Pupiņas. Foto: Unisplash
Kad tiek runāts par pasaulē bīstamākajiem pārtikas produktiem, mēs, iespējams, iedomājamies eksotiskus gardumus, ar kuriem lielākā daļa cilvēku nekad nenonāks saskarē. Lai gan Korejas astoņkājis, kas cīnās, kad to norijat, var atbilst šiem kritērijiem, daži no visbīstamākajiem pārtikas produktiem, iespējams, atrodas mūsu ledusskapī tieši tagad.
No indīgiem produktiem līdz higiēniski nedrošiem ēdieniem – medijs “Insider” apkopoja 10 dzīvībai bīstamākos pārtikas produktus pasaulē, saņemot palīdzību no Kīta Kantora, uztura speciālista un Uztura atkarību mazināšanas ēšanas un dzeršanas programmas izpilddirektora.
Nekošļā ķiršu kauliņus pārāk ilgi
"Izspļaujiet ķiršu kauliņus, jo tie satur indīgu savienojumu - ciānūdeņradi," saka Kantors.
Tas pats attiecas arī uz citiem kauleņu augļiem, piemēram, persikiem, plūmēm un aprikozēm, bet par to pārāk neuztraucieties. Jā, ciānūdeņradis ir inde, bet jums būtu jānoēd tonna ķiršu sēklu, lai tas jūs nogalinātu. Saskaņā ar ASV Nacionālā veselības institūta datiem 150 kilogramus smagam cilvēkam pieļaujamā deva ir 703 miligrami ciānūdeņraža dienā, kas ir droši simtiem ķiršu sēklu.
Fugu (lodeszivs) lietošana ASV ir stingri ierobežota
Fugu ir viens no indīgākajiem pārtikas produktiem pasaulē, tās imports uz ASV ir stingri ierobežots.
Tas ir tāpēc, ka, ja vien tā nav pareizi pagatavota, fugu zivs ir 1200 reižu nāvējošāka par cianīdu, kā ziņo “National Geographic”.
Ticiet vai nē, bet hotdogi var būt nāvējoši
Atmetot šaubīgās sastāvdaļas, kas atrodamas dažu zīmolu hotdogu iekšpusē, hotdogi daudzās slimnīcās ir bēdīgi slaveni kā viens no lielākajiem aizrīšanās draudiem virtuvē. Saskaņā ar Džona Hopkinsa Medicīnas universitātes datiem tie ir pirmais iemesls ar aizrīšanos saistītiem ievainojumiem bērniem līdz 3 gadu vecumam.
Mitrie apstākļi, kas nepieciešami lucernas asnu augšanai, ir ideāli piemēroti arī mikrobu attīstībai
Lucernas dīgsti, īpaši neapstrādāti, ir "ideāla" vide baktēriju attīstībai. Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra datiem pēdējās desmitgadēs daudzi ar pārtiku pārnēsājamu slimību uzliesmojumi ir saistīti ar dīgstu, tostarp salmonellas un E. coli, lietošanu uzturā.
Sannakji var cīnīties pēc tam, kad tos apēdat
Sannakji ir neapstrādāts astoņkāju ēdiens, kas paredzēts ēšanai, kamēr tie vēl kustas. Bīstamība šajā gadījumā ir tā, ka, neskatoties uz to, ka suši šefpavārs pirms pasniegšanas astoņkājus nogalina, nervu darbība ļauj tiem joprojām vicināties, kas nozīmē, ka to piesūcekņi var pieķerties jūsu rīklei, kad jūs norijat.
Gliemenes var absorbēt bīstamas baktērijas no jūras
"Nepietiekami termiski neapstrādāti vai jēli gliemji ir īpaši bīstami, jo tie var absorbēt mikrobus/kaitīgas baktērijas no jūras," stāsta Kantors. Tie vienmēr ir jāpagatavo. Īpaši jāuzmanās no svaigām austerēm.
Turklāt gliemenes ir visizplatītākā (un viena no nāvējošākajām) pārtikas alerģijām, tāpēc ir nepieciešama īpaša piesardzība.
Bageļi ir bīstamāki, nekā jūs, iespējams, esat iedomājušies
Bageļi, protams, nav indīgi, taču šis cieti saturošais brokastu ēdiens - tāpat kā avokado - ir cēlonis vienam no visbiežāk sastopamākajiem naža ievainojumiem virtuvē. Saskaņā ar ASV Produktu drošības komisijas datiem 2011. gadā aptuveni 2000 amerikāņu tika nosūtīti uz neatliekamo medicīnisko palīdzību ar traumām, kas saistītas ar šīm maizītēm.
Zaļie kartupeļi var būt bīstami, ja tos lieto lielā daudzumā
Jau kādu laiku tiek diskutēts par to, cik pamatots ir apgalvojums, ka nenogatavojušies "zaļie" kartupeļi ir indīgi. Tomēr ir zināms, ka zaļie kartupeļu bumbuļi jeb jaunie kartupeļu dīgsti satur bīstamu toksīnu solanīnu, un, lietojot tos lielā daudzumā, tie var izraisīt nopietnas saslimšanas, norāda ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
Nepastrādātas mandeles vai Indijas riekstiņi nav ieteicami
"Rūgtās mandeles to visneapstrādātākajā formā ir pilnas cianīda," stāsta Kantors.
Lai no tām atdalītu toksīnus, tās ir pilnībā termiski jāapstrādā. Par laimi, tas nozīmē, ka veikalā nopērkamais mandeļu maisiņš vai Indijas riekstu kārba ir droša. Bet neuztraucieties, jums būtu jānoēd 1150 riekstu, lai saindētos.
Neapstrādātas pupiņas satur toksisku vielu
Iespējams, jums patīk iekļaut pupiņas sautējumos un čili, taču nekad nevajadzētu tās ēst jēlas. Neapstrādātas pupiņas satur toksisku vielu, kas pazīstama kā fitohemaglutinīns. Jau sauja pupiņu var izraisīt tādus simptomus kā vemšana un galvassāpes. Tomēr toksīns ievērojami samazinās, ja pupiņas tiek vārītas.
Pupiņas. Foto: Unisplash