Lavandas. Foto: lillaslavender
Cilvēki jau pirms Jāņiem interesējušies, vai lavandas zied, tā izdevumam "Auseklis" stāsta Umurgas pagasta lavandu saimniecības Lillas Lavender saimniece Inga Purava .
Ierasti saimniecība tiešām sākusi uzņemt viesus ap Jāņiem, taču šogad viss notiek vēlāk, arī lavandas tā kārtīgi sāk ziedēt tikai tagad.
Audzētāja stāsta, ka lavandu lauki šogad pārziemojuši gana labi. Ir gan daļa stādu, kam skādēja pērnā ziema, un tie pēc tam tā arī neatguvās. Saimniece spriež, ka šovasar vēl ļaus tiem augt, bet nākamgad skatīsies, kur nepieciešams stādījumus atjaunot un papildināt ar jauniem stādiem.
Arī "Paradīzes lavandā" Skrīveros lavandas ziediņi jau ir iekrāsojušies savos lillīgajos toņos un skaistā lavandas smarža ir apņēmusi Skrīverus.
Kas ir lavanda?
Lavanda ir mūžzaļš krūms ar smalki veidotiem violetiem ziediņiem, kuram piemīt izsmalcināti niansēts, spēcīgs un noturīgs aromāts. Savvaļā sastopams Kanāriju salās, Vidusjūras reģionā un Indijā, vēsta la-vender.lv.
Lavandu pazina jau Senajā Romā un izmantoja to skaistumkopšanā. Vēlāk tā izplatījās Eiropā. Kad tika atklātas lavandas ārstnieciskās un aromātiskās īpašības, to sāka audzēt lielos apjomos un pārdot. Visplašāk lavandas audzēšana ir izplatīta Francijā Provansas apgabalā un ASV – tur sastopami patiesi iespaidīgi lavandu lauki.
Mūsdienās lavandai ir ļoti plašs pielietojums – gan parfimērijā un kosmētikā, gan aromterapijā, gan medicīnā un arī kā košumkrūms tiek audzēta dārzos. Lavandu audzē no stādiem un tai patīk vienmērīgi silts klimats. Audzējot Latvijā pastāv risks, ka ziemā krūms var izsalt, tāpēc tos iesaka piesegt. Laba ziemcietība izveidojas trešajā audzēšanas gadā. Visspēcīgākais krūms ir 3-5 gadu vecs.
Lavandas ziedu ķīmiskais sastāvs ir bagāts - ēteriskā eļļa, flavonoīdi, kumarīni, miecvielas. Ēteriskās eļļas ieguvei izmanto svaigus ziedus. Kaltēti ziedi ir īpaši aromātiski un saglabā savu aromātu mēnešiem ilgi.
Lavandas. Foto: lillaslavender