Attēls ilustratīvs. Foto: Pexels
Liekā apmatojuma noņemšana vēsturiski aizsākusies kā modes tendence, popularizējot gludas kājas, padušu un bikini zonas 20.gadsimta sākumā. Gluda āda tika uzskatīta par normu, un arī šobrīd liekā apmatojuma noņemšana ir daudzu sieviešu neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Mode nav mainījusies, tomēr metodes, kā noņemt apmatojumu, ir attīstījušās. Lai gūtu vēlamo rezultātu, process ir jāveic bez steigas un pareizi, tādējādi iespējami mazāk traumējot ādas virskārtu un izvairoties no ieaugušiem matiņiem, niezes, apsārtuma un iekaisuma. Kā pareizi kopt ādu pēc atbrīvošanās no liekajiem matiņiem, stāsta Apotheka Beauty kosmētiķe Katrīna Blumberga.
"Lai āda būtu veselīga un starojoša, tai nepieciešama vitamīnu un minerālvielu klātbūtne. Vissvarīgākie ādai ir A, C, D, E vitamīni un selēns - tie darbojas kā antioksidanti, pasargājot ādas šūnas no priekšlaicīgas sabrukšanas. Savukārt B grupas vitamīni un cinks nodrošina pilnvērtīgu ādas šūnu attīstību, kā arī regulē ādas taukainību, samazinot pūtīšu rašanos. Tāpat ādai nepieciešama rūpīga un regulāra attīrīšana un mitrināšana, kas stiprina aizsargbarjeru pret ārējās vides faktoriem. Āda vairāk vai mazāk tiks traumēta neatkarīgi no izvēlētās metodes liekā apmatojuma noņemšanai, bet ir neskaitāmi soļi, kā rīkoties, lai mazinātu kairinājumu un palīdzētu ādai ātrāk atjaunoties," stāsta Apotheka Beauty kosmētiķe Katrīna Blumberga.
Skūšanās
Lieko matiņu noskūšana ir parocīga un ātra metode, kā noņemt nevēlamo apmatojumu īstermiņā. Elektrisko un vienreizlietojamo skuvekļu asmeņi noskuj matiņus un ādas nepilnības, tai skaitā atmirušās šūnas, tuvu epidermas virskārtai, tā padarot ādu gludu. Lai mazinātu skūšanās radīto kairinājumu, ādu nepieciešams pareizi sagatavot, bet pēc skūšanās - apstrādāt.
Pirms skūšanās ādu nepieciešams attīrīt no atmirušajām šūnām ar maigu skrubi, lai skujoties tā kopā ar matiņiem neuzkrātos starp skuvekļa asmeņiem un neaizsprostotu tos. Eksfoliācija tāpat palīdzēs arī izvairīties no iegriezumiem ādas virskārtā. Noņemot apmatojumu ar skuvekli, jālieto skūšanās nolūkam paredzētie līdzekļi krēma, gēla vai putu formā, tie mīkstinās mata struktūru un palīdzēs skuveklim labāk slīdēt pa ādas virskārtu. Kā aizvietotāju nedrīkst lietot ķermeņa ziepes, jo tās dziļi attīra ādu no putekļiem, sviedriem, baktērijām un ķermeņa kopšanas produktiem, kas nav iesūkušies ādā, sausina ādu un padara matiņus trauslus un grūtāk likvidējamus.
Pēc skūšanās kairinājumu palīdzēs mazināt aukstas kompreses, vannošanās auzu pārslās (ārstē niezošu, sausu un zvīņojošu ādu), kā arī produkti, kuru sastāvā ir alveja. Ādas aizsardzībai ieteicams lietot mitrinošas eļļas - kokosriekstu, mandeļu, naktssveces eļļu - vai šī sviestu.
"Ja kārtridža skuvekli lieto vairākkārt un ir manāmas izmaiņas tā funkciju izpildē, proti, tas kļuvis truls, ir laiks tā nomaiņai. Vienreizlietojamie skuvekļi ir paredzēti vienai lietošanas reizei, bet ļoti labi apzināmies, ka realitātē tas tiek lietots vairākkārt. Cik bieži būs nepieciešama skuvekļa vai asmeņu maiņa, ir atkarīgs no tā, cik bieži to lietosiet. Skuveklis pēc katras lietošanas reizes ir rūpīgi jāizskalo, jo tajā ātri uzkrāsies ādas atmirušās šūnas un noskūtais apmatojums, kas savienojumā ar ūdeni rada labvēlīgu vidi baktēriju attīstībai. Tas nozīmē, ka ar katru nākamo reizi, kad tiks izmantots skuveklis, baktērijas tiks pārnestas uz traumētajām vietām ādas virskārtā un var veidoties iekaisums," norāda Apotheka Beauty kosmētiķe Katrīna Blumberga.
Vaksācija
Vaksācija ir efektīvs veids, kā atbrīvoties no nevēlamā apmatojuma, turklāt pēc šī procesa matiņi ataug lēnāk un tiem ir mazāks blīvums - tie kļūst trauslāki. Vaksācija tāpat arī atbrīvo ādu no atmirušajām šūnām. Pēc vaksācijas āda ir jutīga, tāpēc rūpīgi jāizvēlas dienas aktivitātes un ķermeņa higiēnas un skaistumkopšanas produkti, lai āda netiktu kairināta. Veicot vaksāciju mājas apstākļos, nepieciešams rūpīgi noskalot ādu ar siltu ūdeni, lai noņemtu lieko vasku, un pēc tam ar vēsu, lai aizvērtu poras. Pēc tam jāuzklāj mitrinošs vai barojošs krēms, kura sastāvā ir E vitamīns, alveja vai pantenols, kas nomierinās ādu un veicinās tās atjaunošanos. Sakairināto ādu intensīvi pabaros kokosriekstu eļļa, kakao sviests vai smiltsērkšķu eļļa.
Fotoepilācija
Fotoepilācija ir efektīvs veids, kā atbrīvoties no liekā apmatojuma ilgtermiņā, tomēr jāņem vērā, ka tā prasīs lielāku finansiālo ieguldījumu. Intensīvi un pulsējoši dažādu viļņu garuma stari iekļūst mata pigmentā, kas starus absorbē, un, pārvēršot siltumā, termiski iznīcina matu vai apstādina tā augšanu. Atkarībā no ādas tipa un mata īpatnībām ne visiem šī metode būs iedarbīga. Rezultāti būs manāmi pēc pirmās procedūras, bet pilnvērtīga rezultāta iegūšanai būs nepieciešamas vairākas procedūras kursa veidā, vidēji ik pēc divām nedēļām. Atšķirībā no skūšanas un vaksācijas pēc fotoepilācijas neveidojas apsārtums, un ādas kairinājums ir minimāls, procedūras laikā būs jūtams vien siltums uz ādas un neliela nieze. Pēc ādas apstrādes ar fotoepilatoru āda jānoskalo un jāuzklāj tai mitrinošs krēms.
Kosmētiķe iesaka:
- Skūšanos vai vaksāciju veic kā noslēdzošo rituālu pēc dušas vai vannas. Siltais ūdens mīkstinās un mitrinās ādu, kā rezultātā tā tiks mazāk kairināta procedūras laikā. Pietiks vidēji 10 minūtes pavadīt siltā ūdenī, lai ādu pilnvērtīgi sagatavotu liekā apmatojuma noņemšanai.
- Īpašas rūpes velti ceļgalu aprūpei. Tie ir pakļauti berzei visas dienas garumā, tādēļ uz tiem veidojas biezāka kārta atmirušo ādas šūnu. Virsējo raga slāni labi noņems un mitrinās ķermeņa skrubis uz eļļas bāzes.
- Pēc procedūras noskalo ādu ar siltu, bet ne karstu ūdeni, tas palīdzēs atbrīvoties no skūšanās krēma, gēla vai vaska paliekām, kā arī likvidētā apmatojuma. Savukārt pēc tam noskalo ādu vēsā ūdenī, lai aizvērtu poras.
- Pēc lieko matiņu noņemšanas skrubi un pīlingu atstāj plauktā - tas jālieto aptuveni pēc 48 stundām, tādējādi dodot ādai pietiekami ilgu laiku sadzīšanas procesam.
- Pēc procedūras izvēlies brīvi krītošu un "elpojošu" apģērbu, kas nekairinās traumēto ādu. Tāpat nevajadzētu lietot sintētiska auduma apģērbu.
- Izvēlies dermokosmētiku vai ķermeņa kopšanas produktus bez smaržvielām, lai mazinātu ādas kairinājumu. Nav ieteicams lietot produktus, kuru sastāvā ir spirts, mentols, piparmētra - tie var sakairināt ādu, izraisot nevēlamas blaknes, piemēram, izteiktu sausumu un alerģiskas reakcijas.
- Izvairies no fiziskajām aktivitātēm 24 stundas pēc procedūras. Svīšana ir fizioloģisks process, kas palīdz uzturēt nemainīgu ķermeņa temperatūru un izvadīt no organisma vielmaiņas galaproduktus un sāļus, bet sviedru sastāvā esošie sāļi kairinās jutīgo un traumēto ādas virskārtu.
- Izvairies no došanās saulē uzreiz pēc procedūras, lai pasargātu ādu no kaitīgajiem UV stariem. Bet, ja tomēr dodies saules peldēs, neaizmirsti par saules aizsargkrēmu.
- Virs mitrinošā krēma pirms gulētiešanas var uzklāt plānu kārtu ķermeņa eļļas. Tā veidos aizsargbarjeru, āda lēnāk zaudēs mitrumu, un mitrinošais krēms nenoberzēsies gultas veļā.
Attēls ilustratīvs. Foto: Pexels