arī tuvāk esošie koku zari spēcīgu rudens vētru laikā vai zem biezas ziemas segas var lūzt, tā sabojājot siltumnīcas pārklājumu.
  • Siltumnīcai jāatrodas līdzena vieta, kur augsne ir labi drenēta. Ja augsne ir smaga vai mālaina, var būt nepieciešams uzbūvēt pacēlumu vai uzstādīt drenāžas sistēmu.
  • Atceries, ka siltumnīcas augiem jānodrošina regulāra laistīšana, tāpēc siltumnīca jāierīko vietā, kur tuvumā ir ērti pieejams ūdens. Ja šādas vietas nav, nepieciešams uzstādīt pietiekami lielu mucu lietus ūdens uzkrāšanai.

2. Sagatavo augsni

Kad siltumnīcas vieta atrasta, siltumnīca iegādāta un uzstādīta, jāķeras pie auglīgas augsnes sagatavošanas. Tas jādara gan ierīkojot jaunu, gan iekopjot ilgstoši lietotu siltumnīcu.

  • Pirms siltumnīcas augsnes sagatavošanas sēšanai un stādu stādīšanai, iespējams veikt augsnes analīzes, kas ļaus noteikt gan augsnes pH līmeni, gan barības vielu saturu, tā palīdzot izvērtēt nepieciešamos augsnes uzlabošanas darbus.
  • Ja augsne ir skāba, tai vajadzētu pievienot kaļķi, savukārt pārāk sārmainai augsnei vēlams pievienot kūdru. Iespējams iegādāties arī jau gatavu siltumnīcas augsnes maisījumu, taču to vari pagatavot arī pats, iegādājoties vai izmantojot dārzā esošo melnzemi un sajaucot to ar kompostu un kūdru. Kūdra ne tikai uzlabos augsnes aerāciju, bet arī palīdzēs ilgāk uzturēt nepieciešamo mitrumu.
  • Vecu un barības vielām nabadzīgāku augsni nepieciešams ielabot, izmantojot organisko mēslojumu – kūtsmēslus, labi pārstrādātu kompostu, biohumusu.
  • Kad augsne sagatavota, tā dziļi un pamatīgi jāuzrok, kārtīgi sajaucot zemi, kūdru un mēslojumu. Jāaizvāc visas nezāles, vecās augu atliekas, uzraktās saknes. Kad tas paveikts, vislabāk ļaut augsnei kādu laiku atpūsties, sēšanas un stādīšanas darbus uzsākot pēc pāris dienām.

3. Sēšana un stādīšana

Kad augsne sagatavota un esi izvēlējies sēklas un stādus, ko savā siltumnīcā vēlies audzēt, vari ķerties pie sēšanas un stādīšanas darbiem.

  • Ja salātus, garšaugus un redīsu vēlies baudīt jau pavasara beigās, iegādājies agrās šķirnes, kas ir izturīgas un piemērotas vēsākiem laikapstākļiem. Savukārt vasaras un rudens ražai iegādājies vasaras šķirnes.
  • Tomātu, gurķu, paprikas, cukini, baklažānu, arbūzu, zemeņu un citu siltumnīcas kultūraugu stādus nevajadzētu stādīt agrāk par maija beigām vai jūnija sākumā, kad nepastāvīgie pavasara laikapstākļi ir nostabilizējušies un ir mazāks salnu risks.
  • Atceries, ka tomāti mīl sausāku, saulaināku, labi vēdinātu siltumnīcas klimatu, savukārt gurķi – mitrāku. Tāpēc, ja vēlies baudīt gan gurķus, gan tomātus, nestādi tos kopā, bet gan atsevišķās zonās – siltumnīcas tālākajā galā stādu gurķus, savukārt tuvāk ieejai – tomātus.
  • Starp stādiem ievēro aptuveni 30–40 cm attālumu.
  • Pirms stādīšanas, katrā stāda bedrītē vari iebērt nelielu daudzumu un šķirnei atbilstošu komplekso minerālmēslojumu. Mēslojumu rūpīgi sajauc ar augsni, lai stāda saknītes uzreiz nesaskartos ar mēslojumu, kas var izraisīt sakņu apdegumu.
  • Tomātu, gurķu un citus siltumnīcas stādus ieteicams stādīt tikpat dziļi, cik tie auguši stādu podos. Pirms stādīšanas augsni nepieciešams vēlreiz uzirdināt, stādīšanas bedrīti salaistīt, kā arī kārtīgi aplaistīt visus stādus tad, kad stādīšanas darbi paveikti.

