Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Plāno piemērot naudas sodus iedzīvotājiem par Spānijas kailgliemeža neapkarošanu

Latvijā top invazīvo sugu saraksts

Latvijā intensīvāk sāks apkarot dažādas invazīvās sugas. Iedzīvotājus varēs sodīt ne tikai par latvāņa nepļaušanu, bet arī par Spānijas kailgliemežiem. To kā pirmo plāno iekļaut Latvijas invazīvo sugu sarakstā, kurš jau top Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), stāsta raidījums “360 ZIŅneši”.

Par īstu sērgu Spānijas kailgliemezis kļuvis Siguldas novadā. Šī pašvaldība ir pirmā Latvijā, kas pret Spānijas kailgliemežiem sākusi pielietot elektrisko ganu. Tas apvilkts apkārt lielajam kompostēšanas laukumam, kas kaitēklim ir viena no iemīļotākajām barošanās un vairošanās vietām.

Taču patiešām iznīdēt Spānijas kailgliemezi varot tikai tad, ja to dara visi kopā. Sākot no katra mazdārziņa saimnieka, un beidzot ar mežu apsaimniekotajiem. Kaitēkļa iekļaušana invazīvo sugu sarakstā dos pašvaldībām juridisku pamatu pieprasīt cīnīties ar šo kaitēkli, un sodīt tos, kas to nedara.

Naudas sodi būs iespaidīgi - no brīdinājuma līdzi naudas sodam, kas fiziskām personām būs līdz 1500 eiro, bet juridiskām personām līdz 3000 eiro.

“Mēs ļoti ceram, ka tas palīdzēs, ja uzliks kaut kādus pienākumus un cilvēkiem būs nopietnāka attieksme. Jo šobrīd tas ir tāds brīvprātīgais darbs. Cilvēki kas to dara – viņi cītīgi staigā, vāc un uzrunā kaimiņus. Bet ir, kuri vienkārši nedara neko. Un pašvaldība līdz šim nav spējusi nekādā veidā ietekmēt to īpašnieku, kas nedara neko. Tagad vismaz būs pamats uzrunāt viņu un pieprasīt kaut kādas darbības,” raidījumam viedokli pauž Siguldas novada pašvaldības vides speciāliste Maija Kovāča.

Līdz šim zemes īpašniekus sodīja tikai par latvāņa neapkarošanu, kas ir iekļauts Eiropas invazīvo sugu sarakstā. Taču Spānijas kailgliemeža tajā nav, tāpēc Latvijai ir jāveido savs saraksts, skaidro ministrijā.

“Sākotnēji tas būs Spānijas kailgliemezis. Un tad varētu paskatīties, kā tā vispār visa sistēma strādās. Tajā skaitā pašvaldībās lēmumiem. Jo sarakstu, protams, varēs mainīt un papildināt,” par VARAM plāniem stāsta ministrijas Dabas aizsardzības departamenta direktore Daiga Vilkaste.

Kā nākamo invazīvo sugu Latvijas sarakstā varētu iekļaut Kanādas zeltslotiņu. Bet ar laiku to, iespējams, varētu papildināt arī ar Dzīslkāta beku. Šī ieceļotāja no Amerikas arvien vairāk uzvedās kā invazīvā suga, izspiežot no Latvijas mežiem baravikas un citas sēnes.

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas