Zobu tīrīšana, foto - Pixabay
Vai Tu mazgā zobus regulāri divas reizes dienā, bet tik un tā nākas apmeklēt zobārstu ar sūdzībām? Ar to vien nepietiek, lai tiktu pie skaista smaida! Kādas ir lielākās 10 kļūdas, kuras pieļaujam ikdienā zobu kopšanā?
1. Spiežam zobu birsti pārāk stipri zobu tīrīšanas brīdī
Vai domā, jo ciešāk piespied birsti, jo tīrāki zobi? Tu maldies! Jo ciešāk spied, jo mazāk kustas zobu birstes sariņi, kas samazina zobu pastas pārklāšanu vienmērīgi zobu virsmai. Turklāt, jo mīkstāka zobu birste un ar mazāku galviņu, jo vairāk un labāk tiek iztīrīti zobi.
2. Mēs nepievēršam uzmanību ēdienam, ko ēdam
Visi zinām, ka saldumu ēšana izraisa zobu kariesu. Tomēr, lai uzturētu zobus veselus, mums jāēd fosfora, kalcija un fluora saturošus ēdienus. Fosforu satur zivis, lēcas, rieksti un graudaugi. Kalciju satur piena produkti, pupiņas, zivis, augļi un dārzeņi. Fluorīdu satur arī ūdens, tomēr ne pietiekami un ne visos reģionos, tādēļ to jāuzņem papildus ar vitamīniem, sāli, piena produktiem.
3. Mēs neizmantojam pietiekami daudz zobu kopšanas līdzekļus
Nav svarīgi, cik stipri tīri zobus. Tikai ar zobu birsti un zobu pastu vien nepietiek, lai zobi būtu pietiekami tīri iztīrīti. Zobu diegu jālieto obligāti, lai iztīrītu ēdienu atliekas starp zobiem, kur zobu birste nepiekļūst. Arī zobu skalojamais līdzeklis likvidēs zobu bojāšanos veicinošās baktērijas.
4. Mēs izmantojam ūdeni, lai izskalotu zobus pēc to tīrīšanas
Jā, Tu visu dzīvi esi lietojis ūdeni skalošanai pēc zobu tīrīšanas, gluži kā mēs visi. Un šis var būt diezgan pārsteidzoši, ka ūdens aizskalo visu no zobu pastas uz zobiem palikušo fluorīdu. Ieteikums ir vienkārši izspļaut lieko zobu pastu pēc zobu tīrīšanas vai arī izskalot tos ar speciālo zobu skalošanas līdzekli. Nav vēlam dzert 30 minūtes pēc zobu tīrīšanas!
5. Mēs nerūpējamies par smaganām
Veselas smaganas ir ļoti svarīgas, lai izvairītos no liekiem zobārsta apmeklējumiem. Neveselas smaganas var izraisīt ne tikai periodontītu. Tas noved pie asiņojošām smaganām un var būt iemesls dažādiem citiem zobu bojājumiem. Lai zobu smaganas padarītu veselīgākas un spēcīgākas, tās ir jāmasē ar zobu birsti vai pirksta galu ar apļveida kustībām. Ja smaganas ir sākušas asiņot, nekavējoties apmeklē zobārstu vai zobu higiēnistu, lai tās izārstētu.
6. Mēs nenoņemam zobakmeni
Zobakmens ir ciets aplikums, kas izveidojas no minerāliem un ēdienu pārpalikumiem, kas nav noņemams ar zobu birsti. Nelikvidēts zobakmens var izraisīt dažādas zobu un arī žokļu kaula saslimšanas. Lai no tā izvairītos, vismaz reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists!
7. Mēs domājam, ka esam pārāk veci zobu skavām
Daudzi no mums domā, ka zobus iztaisnot jāpaspēj tikai pusaudžu vecumā, bet izaugot uzskata, ka tas jau ir nokavēts. Tas ir nepareizi! Turklāt mūsdienās ir tik dažādas zobu taisnošanas metodes, pietam, tādas, kuras nav citiem uzkrītošas. Šķībi zobi var viens otram traucēt tīrīšanas procesā, kas var novest pie kariesa un ne tikai. Nešaubies par savu vecumu, lai pieteiktu vizīti pie ortodonta. Zobus taisno jebkurā vecumā!
8. Mēs sakošļājam ēdienu tikai ar vienu pusi
Ir svarīgi ēst ar abām pusēm. Košļāšana ir sava veida zobu tīrīšana, lai cik jocīgi tas neizklausītos. Košļājot tikai ar vienu pusi, otrā nereti rodas kariess. Turklāt, košļājot tiek nostiprināti tās puses muskuļi, līdz ar to, otrai sejas pusei muskuļi ir novājināti, ar laiku sejas muskuļi var izskatīties asimetriski un arī novest pie sāpēm vienā no žokļa pusēm.
9. Mēs turam savu zobu birsti vannas istabā
Tas, protams, ir ērti un šķiet, ka zobu birstei tieši vannas istabā ir īstā vieta. Tomēr sliktais šajā ziņā ir vairāk par tikai ērtumu, it sevišķi, ja vannas istabu lieto vairāki cilvēki. Bet vēl sliktāk, ja zobu birste tiek turēta kopā ar citām zobu birstēm, nenosedzot zobu birstes galviņu. Tieši baktērijas ir tās, kas var viegli nokļūt uz birstes sariem un pārnesties no vienas birstes uz citām. Kariess tādā veidā ļoti ātri izplatās. Riskam visvairāk ir pakļauti bērni, kuriem vēl kariess nav izveidojies.
10. Mēs nemācam bērnus pareizi rūpēties par saviem zobiem
Liela daļa vecāku uzskata, ka par piena zobiem nav vajadzības rūpēties tik, cik par kaula zobiem, jo tie taču nomainoties tik un tā. Tā domāt ir aplami! Piena zobu struktūra ir daudz vājāka par kaula zobu struktūru, līdz ar to tie bojājas daudz ātrāk un vairāk. Sabojāti piena zobi var sabojāt arī zem tā esošo kaula zobu, smaganas un pat žokļa kaulu. Turklāt, paradums nerūpēties pietiekami labi par saviem zobiem paliek arī, kad zobi nomainās. Zobu mazgāšanas laiks jāievēro vismaz 3 minūtes, sevišķi svarīgi tas ir tieši bērniem, jo viņi tos tīra daudz lēnāk kā pieaugušie. Lai zobus pareizi iemācītos kopt, bērnu jāved pie zobu higiēnista, kurš bērnam ne tikai iztīrīs zobiņus, bet arī iemācīs pašam to pareizi darīt.
Zobu tīrīšana, foto - Pixabay