Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Rozācija – iekaisīga slimība ar desmit ādām

Foto: Alberto Adán, Pixabay.com

Foto: Alberto Adán, Pixabay.com

Izplatīta ādas problēma, ar ko saskaras sievietes un vīrieši visās vecuma grupās, ir tā sauktais sārtums vaigos jeb rozācija. Tā ir bieži sastopama, bet ne līdz galam izprasta ādas slimība, kura piemeklē aptuveni 10% pasaules iedzīvotāju. Kādi ir iespējamie rozācijas cēloņi un ārstēšanas risinājumi, uzzini raksta turpinājumā!

Kas ir rozācija jeb acne rosacea?

Rozācija ir hroniska, iekaisīga ādas slimība, kas saistīta ar paaugstinātu asinsvadu reaktivitāti un visbiežāk skar cilvēkus vecumā no 30 līdz 55 gadiem. Tai ir ļoti atšķirīgi attīstības mehānismi un izpausmes. Pamatā izšķir četrus rozācijas apakštipus – eritemoteleangiektātiskā, papulopustulārā, fimatozā un okulārā – , kas variē no viegla un pārejoša apsārtuma vaigu, pieres, zoda un deguna zonā līdz izteiktām ādas problēmām, kā pastāvīgs apsārtums, pinnes, paplašināti asinsvadi, tūska utt. Pacienti ar rozāciju visbiežāk sūdzas par jūtīgu ādu un dedzināšanas sajūtu. Slimības saasinājumu gadījumā un ādas parādās iekaisuma pazīmes un strutainās pinnes, kuras periodiski parādās un pazūd. Ar laiku apsārtums kļūst patstāvīgs un var parādīties citi simptomi, kā acu kairinājums un ādas sabiezēšana. Lai gan rozācija nav raksturīga bērniem un pusaudžiem, tā var attīstīties jebkurā vecumā un iekaisuma mainīgās dabas un lēnās attīstības dēļ, to bieži vien ir grūti savlaicīgi diagnosticēt.

Rozācijas iespējamie cēloņi

Pētnieki jau gadiem mēģina rast izskaidrojumu šīs slimības attīstībai, taču diemžēl neviena no teorijām nav apstiprināta kā īstā un vienīgā. Daži uzskata, ka rozācija ir iedzimta problēma, citi to skaidro ar vides ietekmi, asinsvadu un iekaisuma faktoriem, taču arvien vairāk tiek pētīta arī rozācijas saistība ar mazajām ādas ērcītēm Dermodex follicolorum un kuņģī mītošo helikobaktēriju (Helicobacter pylori). Sevišķi daudz tiek runāts par ultravioletā (UV) starojuma, ilgstoša stresa, pārkaršanas, krasu temperatūras un laikapstākļu svārstību, kā arī fiziskās slodzes, alkohola, karstu dzērienu, asu ēdienu un nepiemērotu ādas kopšanas līdzekļu ietekmi uz rozāciju. Tomēr jāņem vērā, ka apsārtums sejā ne vienmēr liecina par rozāciju. Nereti sārtums vaigos tiek novērtos grūtniecības, menopauzes un psihisku vai neiroloģisku traucējumu gadījumā, kā arī ilgstošas medikamentu lietošanas rezultātā.

Rozācijas diagnostika un ārstēšanas iespējas

Pamatā rozācijas ārstēšana balstās uz slimības progresa apturēšanu un simptomu mazināšanu un noturēšanu vieglākajās izpausmēs, uzlabojot dzīves kvalitāti. Terapijas iespējas mūsdienās ir plašas un galvenais ilgstoša rezultāta ieguves veids ir kopšanas, vietējās terapijas īslaicīga pievienošana un lāzertehnoloģijas iespēju apvienojums. Ārstēšanas metode atkarīga no rozācijas apakštipa un katrā gadījumā ir nepieciešama individuāla pieeja, lai panāktu vēlamo rezultātu. Tāpat der zināt, ka rozācija nereti tiek jaukta ar citām līdzīgām ādas slimībām, kuru gadījumā novēro apsārtumu un pinnes. Turklāt rozācija var būt arī dažādu citu ādas slimību simptoms, tāpēc akurātai sejas ādas stāvokļa novērtēšanai un diagnozes noteikšanai ir nepieciešams vērsties pie ārsts – dermatovenerologa.

Dr. Vijas Dangas prakse dermatoveneroloģijā piedāvā sniedz plašus valsts apmaksātus pakalpojumus bērniem un pieaugušajiem, tai skaitā konsultācijas un ārstēšanas risinājumus ādas, matu un nagu sēnīšu infekcijas, demodekozes, rozācijas, hroniskas ekzēmas, atopiskā dermatīta, soriāzes u.c. saslimšanu gadījumā.

Foto: Alberto Adán, Pixabay.com

Foto: Alberto Adán, Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas