Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Starp ārvalstu investoriem 44% ir optimistiski par Latvijas pievilcību ieguldījumiem nākotnē

"Origo One" biznesa centrs Satekles ielā. Foto: Sintija Zandersone/LETA

"Origo One" biznesa centrs Satekles ielā. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Neskatoties uz mazāku jaunu ārvalstu investīciju projektu sākšanu pagājušajā gadā, 44% ārvalstu investoru ir optimistiski, ka Latvijas investīciju klimats kļūs pievilcīgāks ieguldījumiem tuvāko trīs gadu laikā, aģentūru LETA informēja konsultāciju kompānijas "EY" pārstāvji, atsaucoties uz ikgadējo investīciju vides pētījumu "European Attractiveness Survey".

Vēl 36% ārvalstu uzņēmēju domā, ka Latvijas investīciju klimats tuvāko trīs gadu laikā saglabāsies tāds pats, bet 20% sagaida, ka tas pasliktināsies.

"EY" pētījuma dati parāda, ka ārvalstu investoru noskaņojums par Latvijas pievilcību nākotnē gada laikā ir uzlabojies - pagājušajā gadā vairāk nekā puse ārvalstu investoru jeb 51% sagaidīja, ka Latvijas pievilcība jauniem ieguldījumiem tuvāko trīs gadu laikā pasliktināsies, kamēr tās mērenu uzlabojumu sagaidīja katrs trešais biznesa līderis jeb 35%. Turklāt pērn Latvija bija vienīgā valsts Baltijā par kuru investoru noskaņojums kopumā bija negatīvs.

"EY" partneris, Stratēģijas un darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Guntars Krols norāda, ka investori lielā mērā ir pieraduši pie ģeopolitikas nenoteiktības un to neuzskata par mūsu reģiona vai Latvijas investīciju klimata galveno trūkumu. Ģeopolitiskos konfliktus par risku Latvijas investīciju videi uzskata 28% pētījuma dalībnieku, kamēr iekšpolitisku nestabilitāti - vēlēšanu radītas pārmaiņas, regulējuma neparedzamību, politisku populismu un sabiedrības polarizāciju - par risku investīciju piesaistei Latvijā minējuši 48% ārvalstu investoru.

"Tā zināmā mērā ir laba ziņa Latvijai - jo iekšpolitiskie procesi ir kaut kas, ko Latvijas līderi un sabiedrība var veidot paši un attiecīgi mēs paši esam savas investīciju vides "laimes kalēji"," pauž Krols.

Vispozitīvāk noskaņoti par investīciju klimata uzlabojumiem tuvāko trīs gadu laikā ārvalstu investori ir Lietuvas gadījumā - 70% investoru domā, ka Lietuvas pievilcība ārzemju kapitālam uzlabosies. Par Igauniju optimistiski ir 50% ārvalstu investoru. Tikmēr 10% investoru sagaida Lietuvas investīciju vides pasliktināšanos, bet par Igauniju pesimistiski noskaņoti ir 20% - tikpat, cik Latvijas gadījumā.

Latvijā pagājušajā gadā tika sākti 22 jauni investīciju projekti pretēji 32 projektiem 2022.gadā. Samazinājies arī jaunu ārvalstu investīciju projektu radīto darba vietu skaits - no 2245 darba vietām 2022.gadā līdz 1265 vietām pērn.

Arī Eiropā kopumā pagājušajā gadā bija novērojums jaunu ārvalstu investīciju pieplūduma kritums - 2023.gadā bija par 4% mazāk jaunu investīciju projektu nekā gadu iepriekš, proti, 5694 pretstatā 5962 gadu iepriekš. Tāpat tika radīts par 7% mazāk jaunu darba vietu nekā gadu iepriekš, proti, 319 923 darba vietas pretēji 343 634 gadu iepriekš.

"EY" "European Attractiveness Survey" ir ikgadējs pētījums, kura ietvaros tiek apkopota ārvalstu investīciju statistika visā Eiropā, kas darīts, balstoties uz "EY" "European Investment Monitor" (EIM) datubāzi. Pētījuma statistikas sadaļu papildina investoru aptaujas, kuras "EY" veic sadarbībā ar "FT Longitude". Intervijas ar 550 starptautiskiem investoriem un 150 investoriem Baltijā ir veiktas 2024.gada martā un aprīlī.

"Origo One" biznesa centrs Satekles ielā. Foto: Sintija Zandersone/LETA

"Origo One" biznesa centrs Satekles ielā. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas