Mājas tīrīšana. Foto: Pexels
Organizēta un tīra apkārtējā vide ir nozīmīga gan labsajūtai, gan dzīves kvalitātei kopumā. Tīras un sakoptas mājas sajūtu zina ikviens, taču ikdienas straujajā ritmā tīrīšanas darbiem bieži vien neatliek laika. Lai mājas tīrīšana būtu ātra un efektīva, "Maxima Latvija" kopā ar kārtošanas eksperti Danu Gulbi jeb "Dana ar kasti" ir izstrādājusi mājas tīrīšanas ceļvedi, kurā apkopoti praktiski padomi, kā operatīvi sakopt māju no A līdz Z jeb no virtuves līdz pat guļamistabai.
Virtuve - koncentrējies uz virsmām un ierīcēm, ko izmanto ik dienu
Zona ap izlietni ir viena no visintensīvāk izmantotajām virsmām virtuvē. Lai pie tās nekrātos trauki, Dana Gulbe iesaka atbrīvoties no trauku žāvēšanas režģa un tā vietā izmantot izklātu virtuves dvielīti. Tas motivē nožuvušos traukus ātrāk salikt plauktos. Virsmas tīrīšanai izmanto universālu izsmidzināmo tīrīšanas līdzekli "Seal Universal", jo tam ir neitrāla smarža un plašs pielietojums - ar to var tīrīt arī citas virsmas, tostarp virtuves galdu. Izlietnes tīrīšanai izmanto dezinficējošu tīrīšanas līdzekli, lai novērstu nepatīkamās smakas. Parocīgi virtuvē ir turēt "Veleda" sūklīšus un universālo lupatiņu rezerves, kuras ir parocīgas ikdienas tīrīšanas darbiem.
Arī trauku mazgājamā mašīna ir jātīra, lai tā varētu efektīvi pildīt savu funkciju. Pirmā daļa ir mehāniskā tīrīšana - izņem trauku grozu, nomazgā to ar tīrīšanas līdzekli, piemēram, "The Pink Stuff" universālo līdzekli, iztīri trauku mašīnas iekšpusi, durvis, savienojuma vietas un stūrīšus, kā arī zem tekoša ūdens izmazgā filtru. Tad mašīnā ievieto "Finish Dual Action Citrus" trauku mazgājamās mašīnas kopšanas līdzekli atbilstoši instrukcijai un ieslēdz režīmu ar vismaz 65 grādu temperatūru.
Vannas istaba - pievērs uzmanību pelējumam un kaļķakmens nogulsnēm
Savu pievilcību vannas istaba zaudē netīru, pelēcīgu flīžu šuvju dēļ gan uz grīdas, gan pie sienām. Tās tīri, izmantojot abrazīvu tīrīšanas pastu vai sodu un vairs nevajadzīgu zobubirsti. Pēc tam ar mitru lupatiņu savāc pastas atlikumu un virsmas nomazgā. Ir ieteicams ikdienā tīrīt izlietnes plauktiņus, vannas malu vai dušas nišu, lai uz tām nerodas pelējums vai neuzkrājas kaļķakmens nogulsnes.
"Pievērs uzmanību veļas mašīnai, īpaši, ja veļa tiek mazgāta saudzīgā 30 grādu režīmā - tajā ir lielāka iespēja sakrāties baktērijām, kā arī veidoties pelējumam un nepatīkamai smakai. Vispirms ar abrazīvu pastu vai universālu tīrīšanas līdzekli notīri gumijas blīves, kurās parasti sakrājas pelējums un netīrumi. Izņem un izmazgā arī veļas līdzekļa tvertni. Tad pašā veļas mašīnā ieber puskrūzi sodas un to ieslēdz uz iespējami garāku tīrīšanas ciklu vismaz 60 grādos. Arī ikdienas lietošanā vēlams atcerēties vismaz reizi mēnesī veļas mašīnu ieslēgt 60 grādu režīmā, piemēram, mazgājot dvieļus vai gultasveļu, lai aizkavētu smaku un pelējuma veidošanos," atgādina Gulbe.
Viesistaba - putekļi sakrājas pat pašās tīrākajās mājās
Putekļus viesistabā ir jāatceras notīrīt ne tikai no plakanajām virsmām - kafijas galdiņiem, palodzēm, plauktiem - bet arī aiz mēbelēm, ap krēslu un dīvānu kājām un grīdlīstēm. Turklāt tie mēdz uzkrāties ap gleznām un foto rāmjiem, kā arī uz telpaugiem, tādēļ ir nepieciešams tos regulāri noslaucīt ar slapju lupatiņu. Noteikti nedrīkst aizmirst par viesistabas karali - dīvānu. Tā tīrīšanai izmanto speciālos tekstila kopšanas līdzekļus, piemēram, "Vanish". Ja uz dīvāna ir traipi, tos tīri ar birstīti, kas nav ar asiem zariem un nebojā audumu.
Guļamistaba - nē, nomesto drēbju krēslam
Dana Gulbe norāda, ka lielākais izaicinājums daudzās mājās guļamistabā ir nomesto drēbju krēsls. Visefektīvāk ar to var cīnīties, skaidri sev pajautājot - vai drēbes, ko tikko tur noliku, uzskatu par tīrām vai netīrām? Tīrās dodas uz skapi, bet netīrās - uz veļas grozu.
Tīras guļamistabas sajūtu piešķir arī svaiga gultasveļa. Maini to vismaz reizi divās nedēļās un pievērs uzmanību, lai tiktu secīgi izmantoti visi gultasveļas komplekti. Gultasveļu un traipus uz tās vislabāk iztīra traipu tīrīšanas līdzeklis "Vanish OxyAction". Vismaz reizi gadā vēlams izmazgāt dūnu un sintētisko materiālu spilvenus - tā tiek paildzināts to lietošanas mūžs un novērsta smaku veidošanās un kaitēkļu vairošanās. Dūnu spilvenu pildījumu var mazgāt pats, vislabāk to darīt saulainā dienā, kad spilvenus var izlikt žāvēties saulē. Vannā ielej siltu ūdeni, pievieno veļas mazgājamo līdzekli mazgāšanai ar rokām, pilnībā iemērc spilvenus un ļauj tiem pamērcēties. Spilvenu skalo tik ilgi kamēr ūdens ir palicis dzidrs. Ja ir pieejams žāvētājs, tajā spilvenus var žāvēt saudzīgā režīmā, papildus ieliekot 2-3 tenisa bumbiņas, kas palīdzēs izžūt vienmērīgāk un pildījumam nesavelties.
Lasi vēl:
Mājas tīrīšana. Foto: Pexels