Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tramps: "Ja dalībvalstis samaksās rēķinus, ASV absolūti paliks NATO"

Donalds Tramps. Foto:  Brandon Bell/Pool via REUTERS

Donalds Tramps. Foto: Brandon Bell/Pool via REUTERS

Reklāma

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps svētdien mudināja Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu rīkoties, lai panāktu tūlītēju pamieru Ukrainā, kā arī pieļāva iespējamu ASV izstāšanos no NATO.

Ukrainas prezidents Volodimirs "Zelenskis un Ukraina vēlētos vienoties un izbeigt šo vājprātu," Tramps, kurš oficiāli ASV prezidenta amatā stāsies 20. janvārī, rakstīja sociālajos medijos.

Savā platformā "Truth Social" Tramps rakstīja, ka Kijiva vēlētos vienoties, piebilstot, ka "ir jābūt tūlītējam pamieram un jāsākas sarunām".

"Es labi pazīstu Vladimiru. Šis ir viņa laiks rīkoties. Ķīna var palīdzēt. Pasaule gaida!" Tramps piebilda, norādot uz Ķīnas centieniem būt starpniekam, lai gan daudzi Rietumos to uzskata par labvēlīgu Krievijai.

Tramps izteicās, ka ASV neizstāsies no NATO, ja Eiropas valstis pašas ieguldīs naudu aizsardzībā. "Es neaizsargāšu tevi, ja vien tu nesamaksāsi. Taču viņi [NATO dalībvalstis] ir sākušas maksāt un kopējā summa ir aptuveni 600 miljoni dolāru. Ja dalībvalstis maksā savus rēķinus un ja viņi pēc manām domām pret mums izturas godīgi, ASV absolūti paliks NATO."

Uz raidsabiedrības NBC raidījuma "Meet the Press" jautājumu, vai viņš aktīvi strādā pie kara Ukrainā izbeigšanas, Tramps atbildēja apstiprinoši.

Viņš atteicās atbildēt, vai pēc uzvaras novembrī notikušajās prezidenta vēlēšanās ir runājis ar Putinu. "Es nevēlos par to neko teikt, jo nevēlos darīt neko tādu, kas varētu kavēt sarunas," apgalvoja Tramps.

Trampa aicinājums uz tūlītēju pamieru pārsniedza pašreizējā ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas un Ukrainas publiskās politikas nostājas un izraisīja piesardzīgu Zelenska reakciju. Tas arī iezīmē, ka Tramps pirms savas inaugurācijas neparasti padziļināti cenšas atrisināt vienu no lielākajām globālajām krīzēm, ar ko saskārās Baidena administrācija.

Tramps nedēļas nogalē apmeklēja Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanu pēc piecus ar pusi gadus ilgušajiem atjaunošanas darbiem pēc 2019. gada ugunsgrēka. Parīzē viņam bija trīspusēja tikšanās ar Zelenski un Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.

Zelenskis savas sestdien notikušo sarunu ar Trampu raksturoja kā konstruktīvu, bet sīkākas detaļas nesniedza, vienlaikus brīdinot, ka Ukrainai ir nepieciešams "taisnīgs un stabils miers, ko krievi dažu gadu laikā nesagraus".

"Kad mēs runājam par efektīvu mieru ar Krieviju, mums vispirms jārunā par efektīvām miera garantijām. Ukraiņi vēlas mieru vairāk nekā jebkurš cits. Krievija mūsu zemei atnesa karu," viņš sacīja svētdien platformā "Telegram".

Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs atbildēja uz Trampa ierakstu, atkārtojot Maskavas jau sen pausto, ka tā ir atvērta sarunām ar Ukrainu. Peskovs atsaucās uz 2022. gada oktobrī izdoto Zelenska dekrētu, kurā tika paziņots, ka nekādas sarunas nav iespējamas, kamēr Krievijas līdera amatā ir Putins.

Šis dekrēts tika izdots pēc tam, kad Putins pasludināja četrus okupētos Ukrainas reģionus par Krievijas sastāvdaļu, ko Kijiva un Rietumi atzina par skaidru Ukrainas suverenitātes pārkāpumu.

Ātra Ukrainas un Krievijas reakcija uz Trampa paziņojumu liecina par to, cik nopietni tās uztvēra topošā ASV prezidenta ideju.

Gan Tramps, gan prezidents Baidens šajā nedēļas nogalē kā pierādījumu tam, cik lielā mērā karš Ukrainā ir izsmēlis Krievijas resursus, norādīja uz Krievijas iesaistīšanos Sīrijā, kur Krievijas bruņotie spēki lielā mērā atkāpās, kamēr Sīrijas nemiernieki gāza Krievijas sabiedroto valsts prezidentu.

Baidens svētdien Baltajā namā sacīja, ka Ukrainas pretošanās ir "padarījusi Krieviju nespējīgu aizsargāt savu galveno sabiedroto Tuvajos Austrumos".

Baidena administrācija un citi Ukrainas atbalstītāji ir centušies nepieļaut, ka uz Ukrainu tiek izdarīts spiediens, lai tā nekavējoties panāktu pamieru. Ukrainas sabiedrotie baidās, ka ātra vienošanās lielā mērā tiktu panākta pēc Krievijai labvēlīgiem nosacījumiem, kas, iespējams, piespiestu Ukrainu sāpīgi piekāpties un ļautu Krievijai atkal atsākt karu, tiklīdz tā atkal būs palielinājusi savu militāro spēku.

Piektdien ierakstītajā NBC intervijā Tramps atkārtoti brīdināja NATO sabiedrotos, ka viņš neuzskata ASV turpmāku dalību Rietumu militārajā aliansē par pašsaprotamu viņa otrā termiņa laikā.

Tramps jau sen ir sūdzējies, ka Eiropas un Kanādas valdības, kas ir savstarpējās aizsardzības bloka dalībnieces, izmanto ASV, kas ir visspēcīgākā NATO partnere, militāros izdevumus. NATO un tās dalībvalstu valdības apgalvo, ka lielākā daļa bloka valstu tagad sasniedz brīvprātīgi noteiktos militāro izdevumu mērķus, daļēji pateicoties Trampa spiedienam viņa pirmā termiņa laikā.

Jautāts, vai viņš apsvērs iespēju izstāties no NATO, Tramps norādīja, ka tas ir atklāts jautājums.

"Ja viņi apmaksā savus rēķinus un ja es domāju, ka viņi pret mums izturas godīgi, atbilde ir - es noteikti paliktu NATO," viņš teica.

Taču uz jautājumu, vai ASV izstātos no alianses, ja tā nenotiks, Tramps atbildēja: "Pilnīgi noteikti. Jā, pilnīgi noteikti."

"Iespējams," Tramps atbildēja uz jautājumu, vai Ukrainai būtu jāsagatavojas iespējamam ASV palīdzības samazinājumam.

ASV ieroči un cits militārais atbalsts ir ļoti svarīgs Ukrainas centienos atvairīt Krievijas iebrukumu, un Baidens pirms amata atstāšanas ir palielinājis palīdzību Ukrainai.

Aizsardzības ministrs Loids Ostins sestdien paziņoja par vēl gandrīz vienu miljardu ASV dolāru (945 miljoni eiro) ilgtermiņa atbalstu Ukrainai.

Donalds Tramps. Foto:  Brandon Bell/Pool via REUTERS

Donalds Tramps. Foto: Brandon Bell/Pool via REUTERS

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Saturs turpināsies pēc reklāmas