4. Laistīšana un vēdināšana

Lai stādi augtu veseli un spēcīgi, un veidotos bagātīga raža, siltumnīcā jānodrošina optimāli apstākļi.

  • Siltumnīcas kultūraugu jālaista bieži. Tā ir arī lielākā atšķirības, kas rūpes par siltumnīcas augiem atšķir no atklāta sakņu dārza kopšanas. Sakņu dārzs jālaista reti, un lielākā daļa dārzkopju to iesaka lieki nelaistīt, paļaujoties uz nokrišņu un rasas nodrošināto mitrumu. Taču karstās vasarās siltumnīca nereti jālaista pat vairākas reizes dienā, turklāt gurķiem patiks arī regulāra rasināšana.
  • Ja vēlies atvieglot rūpes par laistīšanu un tuvumā pieejams neizsīkstošs ūdens avots, siltumnīcā vari ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu.
  • Tipiskos vasaras laikapstākļos siltumnīcas vēdināšanas lūkas vai durvis jātur atvērtas lielāko dienas daļu, tās pieverot tikai uz nakti.
  • Tomātus svarīgi sargāt no caurvēja, taču gurķiem caurvējš netraucēs.

5. Ravēšana un mēslošana

Lai raža attīstos bagātīgi un stādus un gatavo ražu pasargātu no kaitēkļiem un slimībām, siltumnīca regulāri jāravē un jāmēslo. Svarīgākie dārza instrumenti, kas nepieciešami siltumnīcas kopšanai, ir ērta un ietilpīga ķerra, kaplis, dārza dakša un lāpsta. Lai ērtāk uzglabātu kompostu augsnes ielabošanai, pie siltumnīcas ieejas vari novietot speciālo komposta kasti, savukārt instrumentu uzglabāšanai praktisku dārza kasti, ko varēsi izmantot arī kā ērtu soliņu.

  • Siltumnīca jāravē ne tikai, lai mazinātu kaitēkļu izplatību, bet arī lai augiem nodrošinātu optimālu barības vielu ieguvi no augsnes.
  • Ja kāds stāds ir inficēts ar kaitēkļiem vai kādu augu slimību – parādās auga lapu bojājumi, lapas nokalst, stāds nīkuļo – vēlams iegādāties speciālos augu aizsardzības līdzekļus, kā arī nepieciešams pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no bojātajām auga daļām.
  • Stādus vari mēslot ar šķirnei piemērotu komplekso granulu vai šķidro mēslojumu. Mēslojuma dozācija un mēslošanas biežums ir norādīts uz mēslojuma etiķetes, un to nepieciešams rūpīgi ievērot.
  • Gatavo ražu vēlams novākt pēc iespējas ātrāk, tā veicinot jaunas ražas nogatavošanos un mazinot kaitēkļu izplatības risku.

Ja savas dārzkopja gaitas vēlies attīstīt plašāk un uzzināt, kādus dārza darbus vēl ieteicams veikt pavasarī, lasi rakstu Svarīgākie pavasara darbi dārzā: gatavojamies sezonai!

Esi gatavs dārza sezonai, kopā ar Ksenukai.lv!

Ja vēlies iegādāties jaunu siltumnīcu, dārza instrumentus, dārza tehniku un citas preces dārzam, ienāc Ksenukai.lv! Šeit atradīsi plašu un kvalitatīvu preču klāstu, vienmēr patīkamas cenas un izdevīgus atlaižu piedāvājumus!


*Raksts tapis sadarbībā ar Ksenukai.lv

Foto: freepik.com/Freepik

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas