Veselības ministrija (VM) plāno ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu visām personām, kuras deklarējušas savu dzīvesvietu vai strādā Latvijā, atsakoties no divu veselības aprūpes pakalpojumu "grozu" principa īstenošanas, liecina VM jaunais Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likumprojekts.
Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, ap 214 000 Latvijas valstpiederīgo savu dzīvesvietu deklarējuši ārzemēs. Tas nozīmē, ka ir izveidojusies situācija, ka personas, kuras faktiski dzīvo vai strādā citā valstī, šobrīd var saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts veselības apdrošināšanas ietvaros Latvijā, informē ministrijā.
Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem, 2024.gadā līdz septembrim 12 805 personas, kuras deklarējušas savu dzīvesvietu ārzemēs, Latvijā saņēmušas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
Tas nozīmē, ka šīs personas ierobežo veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo un strādā Latvijā, uzsver ministrijā.
Likumprojektā paredzēs - lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu, dzīvesvietas deklarēšana Latvijā jāveic vismaz vienu mēnesi pirms veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas.
Ministrijā skaidro, ka ar "deklarēšanas principa" ieviešanu tiks liegta iespēja ārzemēs dzīvojošajiem turpināt saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā.
Pēc NVD veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzē iekļautajiem datiem, uz 2024.gada 6.novembri veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt kopā 2 384 691 personas - to vidū pilsoņi, nepilsoņi, ārzemnieki, patvēruma meklētāji un citas grupas. Savukārt no tiem atbilstoši "divu grozu" principam veselības aprūpes minimumu var saņemt 594 060 personas.
VM uzsver, ka, nevirzot jauno likumprojektu, līdz ar tā pārejas noteikumu termiņu, proti, ar 2026.gada 1.janvāri, šīm 594 060 personām, kuras līdz šim ir saņēmušas valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, būtu jāveic brīvprātīgas iemaksas. VM skatījumā, būtiski turpmāk paredzēt šīm personām, ja tās ir deklarētas Latvijā, tiesības uz veselības aprūpes pakalpojumiem, tādējādi nodrošinot tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
Jau līdzšinējais likums paredz, ka ikvienam ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību, un minētais princips tiks saglabāts un netiks mainīts, tādā veidā ikvienai personai paredzot saņemt pieejamo neatliekamo medicīnisko palīdzību, klāsta VM.
Vienlaikus VM uzsver, ka nedrīkst nonākt pie rezultāta, ka persona - ES pilsonis, kurš dzīvo Latvijā un ir ekonomiski neaktīvs - būtībā ir pilnīgi izslēgts no Latvijas publiskās veselības apdrošināšanas sistēmas.
Pacients slimnīcā. Foto: Zane Bitere/LETA