Zaļie jumti, Photo by Phil Desforges on Unsplash
Visā pasaulē arvien nozīmīgāku vietu pilsētu ainavās ieņem jumta dārzi. Varētu pat teikt, ka mūsdienu urbānajā vidē tie vairs nav ekskluzīva lieta, bet gan nepieciešamība. Jumta dārzi ne tikai ienes pilsētu sejās zaļākus vaibstus, sniedz pilsētniekiem patīkamu atpūtu un papildina pārtikas krājumus, bet arī spēlē nozīmīgu lomu ekoloģiskā līdzsvara nodrošināšanā.
Turklāt, laikā, kad aktīvi meklējam veidus, kā ietaupīt energoresursus un apkures izmaksas ilgtermiņā, īpaši izceļams būtu fakts, ka arī apzaļumots jumts varētu būt viens no šiem veidiem.
Zaļie jumti uzlabo ēku termoregulāciju
Jumta dārzu var iekārtot gan uz horizontāla jumta, gan uz slīpa, tikai katrā no šiem gadījumiem būs sava specifika. Protams, uz plakana jumta dārza aktivitātes var izvērst daudz plašāk, taču savu zaļo akcentu var piešķirt arī slīpam jumtam.
Viena no populārākajām vietām, kur mūsdienās tiek ierīkoti jumta dārzi, ir virs pazemes autostāvvietām - tas ļauj radīt skaistu dārzu un arī praktiski izmantot visu platību.
Profesionāļi jumta dārzus iedala divos veidos – intensīvie un ekstensīvie dārzi.
Ekstensīvie jumta dārzi nav paredzēti tam, lai tur uzturētos cilvēki. Šo zaļo jumtu galvenais mērķis ir ēkas termoregulācija, gaisa kvalitātes uzlabošana un estētiski interesantākas ainavas veidošana.
Jumta apzaļumošana novērš tā pārkaršanu vasarā, un kalpo kā papildu siltumizolācija ziemā. Ne velti mājas ar zālāju jumtiem bieži ir novērojamas, aizbraucot uz zemēm ar aukstu klimatu un bargām ziemām – Skandināvijas valstīm, Islandi, Skotiju, Alpiem.
Otrs veids ir intensīvie jumtu dārzi, kas vizuāli atgādina parastus dārzus ar taciņām, dažāda lieluma un sugu augiem, krūmiem un kokiem. Šādos dārzos nereti tiek izvietotas arī mēbeles, lapenes un pat bišu stropi. Bieži vien tie kļūst par mājas iedzīvotāju mīļāko uzturēšanās vietu.
Vēlos jumta dārzu - ar ko sākt ?
Ja esat nonākuši līdz vēlmei izveidot savu jumta dārzu, jāsāk pirmkārt ar ēkas konstrukcijas izvērtēšanu. Pirms ķerties pie dārza ierīkošanas, kopā ar būvekspertu jāizpēta, kāda ir jumta slodzes izturība. Būs jāveic slodzes aprēķini un projekts obligāti jāsaskaņo Būvvaldē.
Ekstensīvā zaļā jumta izbūve un kopšana ir samērā vienkārša un ekonomiska. Tos tehniski ir iespējams izbūvēt līdz 30, pat 35 % slīpumā, un šim dārzu veidam ir piemēroti arī vieglas konstrukcijas jumti. Visbiežāk to ierīkošanā izmanto zālienus un sedumus, kā arī pieticīgus un izturīgus augus – laimiņus, sukulentus.
Ja vēlaties izveidot intensīvo dārzu, jāņem vērā, ka tad maksimāli pieļaujamais jumta slīpums ir 3-5%.
Jebkura veida dārza ierīkošanai nepieciešams vismaz minimāls (1 %) slīpums, lai no tā varētu novadīt lieko ūdeni. Taču šis jautājums ir risināms – ja jumta konstrukcijai slīpuma nav nemaz, profesionāļi zina paņēmienus, kā to radīt.
Jumta dārza izveidi uzticiet profesionāļiem!
Jumta dārza ierīkošanai vajadzīgas specifiskas zināšanas un materiāli, tādēļ vislabāk to uzticēt nozares profesionāļiem. Pieredzējušais jumta dārzu ierīkotājs SIA” Valju “parūpēsies, lai tas būtu ilgmūžīgs un neradītu postījumus būvei, neapdraudētu iemītnieku drošību. Kvalitatīvs, pareizi uzturēts jumta dārzs var kalpot tikpat ilgi, cik ilgs būs ēkas mūžs.
Jumta dārzu ierīkošanas materiāli ir veidoti maksimāli ērti ieklājami, visa drenāža vienā rullī.
Drenāžas materiāla galvenais uzdevums ir laikus novadīt lieko ūdeni, kas ir ļoti svarīgi agrā pavasarī, kad sākas augu aktivitātes periods. Pa dienu augus silda saules stari, bet aukstajās naktīs, ja savlaicīgi netiek novadīts liekais ūdens, auga saknes var nosalt.
Protams, kā jau jebkurš dārzs, arī jumta dārzs ir jākopj - jālaista, jāmēslo, jāravē, jāapgriež augi, jāpārstāda. Taču tās ir patīkamas rūpes, un ieguvumi noteikti atsvērs ieguldītās pūles.
Dārzs uz jumta ir šodien no luksusa kļūst par praktisku nepieciešamību. Pieredzējuši jomas profesionāļi labprāt jums palīdzēs rast atbildes uz visiem neskaidrajiem jautājumiem.
Zaļie jumti, Photo by Phil Desforges on Unsplash